coingram
کوینگرام

طرح پانزی چیست و چگونه آن را بشناسیم؟/ تفاوت طرح‌ پانزی و هرمی چیست؟

15/فروردین/1399
افزودن به نشان شده ها
طرح پانزی چیست و چگونه آن را بشناسیم؟/ تفاوت طرح‌ پانزی و هرمی چیست؟
Ponzi
امنیت
آموزش
10629
زمان مطالعه: دقیقه

اگر جایی به شما وعده سودهای نجومی و تضمینی (مثلا ماهی بیش از 10 درصد) در قبال پول‌هایتان داده شد، احتمالا با یک ترفند پانزی طرف هستید که می‌خواهد کلاه بزرگی بر سر شما بگذارد و سرمایه‌ای که سال‌ها برایش تلاش کردید را به چنگ آورد. در این مقاله به زبان ساده با طرح‌های کلاهبرداری پانزی و هرمی و نحوه تشخیص و شناسایی آن‌ها آشنا می‌شوید.

طرح پانزی چیست؟

یک طرح پانزی (Ponzi scheme)، ترفندی برای کلاهبرداری است که در آن یک کلاهبردار یا همان طراح پانزی، به افراد ناآگاه وعده می‌دهد که اگر پول‌هایشان را در اختیار او قرار دهند، با آن پول‌ها کار خواهد کرد و سودهای نجومی و تضمینی به سرمایه‌گذاران خواهد داد.

در ابتدا برای جلب اعتماد بیشتر، از پول افراد جدید، سود افراد قدیمی پرداخت می‌شود تا سرمایه‌گذاران بیشتری جذب سیستم شوند. این طرح در نهایت به دلیل اشباع شدن و عدم وجود سرمایه‌گذار جدید نابود شده و معمولا کلاهبردار با مقدار زیادی پول متواری می‌شود.

*برای درک بهتر طرح پانزی به مثال زیر توجه کنید (اسامی و اعداد و ارقام فرضی هستند):**

چنگیز یک کلاهبردار است که قصد انجام ترفند پانزی را دارد. او یک شرکت یا سایت جعلی تاسیس می‌کند و در آن به مردم وعده می‌دهد که اگر هر کدام از آن‌ها مثلا 1 میلیون تومان پول پرداخت کنند، او با آن پول‌ها در بازار بورس نیویورک، ارزهای دیجیتال یا هر جای دیگری سرمایه‌گذاری می‌کند و ماهی 200 هزار تومان (20 درصد) سود تضمینی به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند.

اما در حقیقت هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری در کار نیست و فقط بازی با پول انجام می‌شود.

پس از مدتی تبلیغات و جذب سرمایه‌گذاران اولیه، حالا چنگیز میلیون‌ها تومان پول جمع‌آوری کرده است. برای این‌که طرح ادامه پیدا کند و پول بیشتری جذب شود، چنگیز از پول سرمایه‌گذاران جدید، سود سرمایه‌گذاران اولیه را پرداخت می‌کند. همین مورد باعث می‌شود تا مشتریان قدیمی که در ابتدا سود دریافت کرده‌اند، این طرح‌ را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند و سرمایه‌گذاران جدیدتری پا به عرصه بگذارند.

پس از این‌که پول خوبی جمع‌آوری شد و یا وقتی که دیگر سرمایه‌گذار جدیدی پیدا نشد، چنگیز با پول‌ها فرار می‌کند و طرح از هم فرو می‌پاشد.

اینترنت موجب شد تا طرح‌های پانزی به حد زیادی گسترش پیدا کنند زیرا تبلیغات و دریافت مبالغ در آن راحت‌تر است و طراح می‌تواند ناشناس باقی بماند.

اینفوگرافیکی جامع برای آشنایی با طرح پانزی:

نام طرح پانزی از کجا می‌آید؟

نام طرح پانزی (Charles Ponzi) از نام چارلز پانزی، یکی از مشهورترین کلاهبرداران تاریخ، گرفته شده است. او با فروش کوپن‌های تخفیفی اداره پست، به سرمایه‌گذاران وعده ۵۰ درصد سود را در ۴۵ روز یا ۱۰۰ درصد سود در ۹۰ روز می‌داد. روش پانزی این بود که با استفاده از سرمایهٔ سرمایه‌گذاران پیشین و همچنین سرمایه‌گذاران جدید، سود اولین‌ها را پرداخت می‌کرد. چارلز پانزی توانست با طرح ابداعی خود، در دهه 1920 در آمریکا، بیش از 20 میلیون دلار کلاهبرداری کند.

چارلز پانزی، مخترع طرح پانزی

طول عمر طرح پانزی چقدر است؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، طرح پانزی تا زمانی ادامه می‌یابد که سرمایه‌گذاران جدید به اندازه کافی وجود داشته باشند یا طراح از میزان پول بدست آمده راضی شود. پس از این‌که مقدار زیادی پول جمع شد و یا دیگر سرمایه‌گذاران جدید به اندازه نیاز وارد عرصه نشدند، طراح دیگر سودی پرداخت نمی‌کند. طبق قاعده تصاعد و جمعیت، معمولا یک طرح پانزی بیش‌تر از دو سال دوام نمی‌آورد.

طرح پانزی چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی همه طرح‌های پانزی یک چرخه را دنبال می‌کنند اما نحوه کار می‌تواند کمی متفاوت باشد. هسته اصلی همه طرح‌های پانزی یکی است اما ظاهر و نوع ادعاها متفاوت است.

چرخه اصلی در همه طرح‌های پانزی:

1- تبلیغات فریبنده

در ابتدا با تبلیغات کاذب (معمولا در اینترنت یا گروه‌های اجتماعی)، چند نفر جذب سیستم می‌شوند و مقدار کمی سرمایه‌گذاری می‌کنند. همچنین بعضی از طرح‌های پانزی روش‌های بازاریابی هم در پیش می‌گیرند که اگر یک کاربر عضو جدید وارد سیستم کند، سودش بیشتر خواهد شد.

2- واریز سودهای اولیه و جلب اعتماد

سودها به طور مرتب واریز می‌شود تا اعتماد بیشتری برای مبالغ بیشتر و سرمایه‌گذاران جدید جلب شود. این سودها یا با استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید و یا از سرمایه اولیه طراح پرداخت می‌شود.

3- ورود حجم زیادی از سرمایه

پس از جلب شدن اعتماد افراد، موج عظیمی از سرمایه‌ به سیستم وارد می‌شود. سرمایه‌گذاران قدیمی هم پول بیشتری سرمایه‌گذاری کرده و حتی دوستان و آشنایان نزدیک خود را به طرح دعوت می‌کنند. در این مرحله تعصبات کورکورانه موجب می‌شود برخی از سرمایه‌گذاران، حتی اقدام به دریافت وام یا قرض سنگین و حتی فروش خانه یا اتومبیل خود کنند.

4- فروپاشی طرح

موارد 1 تا 3 چندین بار تکرار می‌شوند تا این‌که دیگر سرمایه‌گذار جدیدی وجود نداشته باشد یا مقدار زیادی پول جمع شده باشد. پس از آن، طراح پول‌ها را برداشته و ناپدید می‌شود.

تشخیص طرح پانزی

با وجود این‌که کلاهبرداری‌های پانزی در انواع و شکل‌های مختلف ظاهر می‌شوند، همه انواع آن، یک سری خصوصیات اصلی دارند که عبارتند از:

سودهای نجومی و تضمینی

قول سودهای نجومی و تضمینی از خصوصیات اصلی یک طرح پانزی است. هر جا این وعده را دیدید، به پانزی بودنش شک کنید. منظور از نجومی بودن سود این است که اگر قرار باشد با پول خود کار کنید، باز هم سودش از طرح پانزی پایین‌تر است. مثلا ماهی بیش از ده درصد سود تضمینی، بسیار مشکوک است. به این فکر کنید که چطور می‌شود بدون هیچ ریسکی چنین سودی را تضمین داد؟

ناشناس بودن طراح

در یک طرح پانزی اطلاعات چندانی درباره تیم یا گرداننده وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، معمولا از اسامی مستعار یا تقلبی استفاده می‌شود. یک طراح پانزی قطعا نمی‌خواهد شناسایی شود.

عدم شفافیت در فعالیت‌ها

یک طرح پانزی با شفافیت کامل توضیح نمی‌دهد که چگونه سود نجومی خود را در می‌آورد و چگونه آن را تضمین می‌کند. مثلا بعضی از طرح‌ها می‌گویند که پول کاربران را در بازارهای سرمایه یا استخراج ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند اما نمی‌گویند که چطور این‌کار را انجام می‌دهند یا این‌که چگونه از ریسک نوسانات قیمت، سختی استخراج و … در امان هستند.

بدون اطلاعات تماس معتبر

طرح‌های پانزی معمولا آدرس و شماره تلفن‌های معتبری از خود اعلام نمی‌کنند یا به آدرس‌های تقلبی و دفترهای کار چند روزه روی می‌آورند. ناشناسی از خصوصیات اصلی یک طرح پانزی است.

روش‌های عجیب دریافت پول

طراح سعی می‌کند تا مبالغ را از درگاه‌های غیرقانونی یا این‌ روزها به وسیله ارزهای دیجیتال دریافت کند تا رهگیری آن برای پلیس مشکل باشد.

نداشتن مجوزهای قانونی

طرح‌های پانزی نمی‌توانند مجوزهای قانونی اخذ کنند. البته گاهی اوقات یک طرح بقدری حرفه‌ای است که مقامات قانون‌گذار را هم فریب می‌دهد یا با باندبازی مجوز را دریافت می‌کند.

تفاوت‌های طرح هرمی و پانزی

طرح‌ پانزی با طرح‌های کلاهبرداری هرمی شباهت‌های زیادی دارد که خیلی اوقات باعث می‌شود تا برخی از کاربران این دو را یکی بدانند. اما واقعیت این است که طرح هرمی با طرح پانزی دقیقا مشابه نیست و یک‌سری از ویژگی‌ها، آن‌ها را از هم متمایز می‌کند.

طرح هرمی چیست؟

طرح هرمی مدلی است که به افراد وعده می‌دهد در صورت آوردن عضو جدید به سیستم و سرمایه‌گذاری او، سودهای نجومی دریافت خواهند کرد. یک طرح هرمی می‌تواند شامل یک‌سری کالا یا خدمات باشد که باید توسط عضو جدید خریداری شود تا سود به نفر بالایی تعلق بگیرد.

برای درک بهتر طرح هرمی به مثال زیر توجه کنید (اسامی و اعداد و ارقام فرضی هستند):

یک کلاهبردار هرمی مقداری خاک بی ارزش دارد. او تبلیغات زیادی می‌کند و به دروغ ادعا می‌کند که خاکش با خاک‌های دیگر فرق می‌کند و اگر پای گیاه ریخته شود، رشد آن سریع‌تر خواهد بود. بنابراین قیمت خاک در مقایسه با خاک‌های دیگر بازار، بالاتر است. او به یک فرد ناآگاه به نام محمد پیشنهاد می‌دهد که با پرداخت 100 هزارتومان مقداری خاک برای خانه‌اش بخرد. اما این فقط تمام ماجرا نیست.

کلاهبردار به محمد می‌گوید می‌تواند با طرح هرمی‌اش ثروتمند شود. به این صورت که اگر دوست‌هایش را دعوت کند و آن‌ها هم خاک بخرند، به صورت هرمی و تا چند سطح سود خواهد گرفت. بنابراین کلاهبردار به راحتی می‌تواند محصول معمولی خود را تا چند برابر قیمت بازار به‌فروش برساند و اگر فروشی در کار نباشد،َ سودی هم لازم نیست پرداخت کند. او از محمد به عنوان ابزاری برای تبلیغات محصول بی ارزش خود استفاده می‌کند. تبلیغاتی که بازده آن تضمینی است.

دو سناریو برای آینده این طرح وجود دارد:

1- تا زمانی که اعضای جدید وارد شوند، طرح ادامه می‌یابد و کلاهبردار هم به راحتی سود را پرداخت می‌کند چون توانسته محصول بی ارزشش را با قیمت گران بفروشد و دلیلی برای ندادن سود نیست. پس از مدتی که دیگر اعضای جدید وارد نشدند، اعضای بالاتر هم سودی دریافت نمی‌کنند و طرح خود به خود نابود می‌شود.

2- پس از مدتی، کلاهبردار می‌تواند محصول را هم ندهد و با پول‌های زیادی که جمع‌آوری کرده است، فرار کند.

شباهت‌های طرح پانزی و هرمی

  • هر دو با دادن وعده سودهای نجومی، جیب قربانیان را خالی می‌کنند.
  • هر دو برای بقا و ادامه دادن، نیاز به جذب اعضای جدیدتر دارند.

تفاوت‌های طرح پانزی و هرمی

  • طرح پانزی مدعی سرمایه‌گذاری پول‌ها در بازار است اما در طرح هرمی با یک‌سری محصول یا خدمات طرف هستیم.
  • طرح پانزی می‌تواند شبکه‌ای نباشد اما طرح هرمی شبکه‌ای است، به این صورت که اعضای قدیمی، اعضای جدیدتر را دعوت می‌کنند.
  • طرح پانزی کاملا کلاهبرداری است و قانون با آن برخورد می‌کند اما طرح هرمی با اینکه از اساس مشکل دارد، می‌تواند قانونی هم باشد.

طرح‌های پانزی و هرمی در ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال یک‌سری ویژگی‌های خاص دارند که کار را برای کلاهبرداران پانزی و هرمی تا حد زیادی راحت کرده‌اند و این روزها بیشتر طرح‌های پانزی با استفاده از همین ارزها راه‌اندازی می‌شوند.

رهگیری تراکنش‌های ارز دیجیتال بسیار مشکل‌تر از روش‌های سنتی مثل بانک است، نیازی ساختن حساب بانکی برای ارسال یا دریافت سرمایه‌ها نیست و رد کمتری از کلاهبردار به جا می‌ماند. همچنین تراکنش‌های ارز دیجیتال محدود به یک کشور خاص نمی‌شود و از همه جای دنیا می‌توان سرمایه جذب کرد.

بر اساس همین دلایل، ارزهای دیجیتال شیوه خوبی برای طرح‌های پانزی به شمار می‌آیند و جذب سرمایه و پرداخت سودها، بسیار راحت‌تر از روش‌های سنتی است.

بیت‌کانکت – بزرگترین پانزی تاریخ ارزهای دیجیتال

بیت کانکت (Bitconnect) یک پلتفرم سرمایه‌گذاری و وام‌دهی ارزهای دیجیتال بود که در سال 2017 به شدت مطرح شد. ارز دیجیتال آن یعنی BCC با قیمت بیش از 500 دلار در رده‌های بالای بازار جا خشک کرده بود و صرافی‌های بسیار معتبری از آن پشتیبانی می‌کردند.

در ژانویه ۲۰۱۸، پس از بررسی نهادهای تنظیم کننده بر فعالیت‌های این سازمان و مشخص شدن کلاهبرداری پانزی، بیت کانکت فروپاشید. پس از خبر فروپاشی توکن BCC بیش از ۹۰ درصد ارزشش را در کمتر از چند ساعت از دست داد. در همان ماه ارزش این ارز دیجیتال از ۴۰۰ دلار به حدود ۷ دلار کاهش یافت و اکنون با قیمت صفر، یک ارز دیجیتال مرده به شمار می‌آید.

نمودار قیمت بیت کانکت (BCC) که به خوبی سقوط شدید آن را نمایش می‌دهد

استخراج یا ماینینگ ابری (Cloud mining)

بخش بزرگی از کلاهبرداری‌های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتال به وب‌سایت‌های [ماینینگ ابری] اختصاص دارند که ادعا می‌کنند با پول سرمایه‌گذاران اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال می‌کنند. اغلب این سایت‌ها از روش پانزی استفاده می‌کنند و از سود سرمایه‌گذاران جدید به سرمایه‌گذاران قدیمی سود پرداخت می‌کنند. سودهای نجومی و تضمینی بدون در نظر گرفتن ریسک‌های استخراج، عدم شفافیت در نحوه کار، عدم وجود آدرس یا شماره تلفن معتبر و … از نشانه‌های طرح‌های پانزی ماینینگ هستند.

ماینینگ ابری امکان‌پذیر است اما یک سایت معتبر در ماینینگ ابری، فقط قدرت هش می‌فروشد نه این‌که مدعی سود نجومی تضمینی با نرخ ثابت و منظم باشد.

فروش توکن‌های بی‌ارزش

این روش به خودی خود پانزی یا هرمی محسوب نمی‌شود اما مکملی برای طرح‌های کلاهبرداری پانزی و هرمی است. روش کار این طرح‌ها به این صورت بوده که ابتدا پول زیادی در قالب بیت کوین یا ارزهای دیجیتال معتبر از مردم دریافت می‌کنند تا سودهای تضمینی به آن‌ها پرداخت کنند. اما در نهایت، این سود را با ارز دیجیتالی که خودشان ساخته‌اند و هیچ ارزشی ندارد، می‌پردازند و این امیدواری را به مردم می‌دهند که قیمت آن در آینده افزایش خواهد یافت.

استخراج ارز دیجیتال در ربات‌های تلگرامی

ربات‌های تلگرامی هم از دیگر طرح‌های کلاهبرداری هستند که از هیچ برای سازندگان خود پول می‌سازند. وعده و نحوه کار این ربات‌ها معمولا به شرح زیر است:

کاربر در ربات عضو می‌شود و مقداری الماس برای شروع کار هدیه می‌گیرد. با آن الماس‌ها می‌توان دستگاه‌های استخراج مجازی در ربات خریداری کرد تا اقدام به ماینینگ بیت کوین کنند. برای بدست آوردن الماس‌های بیشتر شما چند راه دارید که مهترین آن‌ها این دو هستند:

  • با استفاده از لینک عضوگیری، دوستان خود را دعوت کنید و الماس هدیه بگیرید
  • با استفاده از بیت کوین، الماس بخرید

اما در این ربات‌های تلگرامی هیچ‌گونه استخراجی صورت نمی‌پذیرد و تنها کاربران را برای خرید بیشتر الماس مجاب به پرداخت بیت کوین می‌کند. کاربرانی هم که روش عضو‌گیری را انتخاب می‌کنند در نهایت برای برداشت مبالغ استخراج شده پیامی را مبنی بر اینکه زیر مجموعه شما حتما باید با بیت کوین الماس خریده باشند، دریافت می‌کنند. به این ترتیب برای دریافت سودها حتما باید زیر مجموعه شما خرید انجام دهد. این یک طرح پانزی بسیار پیشرفته است.

سرمایه‌گذاری در املاک، خودرو، بورس، انرژی و …

نوع دیگر از طرح‌های پانزی در ارزهای دیجیتال که بسیار متداولند، وب‌سایت‌هایی هستند که ادعا می‌کنند پول سرمایه‌گذاران را در بازارهای خارجی املاک، خودرو، بورس، انرژی و یا هر چیز دیگری سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی از این سایت‌ها حتی سندهای مالکیت جعلی هم برای کاربر صادر می‌کنند که مثلا یک نفر ده متر از یک خانه در نیویورک را خریداری کرده است.

شناسایی این‌‌گونه وب‌سایت‌ها با روش‌هایی که در بالا گفته‌ایم بسیار راحت است.

جمع‌بندی

طرح‌ پانزی روشی در کلاهبرداری است که با وعده دادن سودهای تضمینی و نجومی، از قربانیان سرمایه جذب می‌کند. برای جلب اعتماد بیشتر، کلاهبرداران در ماه‌های اول سود تضمینی را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کنند. این کار با استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید انجام می‌شود. پس از مدتی که پول زیادی جذب شد و دیگر سرمایه‌گذار جدیدی وارد سیستم نشد، کلاهبرداران دیگر پولی پرداخت نمی‌کنند و متواری می‌شوند.

تشخیص طرح‌های پانزی اصلا سخت نیست. مهم‌ترین شاخصه این طرح‌ها سودهای نجومی تضمینی و ناشناس بودن است. به دلیل ماهیت ارزهای دیجیتال در حریم خصوصی تراکنش‌ها و عدم تحریم‌پذیری، این روزها شاهد افزایش فعالیت طرح‌های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتال هستیم که تا زمان قانون‌گذاری ، سرمایه‌گذاران خودشان مسئولیت اصلی را بر عهده دارند.

رسالت کوینگرام که اطلاع رسانی و آموزش در حوزه ارز های دیجیتال است ، مانند همیشه پیشنهاد می کند که به جای دنبال کردن چنین پروژه هایی ، به دنبال کسب اطلاعات و آموزش باشید که بتونید با دانش خود ، سود کسب کنید ، برای شروع نیز میتوانید از بخش "از کجا شروع کنم" استفاده کندی

اگر تجربه‌ای در خصوص طرح‌های پانزی دارید، لطفا در بخش نظرات این پست با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

ارز دیجیتال


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون نیاز به ترید کردن

روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون نیاز به ترید کردن

ارز بنک (Bonk) چیست؟ شیبای شبکه سولانا!

ارز بنک (Bonk) چیست؟ شیبای شبکه سولانا!

جاستین سان به دنبال در دست گرفتن هدایت تراست بیت کوین گری اسکیل است

جاستین سان به دنبال در دست گرفتن هدایت تراست بیت کوین گری اسکیل است

ایردراپ صرافی  Gammax

ایردراپ صرافی Gammax

آموزش صرافی بیت پین (bitpin) | صفر تا صد کار با بیت‌پین

آموزش صرافی بیت پین (bitpin) | صفر تا صد کار با بیت‌پین


تحلیل کاربران

طراح

mhmdrzm

15/فروردین/1399

اگر می خواهید سرمایه گذاری کنید باید به کسی سرمایه مان را بدیم که ملک های اعتماد را داشته یااطمینان به ان داشته باشید

19

مشکوک

mehdigorji

15/فروردین/1399

در این مطالب نکات مشکوک وجود دارد و دارای شفافیت کافی نیست.مثلا وعده ای برای مبتدی هایی که میتونن مبالغ قابل توجهی رو سرمایه گذاری کنن و سود خوب ببرن اما نمیبرن

8

علی

mahdiforfun

08/اردیبهشت/1399

از نظر من که شما واقعا دارین درست و خوب و عالی توضیح مید و من چیز های زیادی از این مقاله و کتاب یاد گرفتم و کمک بسیاری به من کرد

2

طرح پانزی و هرمی

hy596811

04/اردیبهشت/1399

طرح های پانزی و هرمی خیلی وقته که توی دنیا منسوخ شدن ولی متاسفانه افراد ناگاه هنوز در دام این طرح ها میوفتند. نتورک واقعی اونیه که شما با موفق کردن دیگران به موفقیت میرسی ولا غیر اگه غیر از این بود اون طرح پانزی و هرمی است

0

ارز e2c

atabakst

15/فروردین/1399

دو سال پیش در یکی از شرکت ها به نام سرمایه گذاری در انرژی ثبت نام و سهام خریدم که به شرکت هرمی فعالیت می کرد تا مدتی سود را به دلار پرداخت می کرد اما بعدا به نام تشکیل ارز دیجیتال e2c که اکنون ارزش آن یک سنت است قرار بود پرداخت کنه که تا کنون بلاتکلیف هستیم!!!

8

شرکت های هرمی

alioyavari

15/فروردین/1399

یکی دیگر از طرح های کلاه برداری شرکت های هرمی بودند که در دهه هفتاد شمسی وارد ایران شدند و فعالیت خود را آغاز کردند. شیوه کار آن ها به این صورت بود که هر فرد که بخواهد عضو این فرایند بشود باید مبلغی جهت خرید سهم بپردازد تا فرایند سوددهی آغاز شود. حال هر یک از اعضا اگر دو زیر مجموعه به فرایند اضافه کند میزان سوددهی خودش افزایش میابد. سردمداران این شرکت های هرمی می گویند با رسیدن به ده شاخه زیر مجموعه شما به سود دهی واقعی میرسید و با خیال راحت میتوانید درآمد داشته باشید نکته ی جالب این است که برای رسید به ده زیر شاخه هر نفر باید ۱۰۲۴ نفر زیر مجموعه خودش داشته باشد. چنین امری بسیار محال بوده و قبل از تکمیل زیر شاخه ها شرکت هرمی با به جیب زدن پول فرار را برقرار میکند. پس بهترین مکان برای کسب درآمد از دارایی هایمان جاییست که اعتبار و تضمین مقبولی تکیه گاه داشته باشد. به امید سلامتی شما عزیزان

8

طرح پانزی

mfrsgn1350

15/فروردین/1399

متاسفانه سیستم های کلاه بردار از هر نوع که باشه بر روی سیستم های سالم هم تاثیر خیلی بدی داره . سال های سال طول میکشه که جامعه را متوجه کرد که هر گردی گردو نیست

11

کلاهبرداری

ali60

20/تیر/1399

خیلی جالبه،انسان دردروغ،کلاهبرداری وچیزهای بدوحتی استفاده بدازچیزهای خوب همیشه استادانه عمل کرده،البته به همیشه حکومت مقصره،چون نظارت درستی نداره،بادونستن تاوقتی کسی شکایت نکنه پی گیرنمیشه،حتی اگرسودی بهش برسه بیخیال میشه ومردم متضرر،توکشورماکه اینطوره،مثل گلدکویست وامثالش،نذاشتن کارکنه،پول مردم پرید،قانون ونظارت صحیح لازمه حمایت از مردم وسرمایه گذاریه

0

پانزی

amir1362

17/فروردین/1399

جالب اینکه بیشتر از ارزهای قانونی ، ارزهایی با طرح پانزی وجود دارند و دقیقا تا یکی دوسال فعالیت میکنند و ناگهان غیب میشن

1

شباهت طرح پانزی و طرح هرمی

bahman120

15/فروردین/1399

1.هردو طرح با دادن وعده سودهای نجومی،جیب قربانیان را خالی میکنند. 2.هر دو برای بقا نیاز ب جذب اعضای جدید دارند. کلدووئست نمونه ای از طرح هرمی که باعث شد خیلی از جوانان فقیر جامعه .فقیرتر شوند .

9

طرح های پانزی وهرمی هردو کلاهبرداری

زارع

15/فروردین/1399

این طرح ها فریبکاری وکلاهبرداری است وهیچگونه سرمایه گذاری از طرف خودمان انجام نمیشود فقط باسرمایه ای که از هرفرد میگیرند انها رایک جا در بورس وجای دیگری بنام خود سرمایه گذاری میکنند ودرصد کمی سود هم به طرف مقابل میپردازند ولی کل سود رانصیب خودشان میشود مانباید فریب چنین طرح هایی رابخوریم

22

هرمی

heyli00

15/فروردین/1399

طرح یا سود هرمی سیستمی است که به افراد وعده میدهد در صورت بالا رفتن فروش یک محصول یا آورپن تعدادی شخص سود و یهم بالای دریافت میکنند

8

طرح پانزی چگونه کار می‌کند؟

noor naqvi

15/فروردین/1399

به طور کلی همه طرح‌های پانزی یک چرخه را دنبال می‌کنند اما نحوه کار می‌تواند کمی متفاوت باشد. هسته اصلی همه طرح‌های پانزی یکی است اما ظاهر و نوع ادعاها متفاوت است.

10

طرح هرمی خطرناکتر از پانزی

naser175

15/فروردین/1399

در حال حاضر هم هستند عده ای که از طریق همین طرح و ساختار هرمی اقدام به زیر مجموعه گیری میکنند و با وعده فروش برخی کالاها نمیشه گفت کلاهبرداری ولی در کل عده ای رو علاف و وقت و انرژیشون رو بهدر میدنطرح هرمی در اصل بزارید براتون سادش کنم سر هرم یعنی طراح مجموعه سوار دو نفر زیر مجموعه خودش میشه بعد اون دوتا هر کدوم سوار دوتای دیگه میشن و به همین ترتیب تا الی ماشا الله این داستان ادامه دارد

18

پانزی

k1371

15/فروردین/1399

اگر مردم علاقه ای به یک شبه ملیونر شدن نداشته باشن به دام چنین کلاه برداری نمیافتنن این طمع بیشتر افراد هست که باعث میشه کلاه بردارها به فکر طراحی پانزی و هرمی و با جذب افراد سودجو آنها را به دام میاندازن

8

طرح های پانزی و هرمی

youseffz2019

16/فروردین/1399

فقط یک جمله اونم این که هیچوقت به این جور طرح های اعتماد نکنید !! گربه محض رضای خدا موش نمیگیره! یک مثال برای همچین طرح ها همین کریپتوتب هست

3

کلاه برداری

Amirjafari

15/فروردین/1399

الان وضعیت کلاه برداری جوری شده که کارهایی که کسی دیگه با تجربه و هوش خود به جلو میبرد سود جویی میکنند و با سود بالا پیشنهاد میطهند

16

اطلاع نداشتن از این نوع کلاهبرداری

shahramjd

18/فروردین/1399

من خودم چند سال پیش در یکی از این شبکه های هرمی عضو بودم البته آن زمان چون چنین تحلیل خوبی را ندیده بودم با توجه به دونستن ماهیت کلاه برداری بودن از به خاطر اعتمادی کهبه یکی از دوستان داشتم وارد شدم مبلغی را نقدا واریز کردم و بعد از 18 ماه به صورت خورد خورد پس گرفتم بعد از آن سکو نیم برابر پرداختی را قرار بود سود بگیرم که منحل شد ایکاش با تحقیق بیشتری وارد شده بودم

2

کلاهبرداری

sadeq99

15/فروردین/1399

به عنوان کسی که مدت نسبتا زیادی میشه که در این عرصه حضور دارم میخواستم بگم که دوستان این سایت ها و رباتهای مختلف و از این دست به هیچ عنوان برای شما عزیزان سودآوری نداره و وقت خود را از دست ندهید.

7

پانزی و هرمی

[email protected]

16/فروردین/1399

با سلام خدمت دوستان عزیز در شرایط امروزی که متاسفانه خیلی ها دنبال طی کردن به اصطلاح ره صد ساله رو در یک شب هستن و ب واسطه همین گرفتار فریبکاری ها و افراد سودجو از قبیل بانزی می افتن

6

طرح پانزی و یک نوع دانه پاشیدن برای کلاهبرداری

faree321

15/فروردین/1399

اکثرا در سایتها ،به مسائل مربوط به ارزهای دیجیتالی برخورد نموده ایم و با دادن وعده سودهای نجومی و با یکسری تبلیغات رنگارنگ و شیوه های خاصی ،ادعای دادن سودهای کلان را به کاربران می دهند و حتی ابتدا با دادن ارزهای رایگان ،بنوعی طعمه های خود را شکار میکنند و بعد ادعا میکنند که مقداری پول واریز نمایید تا بتوانید سود هنگفت بهمراه اصل پول خود را برداشت نمایید ولی متاسفانه ،اکثرا با هزینه اندکی ابتدا دانه های رنگین خودرا می پاشند و بسیاری هم با اعتماد بیجا گول خورده و طمع کرده و سزمایه خود را از دست میدهند و بعداز مدتی هم سایت مذکور بقولی اسکم از اب در میاد،این نوع شیوه ،تقریبا به مثابه گلد کوئین های سابق میباشد که بسیاری از این طریق زندگی خود را ازدست دادند.بنظر بنده عامل طمع یکی از موارد اصلیمیباشد که همین طمع باعث میشود انتظار داریم یک شبه ره صدساله طی نماییم وغافل از اینکه زندگی وثروت خودرا دودستی تقدیم کلاهبرداران اینترنتی میکنیم.

8

جاذبه

af1358

15/فروردین/1399

در دنیای کریپتو اکثر افرادی که آشنایی زیادی با بیت کوین و رمز ارزها ویا دیگر پدیده های جدید مالی ندارند ودر مورد مزایای سرمایه گذاری در این مورد می شنوند ،معمولا این پرسش در ذهنشان ایجاد میشود که آیا این سرمایه گذاری های وسوسه انگیز یک طرح هرمی کلاهبرداری است ویا سالم.بنابراین داخل این چنینی گودالهای میشوند.

14

تحلیل

rezamhz78

15/فروردین/1399

روش پانزی برای افراد بسیار مبتدی طراحی شده که با وعده های الکی با سودهای واقعا نجومی پول مردم را میگیرند و به جیبشون میزنن

19

طرح پانزی

Amir3549708661

15/فروردین/1399

طرح پانزی یک کلاهبرداری بزرگی است که می‌خواهد بر سر شما کلاه بگذارد و سرمایه چندین ساله شما را ببرد و بیشتر به افراد ناآگاه وعده های تو خالی می دهد

7

طرح پانزی چیست

rezasofi

15/فروردین/1399

طرح پانزی ترفندی برای کلاهبرداری است که در آن یک کلاهبردار یا همان طراح پانزی، به افراد ناآگاه وعده می‌دهد که اگر پول‌هایشان را در اختیار او قرار دهند، با آن پول‌ها کار خواهد کرد و سودهای نجومی و تضمینی به سرمایه‌گذاران خواهد داد.

26

طرح سود

salim121

21/تیر/1399

واقعا اطلاعات عالی داشت من ب شخصه تا به حال خیلی از اطرافیانم در شرکت های هرمی مورد سوع استفاده قرار گرفتن .و همچینین دوستانم ک دوست دارند راه چند شب را یه شبه طی کنن و به ابر های استخراج رو اوردن و فقط زمان و سرمایه از دست میدن .امیدوارم ک دولت با قانون گذاری های درست و از دسترس خارج کردن اینگونه صفحه ها مردم رو از گول خوردن نجات بده باتشکر از اطلاعاتتون

0

اگاهی

Reza Mehrdadfar

15/فروردین/1399

مقاله خیلی خوب و جامع بود. جدا از اونکه کلاهبردار ها با استفاده از این برنامه و طرح ها به مردم اسیب میزنن دلیل دیگری هم هست که اون نا آگاهی مردمه اگر هر فرد در حوزه ای که میخواد سرمایه گذاری کنه اطلاعات کافی داشته باشه میتونه از این اسیب ها در امان باشه. یاعلی.

17

سرقت های نوین

jmi.ebr

15/فروردین/1399

در این طرح ها که نوعی سرقت به شیوه های نوین است طراح با استفاده از هوش خودفرد را دعوت به سرمایه گذاری با سود زیاد می کنند و فرد با توهماتی که در ذهن بیمار خود می پروراند برای اینکه یک شبه صاحب ثروتی شود فریب خورده وبا دیت خودش خودش را نابود می کند و دیگری را پول دار، این شیوه ها ی نوین سرقت روز به روز با پیشرفت فناوری عوض می شوند و افراد زیادی با توهمات هوشی دچار آسیب های فراوانی می شوند

11

طرح هرمی

neda7255

15/فروردین/1399

طرح هرمی مدلی است که به افراد وعده میدهد در صورت آوردن عضو جدید به سیستم و سرمایه گذاری او،سودهای نجومی دریافت خواهند کرد.یک طرح هرمی میتواند شامل یکسری کالا یا خدمات باشد که باید توسط عضو جدید خریداری شود تت سود به نفر بالایی تعلق گیرد.

21

طرح پانزی چگونه کار می‌کند؟

faizy parveen

15/فروردین/1399

به طور کلی همه طرح‌های پانزی یک چرخه را دنبال می‌کنند اما نحوه کار می‌تواند کمی متفاوت باشد. هسته اصلی همه طرح‌های پانزی یکی است اما ظاهر و نوع ادعاها متفاوت است.

14

فریب نخوریم

xmx

15/فروردین/1399

سایت های بسیاری در اینترنت ایجاد شده اند که دارای ظاهر شکیل و دلفریبی هستند اما در پشت پرده، کلاهبرداران در حال جمع آوری سرمایه ها به اندازه ممکن و فرار در موقعیتی مناسب هستند از جمله وعده های آنان سود تضمینی در مدت زمان کوتاه بدون داشتن هیچ یک از شاخص های اعتبار و اعتماد می باشد.

24

تر

Mmdashoori

28/آذر/1399

خب الان شرکت هایی توی ایران اومدن که ازت احراز هویت میگیرن توی سایت treenvest.comتتر میخری ماهیانه ده درصد سود میده زیر مجموعه هم تا بیست level داره یعنی طرح پانزی ه ؟؟

0

سرمایه گذاری

azadi

15/فروردین/1399

واللا یه سایت ایرانی هست من الان یک سال بیشتره توش سرمایه گذاشتم هروقت لازم داشتم برداشت کردم هیچ جام تبلیغ نمیکنه برا خودشم صرافی داره منکه اعتماد کردم فعلا ضررم نکردم سرمایه گذاریش روی دوج و تتر هست سودشم از ۷ درصد شروع میشه نهایتش ۱۲ درصد هست دوست داشتید تو کانالم آدرسشو گذاشتم @bitcoin1896

23

تفاوتها ودشباهتهای طرح پانزی و طرح هرمی

neda72

15/فروردین/1399

شباهتها: هردو با دادن وعده سودهای نجومی،جیب قربانبان را خالی می کنند و هردو برای بقا نیاز به اعضای جدیدتر دارند. تفاوتها:۱_طرح پانزی مدعی سرمایه گذاری پولها در بازار است اما در طرح هرمی با یک سری محصول یا خدمات طرف هستیم. ۲_طرح پانزی میتواند شبکه ای نباشد اما طرح هرمی شبکه ای است،به اینصورت که اعضای قدیمی،اعضای جدیدتر را دعوت می کنند. ۳_طرح پانزی کاملا کلاهبرداری است و قانون با آن برخورد میکند اما طرح هرمی بد اینکه از اساس مشکل دارد میتواند قانونی هم باشد.

25

طرح پانزی تا چه زمانی به حیات خود ادامه می‌دهد؟

fatima shahreen

15/فروردین/1399

مسلما تا زمانی که مدام سرمایه های جدید وارد شود، طراح می‌تواند از سود افراد جدید این طرح را زنده نگه دارد ولی زمانی که سرمایه گذاری ها متوقف شود این طرح نابود می‌شود و طراح با پول های به جیب زده فرار می‌کند

18

شیوه های کلاه برداری

gh.kh

15/فروردین/1399

بیشتر این طرح ها در کشورهایی اجرا میشه که دارای اقتصاد خراب و داغونی دارند و مردمش برای اینکه بتوانند به راحتی پول بیشتری را بدست آورند دچار توهماتی میشوند و برای اینکه یکشبه ره صد ساله را بدون زحمت طی کنند فریب خورده و کل سرمایه هاشون را هم از دست می دهند وگرنه افرادی که با کمی تیز هوشی و تجزیه و تحلیل این طرح ها هرگز فریب این نوع سود ها را نمی خورند.

11

طرح پانزی

nd72

15/فروردین/1399

یک طرح پانزی ترفندی برای کلاهبرداری است که در آن یک کلاهبردار یا همان طراح پانزی،به افراد ناآگاه وعده می دهد که اگر پولهایشان را در اختیار او قرار دهند با آن پولها کار خواهد کرد و سودهای نجومی و تضمینی به سرمایه گذاران خواهد داد.

11

آیا اطلاعات دارید؟ یا براساس شنیده ها میگویید؟!!

09385458936

16/فروردین/1399

باسلام در مورد طرح های پانزی اطلاعات به نسبت خوبی برای افراد مبتدی بود ولی در مورد طرح های هرمی باید بگم که اطلاعات کاملا ناقص بود و اگر یه مقدار مطالعه بیشتر باشد در مورد مبحث هرمی بودن باید بگوییم که این سیستم به این صورت می‌باشد که اصلا محصولی وجود ندارد و شما در قبال مبلغی که میدهی یه برگ قرارداد میگیری مثلا به عنوان سرمایه گذاری و با آوردن ۲نفر که آنها هم باید مبالغی مشابه پرداخت کنند شما به سطح دوم هرم وارد میشوی؛ برای ورود به سطح بالاتر آن افراد هم میبایست ۲نفر دیگر را جذب کرده و شما به هزینه کمتری وارد سطح سوم میشوی باید بدانید که هرم ۸سطح دارد و زمانیکه شما به سطح هشتم می‌رسید از مبالغی که داده آید مقداری را به عنوان پاداش یا پورسانت به شما داده و از هرم خارج می‌شوید و برای ورود مجدد باز هم باید همان مراحل قبلی را انجام دهید. مهمترین اتفاقی که در سیستم های هرمی مانند شرکت پنتاگونال می افتاد ((پولشویی)) بود.

5

پانزی یا اخاذی؟

meysammomeni

15/فروردین/1399

یک روش کلاهبردارانه در سرمایه گذاری است که در آن سودهای نامتعارف و تضمینی و همچنین با ریسک بسیار کم، به سرمایه گذاران وعده داده می‌شود. البته برخی از طرح های اینچنینی می‌تواند پانزی نباشد(زیرا طرح پانزی سازوکاری دارد که در ادامه به بیان آن پرداخته می‌شود) اما تا به امروز هر طرحی که وعده‌ی سودهای قطعی و تضمینی و نامتعارف داده، پانزی بوده است.

6

طرح پانزی

fatemeh13771998

15/فروردین/1399

این طرح همان شرکت هرمی معروف خودمو نه که با وعده ی سود زیاد افراد را به دام می اندازد و روح و روان افراد را درگیر خود می کند.

10

تخقیق کنیم فریب نخوریم

abolfazlleo

15/فروردین/1399

همونطور که روزبه‌روز سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال بیشتر میشه و درخواست ها همینجور درحال افزایشه کلاهبرداری و عوام فریبی در همین زمینه روزبه‌روز در حال افزایشه الآن خیلی از سایت ها و برنامه ها اسکم و قلابی هسش که با تبلیغات ماهرانه و ظاهر فریبندشون از خیلی از کسایی که قصد سرمایه گذاری در ارز دیحیتال رو داشتند کلاهبرداری کردن

6

پانزی یه کلاه گشاده

arakhsh

15/فروردین/1399

ما اندازه سرمون رو می دونیم ولی باز بریم یه کلا گشاد برداریم دیگه نوبره خودتون فک کنید شما هیچ کاری انجام نمیدین فقط یه رقم براتون بالا پایین میشه؛ گول اعداد رو نخورین واقعیتها رو بیابید

23

طرحهای کلاهبرداری

hosein56

15/فروردین/1399

با سلام اینا همون آدمهای کثیف هستن که نشستن و فقط به راههای کلاهبرداری از عوام فکر میکنن و همیشه هم مخاطبهای خودشونو پیدا میکنن

7

وصل کردن ارز دیجیتال به شرکت هرمی

nima.aghaei

15/فروردین/1399

برخی افراد از ارزهای دیجیتال به عنوان شرکت های هرمی یادمیکنن و به فکر این هستن که کلاهبرداری جهانی جدیدی در راه است. چیزی که در شرکت هرمی بود متصل شدن افراد و تشویق برای گرفتن زیر گروه بود. ولی اشتباهی که مردم دارن این است که ارزهای دیجیتال هیچ تشویقی برای خریدن و تشویق کردن افراد دیگر وجود ندارد. و در همین راستا حتما باید افراد اشنایی های قبلی نیز دیده باشند

9

چنگیز

mohd askari

15/فروردین/1399

این کہ پول جویی جمع آوری شد و یا وقتی کہ دیگر سرمایه‌گذار جدیدی پیدا نشد.. چنگیز با پول ھا فرار می کند وطرح از ھم فرو می پاشد..

21

فرصت عالی

arian1400

15/فروردین/1399

کوین گرام برنامه بسیار خوبی برای درامد پله به پله است پس عزیزان این فرصت رو ازدست ندید حداقل میتونید بخشی از خرج زندگرو ازاینجا در بیارید این فرصت همیشه پیش نمیاد پس همدیگرو لایک کنین تا بهم کمک کنیم

8

ریسک بالا

Farzadmansoori.405

15/فروردین/1399

درصد بسیار کمی از سایت های استخراج ابری صادق هستند و بیش از 95 درصد آنها کلاه برداری است. در کل سرمایه گذاری در سایت های استخراج ابری توصیه نمی شود چون هر روزی ممکن است سایت های معتبر دیگر پرداخت نکنند

6

طرح کلاهبرداری

mostafavaran

15/فروردین/1399

امروز از این مدل کلاهبرداریا زیاد شده خیلی مواظب باشی رایج ترینشونم مدل گل کوییسته که الان میگن زیر مجموعه بیارین و هر کس با اتریوم ی مقدار باید پول بده...

4

جذاب و فریبنده ولی توخالی

sas89

15/فروردین/1399

تمام این طرحهای پانزی سودهای کوتاه مدت بیار بالا پیشنهاد میدن و با عملیات روانشناسی که هر زمانی منحصربفرد است، فریب میدن مشتریان رو .تا وقتیکه بصورت تصاعدی مشتری زیاد بشه سوداشو از پولهای جدید میده ولی در صورت افت تعداد مشتری یا خطر ورشکست یا فرار براش میمونه

7

طرح پانزی

samzaidi

15/فروردین/1399

باید اینجا واضح شود که این طرح پانزی چه جور است؟ پس این طرح مثل یک شمع است که نور دارد یعنی روشن است و با ٱن می توانیم هزاران شمع را روشن خواهد کرد

7

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.