coingram
کوینگرام

بلاکچین به زبان ساده

13/خرداد/1398
افزودن به نشان شده ها
بلاکچین به زبان ساده
آموزش
بلاک چین
از کجا شروع کنم
67555
زمان مطالعه: دقیقه

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

مارک اندرسون (مدیر شرکت نت اسکیپ)

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود; از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین، اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

برای مثال بلاک چین زیر را در نظر بگیرید، هر بلاک یک کشور را نشان می‌دهد که نام شهرهای آن کشور در آن ثبت شده هستند.

ک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترهاست که با توابع خاصی ساخته می‌شود.

ثلاً در عکس بالا برای بلاک ایران که حاوی اطلاعات اسم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز است، هش بلاک «NYLAC» است.

در بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی حاوی هش بلاک قبلی هم هستند.

هش در هر بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به‌دست می‌آید که توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلاک تغییر می‌کند و در نتیجه بلاک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها نام دارد.

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روز رسانی کند، چه می‌شود؟ این امکان وجود دارد اما شما توزیع را در نظر نگرفته‌اید. داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود یک نسخه از بلاک چین را دریافت می‌کند.

یک مثال:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه ای از اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراهشان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم یا تغییری در آن دهم دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست زیرا آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه من موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

حالا این جمع می‌تواند به صورت عمومی و بالای چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک جامعه مخصوص باشد. بلاک چین یک شرکت نمونه‌ای از بلاک چین خصوصی است.

وقتی شما به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل بلاک چین را دریافت می‌کنید. هرگونه تغییری در بلاک چین امکان پذیر نیست مگر اینکه بیش از ۵۰ درصد از داده‌های رایانه‌های متصل به شبکه تغییر کند.

در حقیقت فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش گذاری و رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد ایده‌ی بلاک چین شده‌اند.

انواع بلاک چین

در حال حاضر به طور کلی سه نوع بلاک چین قابل راه اندازی است. اما احتمالا در آینده از انواع بلاک چین های جدید بهره‌مند خواهیم شد.

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت.

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»

رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.

با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکیپدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، با بررسی های عمیق تر، تفاوت هایی که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن تر می شود. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می شوند، ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده است.

در ویکیپدیا، یک کاربر(کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین پاک نمی شود.

استحکام دیجیتالی ویکیپدیا شبیه به امنیت پایگاه داده های متمرکز دولت ها، بانک ها و یا شرکت های بیمه امروزی است. کنترل پایگاه های داده متمرکز در دست صاحبان آن ها است. مدیران یک سایت می توانند به تمام موارد مورد نیاز در سایت خود، دسترسی و بر آن ها کنترل کامل داشته باشند.

پایگاه داده توزیع شده توسط فن آوری بلاک چین، اساسا یک پشتوانه دیجیتالی کاملا متفاوت ایجاد می کند. این موردم هم یکی دیگر از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است.

دیتابیس یا Master Copy ویکیپدیا بر روی یک یا چند سرور خاص توسط کاربران ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد بلاک چین، هر نود (node) در شبکه یک گزارش مستقل ثبت می کند و هر رکورد مستقل با رکورهای دیگر تبدیل به یک مجموعه ای گزارشات رسمی می شوند.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک تایید پر ریسک در مورد خطر بین گروه های مختلف است و در دنیای دیجیتال تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و اخذ مجوزها نیاز است.

به طور خلاصه ما می خواهیم از طرف مقابلمان مطمئن شویم که «آیا فردی که خودتان می گویید هستید؟ و «آیا شما قادر به انجام آنچه که وعده داده اید هستید؟»

در بحث فناوری بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی به معنای مالکیت است. این نیز یک شخص را از داشتن نیاز به به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تر از آن که برای تبادل نیاز دارند، به اشتراک گذارد، و آنها را در معرض هکرها قرار می دهد.

تأیید اعتبار کافی نیست – داشتن مجوز، دارا بودن پول کافی برای انجام تراکنش و … نیاز به اعتماد سازی دارند و برای این کار نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر است. یک شبکه توزیع شده از فساد یا شکست مجموعه جلوگیری می کند.

این شبکه توزیع شده نیز باید در کار حسابداری قابل اجرا باشد و از همه مهمتر امنیت آن باید تضمین شده باشد. تایید تراکنش ها نتیجه اجرای قوانین پروتکل توسط تمام شبکه است.

تأییدیه و مجوز ارائه شده در این راه، بدون نیاز به افراد شخص ثالث، امکان تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم می کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان این پیشرفت را تحسین می کنند – اتباطات دیجیتالی غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. از فناوری بلاک چین اغلب به عنوان ستون فقرات برای یک لایه تراکنش در اینترنت و بنیانگذار اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.

خلاصه

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می توان بهره برد.

منبع:

ارز دیجیتال


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

آموزش گام به گام فیوچرز صرافی مکسی(Mexc) به همراه 25 دلار بونوس + 2000 کوین کوینگرام

آموزش گام به گام فیوچرز صرافی مکسی(Mexc) به همراه 25 دلار بونوس + 2000 کوین کوینگرام

معرفی و آموزش صرافی بیت لند به همراه 500 میلیون بی بی دوج هدیه ثبت نام!

معرفی و آموزش صرافی بیت لند به همراه 500 میلیون بی بی دوج هدیه ثبت نام!

نسخه نقشه و فهرست اکوسیستم بلاکچینی کشور منتشر شد! حضور کوینگرام در لیست.

نسخه نقشه و فهرست اکوسیستم بلاکچینی کشور منتشر شد! حضور کوینگرام در لیست.

آنچه باید در مورد استخراج فلوکی اینو بدانیم!

آنچه باید در مورد استخراج فلوکی اینو بدانیم!

چگونه از NFT ها درآمد داشته باشیم؟ قسمت اول- وایت لیست‌ها

چگونه از NFT ها درآمد داشته باشیم؟ قسمت اول- وایت لیست‌ها


تحلیل کاربران

بلاکچین

shatermohsen4

16/خرداد/1400

باسلام ممنون ازتوضیحات کامل ومفیدتون من به شخصه آینده ای خوب و روشنی برای بلاکچین وارزهای دیجتال میبینم چون هرکس درهرکجای دنیا میتونه داخلش فعالیت کنه وبه سوددهی برسه به امید روزی که هیچ کس درهیچ کجای دنیا فقیر ونیازمندلقمه نانی نباشد.

15

اینده

ali1911

13/آبان/1398

بلاک چین یک تکنولوژی بسیاری کاربردی می باشد که در آینده همه کسب و کار ها از آن استفاده خواهند کرد بیت کوین یک نمونه از کاربرد آن می باشد

61

بلک چین

[email protected]

05/شهریور/1400

سییتمـانحصاری بلک چین باتوجه به حفظ امنیت داده ها درایتده میتونه جای هرکونه صرافی زا بانکی وهر کونه شک چ شبهه ای رو برداره.و راههای ارتباطی تجارت رو تسهیل تر کنه.

7

رمز ارز های مفید

sepehryazdanpanah1452

01/مهر/1399

ورود بازار رمز ارز ها و مفاهیمی همچون بازار ارز دیجیتال انقلابی در صنعت اقتصادی جامعه به وجود آورد که فکر نکنم بشه با چیز دیگه ای جز اختراع چرخ مقایسه کرد

29

سلام

Mdjavad

05/اسفند/1399

تحلیل و تعبیر قشنگی برای توضیح استفاده شد، خیلی از مقالات مرتبط با این موضوع دست به دامن حاشیه های زیادی تو مطالب میشن که در نتیجه موضوع برا مخاطب گنگ باقی می‌ماند...

21

بلاک جین

sajjadisco

06/مرداد/1399

کلن بیت کوین در چند سال دیگر خیلی با ارزش و در بازار جای خود را خواهد گرفت و کاربران از ان سود خووهند برد

33

بلاک چین

sinarouhi

08/اسفند/1398

بلاک چین واقعا یک فناوری است که تا اینده نه چندان دور کمک های شایانی به اینده تکنولوژی میکنه و ممنون بابت برنامه خوبتون

53

بلاک چین

TakAmir

16/آبان/1398

بلاک چین به زبون ساده میشه گفت تبادلات دیجیتال باامنیت اشتراکی سرور بلاک چین کشور ایران رو ساپورت نمیکنه اما ارز های های این سامانه درکشور ایران قابل تبدیل ومورداستفاده هست شاید بخاطر اینکه هنوز خیلی شناخته نشده خیلی مورداستفاده قرار نگرفته نتوان گفت چقدرقابل اطممینان چه اندازه امنیت داره ومن فکرمیکنم تحلیل گویان از روی صلیقه،عقیده ونظرشخصی خود درمورد بلاک چین نظر میدن باتـــــــــــــــــکرازهـــــــمــه دوســـــتان عزیـــــــز

57

بلاک چین فناوری که درک آن کمی سخت است

rezaeterum

16/فروردین/1399

مطلب بسیار تخصصی و درک آن برای افرادی که از حوزهای دیگه علاقمند به ورود شدن شحت است، لطفا با قلم راحتری بلاک چین را توضیح دهید که برای عموم قابل درک باشد

48

بلاک چین اختصاصی

shahkar71

21/فروردین/1399

حالا کم کم بقیه ارزها و یا ارزهای جدید به دنبال ساخت بلاک چین اختصاصی خود آن ارز و با ویژگی های بهتر و متنوعتر هستند چ رقابتی شده

47

ارز دیجیتال

saeed1510

19/دی/1399

قطعا در اینده نه چندان دیرتر ارزهای دیجیال جای پول های کاغذی رو گرفته و هر گونه مالیاتی حذف میشه و اینکه دنیا تحول تازه ای رو به خودش میبینه

29

بلاک چین

mr_fbi

14/اردیبهشت/1399

بلاک چین اختراعی برجسته و مبتکرانه است؛ زاییده فکر یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. اما از آن زمان که بلاک چین برای اولین بار معرفی شد، این فناوری به موجودیتی بزرگ تبدیل شده است.

48

block chain

Vision

11/اسفند/1399

بلاک چین مثل یک سیاه چاله ی اطلاعاتی هست که همه ی اعضای خود را در بر میگیرد ولی اعضا از وجود هم با خبر نیستند به طوری که با در کنار هم قرار دادن تیکه های پازل باز هم تغییر در نگرش و چیدمان روی صفحه غیر قابل نفوذ و دسترسی کامل رو ایجاد می‌کنه و امنیتی که ایجاد میشود با وجود هر شخص تعریف میشود برای کامل کردن پازل نیاز به تمام اعضا است.

17

بلاک چین

hojat2068

11/اسفند/1398

بادرود به تمام دوستان با این فناوری می‌توان درست مثل یک جامعه یا سازمان، نوعی حاکمیت را در یک سیستم به‌ وجود آورد که همه بتوانند نسبت به سهامشان و اختیاراتی که دارند در جلو بردن آن سیستم سهیم باشند.

45

بلاک چین

kourosh2009

30/دی/1399

در خصوص فناوری بلوک چین باید گفت که به تدریج همه انواع ای دی ها که برای نعیبن هویت یا ادرس یک ساختار بکار میرود بتدریج به سمت استفاده از فناوری بلوک چین خواهند رفت مانند کارت ملی یا شناسنامه و سند مالکیت خودرو و مسکن و مدرک فارغ تحصیلی

26

علاقه به بیت کوین

mehran69

23/تیر/1399

بیت عالیه.. آینده ارز مبادلاتی که حتی شاید قابل تحریم هم نباشه.. اگه اینجوری باشه امکان صادرات و واردات توی کل دنیا به صورت گسترده ای متحول میشه.

41

تعریف بلاک چین

[email protected]

03/مهر/1398

بلاک چین ( Blockchain ) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain زنجیره ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره ای از بلوکهاست. به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستمهای دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده اعضای شبکه به اشتراک گذاشته همه روی این نوع سیستم، میان می شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیر ممکن است. بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

75

کوین گرام عالی

kamranabdoli

28/اردیبهشت/1399

برنامه کوین گرام واقعا عالیه هم میتونی ازش کسب درامد کنی هم کلی اطلاعات و اگاهی در اختیار کاربران میزاره و هم میتونیم قیمت رمز ارز هارو ببینیم این برنامه تاقریبا مثل بازار بورسه

53

خوبه

saman_ford

20/آبان/1398

در کل بخواید حساب کنید بیت کوین داره با بلاک چین میچرخه و اگه روزی بلاک چین هک بشه بیت کوین در معرض خطر قرار میگیره

69

نیاز دنیای امروز به سیستم بلاک چین

[email protected]

19/آذر/1400

این انسان که باعث پیشرفت فن آوری میشه و فن آوری باعث پیشرفت دنیا میشه و در این شلوغی جوامع امروزی چنین سیستمی واقعا نیاز است.

3

فن اوری..

sali62

20/اسفند/1398

باسلام من ک با چندین بار مرور مقاله میشه گفت بطور کامل متوجه نشدم...البته خب طبیعی میباشد.مطلب مطلب ساده ای نیست..بهرحال ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.باتشکر

61

پیشرفت اقتصاد

armanasade1393

08/مهر/1399

اگه اقتصادکشورباارزهای دیجیتال اداره بشه خیلی زودازنظرقدرت اقتصادی پیشرفت خواهیم کرد امابه نظرخودم مااخرین کشوراستفاده کننده ارزدیجیتال میشیم چون اختلاس گرهااجازه نمیدن

33

بلاک چین

arda1377727

22/فروردین/1399

ای کاش شماره های ایرانی روهم قبول میکرد عالی میشد ولی حیف شماره های ایرانی رو ساپورت نمیکنه...و امنیت بسیار بالایی هم داره و غیر قابل هکه

44

بیت کوین عالیه

mstanhdanshwr

02/فروردین/1400

خیلی مطلب عالی بود بیت کوین ایشالا وضع مارو درست میکنه اگه بزارن ادامه بدن الان خیلی دوستام این برنامه دارن فقط اسم بیت کوین میگن

21

فناوری بلاک چین

shirko

21/مهر/1398

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

70

بلاک چین

vahedk1

05/بهمن/1399

ایران میتونه از این تکنولوژی برای دور زدن تحریمها استفاده کنه و نیازهای کشور را تامین کنه ...علاوه بر این این پروژه بلاکچین در اینده جای بانکها را میگیره

24

عالی بود

mohadesedeghan

07/مرداد/1400

خیلی کاربردی و مهم بود خیلی خوشم اومد راهنمای خیلی خوبی بود و میتونیم ازش استفاده کنیم و در این تحلیل خوب نشون میده باید چیکار کنیم و چطوری بیت کوین بگیریم

9

بلاک چین

hadiveysi84

13/دی/1398

خیلی مطالب عالی و آموزنده ای داره بعد از اختراع بلاک چین افراد سود جو بفکر حک کردنش افتادن اما نتوانستند واگر شماره ایرانی قبول میکردند امنیت خیلی بالا تر میرفت باتشکر

50

درباره بلاک چین ها توضیح خوب بود درباره

mostafa.raz

29/تیر/1400

درباره ماینرها و بقیه ارزهای دیجیتال سخن گفته نشد اتریوم داره خودشو بالا میکشه و به زودی به ارزش بیتکوین میرسه

10

تشکر

Farshad007

16/اردیبهشت/1399

ممنون بابت مطالب خوبتون.عالی و پر محتوا هستن.بنده به شخصه مدت کمی هست که با این مفاهیم آشنا شدم ولی مطالب شما گویاتر و بهتره.

47

بلاک چین انقلاب در مکانیزم

sfarzam

11/آبان/1398

بلاکچین مکانیزمی انقلابی است که همه را به بالاترین سطح پاسخگویی می‌­رساند. درصورت بکارگیری بلاک چین دیگرمعاملات نادرست، خطاهای انسانی و ماشینی یا حتی یک مبادله که با رضایت طرفین انجام نشده است، وجود نخواهد داشت. مهمتر از هر چیز دیگری، مهم‌ترین حوزه‌ای که بلاکچین به آن کمک می‌کند، ضمانت اعتبار یک معامله از طریق ثبت آن نه تنها در یک محل ثبت اصلی و متمرکز بلکه در یک سیستم توزیع شده است که از طریق مکانیزم اعتبارسنجی امن متصل هستند. مثلا بیت کوین که در سال ۲۰۰۸ با استفاده از فن آوری و مکانیزم بلاک چین اختراع شد. از آن زمان، تاکنون بدون اختلال قابل توجهی عمل کرده است لازم به توضیح است مشکلات مربوط به بیتکوین به دلیل هک شدن یا سوء مدیریت بوده است. به عبارت دیگر، این مشکلات از قصد بد و خطای انسانی حاصل می‌شود، نه نقص در مفاهیم پایه.

66

بلاک چین

moni

05/شهریور/1400

توی ویدیو گفته شد بلاک چین از سال 1991 ایجاد شده اما در متن گفته شد که بلاک چین همزمان با بیت کوین ایجاد شده. با توجه به این که بیت کوین در سال 2008 ایجاد شده، کدوم یک درست هست؟

9

بلاک چین

morad55

27/مرداد/1400

به نظرم بسیار کاربردی و خوب و جامع بود و خدمات بلاک چین را یاد گرفتم واقعا برنامه شما قابل پیشرفت است برای همه

6

ارز دیجیتال

sinaparvaz

27/مهر/1398

به زودی و به سرعت نور ارزهای دیجیتال بر دنیای پولی و مالی حکمرانی میکنند و ای کاش هر چه زودتر مشکلات کیف پول و .... در ایران حل شود

80

کیف

siavashw22

20/دی/1398

فضایی خوب وخیلی امن فقط تنها مشکلش اینه نمیشه ریخت به حساب ایرانی ریخته بشود باتشکر فراوان از شما وخسته نباشید به شماها

64

srq

parsa.so

15/اردیبهشت/1399

بلاک چین برترین ابزار ضد انحصار تا به امروز است و با استفاده از آن به راحتی میتوان فساد و تبانی را در سازمان ها ، اداره ها و ارگانها از بین بردن و شفافیت را راه بالاترین سطح ممکن رساند امیدوارم هر چه سریع تر از بلاک چین در کلیه مسائل مالی کشورمان هم استفاده شود تا فساد و تبانی ریشه کن گردد و انحصارطلبی پایان یابد

49

بلاک چین

coin.m

29/مهر/1398

این فن اوری فوق العادست و در این سیستم که اطلاعات به صورت زنجیره ای ذخیره میشه باعث امنیت بالای بلاک چین هست در واقع امکان تقلب وجود نداره پس در اینده قطعا از این فن اوری استفاده گسترده ای می شود

66

امنیت و اعتبار بلاک چین

iman697

29/شهریور/1398

دروود خدمت دوستان ، اوایل که بلاک چین آمده بود خیلی ها تصور می‌کردند احتمال هک یا ... دارد و امنیتش پایین هست ولی از اون موقع تا امروز بدون هیچ مشکل یا گزارش منفی مثل روز اول در دنیای تجارت ازش استفاده میشه. با سپاس

81

فرصت

hamid__oshib011

17/اسفند/1398

فرصت طلایی همیشه نیست باید تو سرمایه گزاری بتونی با هر اتاقی میوفته پول در بیاری مثلا با کرونا ویرویس باعث. شده کهارزون بشه بیت کوین با گرم شدن هوا این ویروس از بین میره پس الان بهترین موقع خرید با گرم شدن هوا قیمت این ارز چینی بیت کویین چندین برابر میشه که فکرشو نمیکنین این فرصت طلایست با وثت طلف کردن هیچی عایدتون نمیشه اینم یه راهنمایی بزرگ نوش جونتون با این سود عالی

57

بلاکچین

[email protected]

25/اسفند/1399

بلاکچین والت چند نوع ارز ساپرت میکنه امنیت عالی هست من از بلاکچین خیلی راضی هستم به شما توصیه میکنم استفاده کنید

20

بلاکچین

shahla67

20/مهر/1399

ظاهر بلاکچین با ایجاد یک زنجیره از بلوکهای مختلف ضریب ایمنی و امنیت پول دجیتال را بطور چشمگیری افزایش میدهد

30

بلاکچین

alizarnani

27/آذر/1399

بلاکچین اگر امن بود ک روزانه صدتا سیستم ب اسم بلاکچین نمیومد تو بازار و مردم ب اسم بلاکچین کار تقلبی نمیکردن باید بلاکچین جوری باشه ک مردم بفهمن و ببیننو حسش کنن وگرنه همه ادعای بلاکچینو دارن

22

بیت کوین

meysam20

26/مهر/1398

یه ارز دیجیتال جهانی و معتبر که به راحتی هم تو ایران تبدیل به ریال میشه و چون قیمتش با دلار محاسبه میشه خیلی سود داره وقتی تبدیل میشه به ریال.

70

بلاک چین

baghery

17/دی/1399

بلاک چین فناوری خوبی است برای کسب در آمد و پول در آوردن.استقلال خوبی دارد چون ارز های خوبی برای در آمد دارد و باید به شخصی که آن را ساخته آفرین گفت.

21

تغییر فضای مجازی به فضای بلاک چین

mohammadghanei

28/شهریور/1398

قدرت بلاک چین را در ارزهای دیجیتال دیدیم اما به زودی شاهد قدرت نمایی بلاک چین در زمینه های دیگر نظیر فروشگاه اینترنتی و پورتال های اداری هم خواهیم بود. اما از همین الان باید نوید پردازش کوانتومی برای تکمیل قدرت بلاک چین هم خواهیم بود.

88

بلاک چین

ahmad7875

24/خرداد/1399

من زیاد نمیدونم ولی از صاحب ساخت این برنامه تشکر میکنم که مارا هم به این بخش دنیا کعرفی کرد این کارای ارزی ی دنیایی بازه هواستو جم باشه عزیزان با افتخار

34

نظرپلیس فتا درمورد بلاکچین وقراردادهای هوشمندجالبه ببینید

vitrin

11/خرداد/1399

آفرین برپلیس فتای ایران که وارد این عرصه ها هم شده احتمالاً دستگاه‌های فروش خودکار یا وندینگ ماشین‌ها (vending machine)  را دیده‌اید. دستگاهی که طبق یک قرارداد مشخص پولی را از شما گرفته و محصول موردنظر را به شما تحویل می‌دهد. این ماشین‌ها با حذف واسطه‌ها هزینه خرید را برای شما کاهش داده‌اند و همچنین محدودیتی نیز ندارند و شما می‌توانید هر ساعت از شبانه‌روز از آن‌ها خرید کنید. این‌یک نمونه ساده از یک قرارداد هوشمند است. برای درک بهتر عملکرد قرارداد هوشمند باید به درک صحیح‌تری از فناوری بلاک چین دست پیدا کنیم. تصور کنید با دوستان خود به سفر می‌روید. در این سفر هرکدام اقلامی را خریداری می‌کنید و هرکس که چیزی می‌خرد به بقیه اعضا اعلام کرده و آن‌ها نیز مبلغ، جنس و خریدار را هرکدام به‌صورت جداگانه یادداشت می‌کنند. حال به پایان سفر رسیده و قصد تسویه‌حساب دارید. همگی به یادداشت‌های خود رجوع کرده و می‌بینید که کدام شخص بیشتر و کدام شخص کمتر هزینه کرده است. ازآنجایی‌که هرکس به‌صورت مجزا هزینه‌ها را یادداشت کرده امکان تقلب وجود ندارد (مگر اینکه بیش از ۵۰درصد اعضا به‌صورت هماهنگ شده دست به تقلب بزنند). حال افرادی که هزینه کمتری کرده‌اند مابه‌التفاوت را به افرادی که بیشترین هزینه‌ها را داشته‌اند، می‌پردازند. این‌یک مثال ساده از کاری است که بلاک چین انجام می‌دهد. بلاک چین یک کتابخانه دیجیتالی غیرمتمرکز و توزیع‌شده‌ است که برای ضبط معاملات در میان رایانه‌های بسیاری استفاده می‌شود تا نتوان بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی و بدون همکاری شبکه مقادیر ثبت‌شده را با استفاده از پس‌انداز تغییر داد. به‌عبارت‌دیگر بلاک چین شبکه‌ای از رایانه‌های به‌هم‌پیوسته است که این رایانه‌ها به‌طور مستمر بر اعمال یکدیگر نظارت می‌کنند و هیچ‌گونه تغییری در شبکه بلاک چین بدون تأیید اکثریت اعضا امکان‌پذیر نیست. در قرارداد هوشمند از غیرمتمرکز بودن و همین‌طور نظارت همگانی بلاک چین استفاده می‌شود تا اعضا بتوانند با خیال آسوده به انعقاد قرارداد بپردازند. هنگامی‌که شما قراردادی را در یک بلاک قرار می‌دهید این قرارداد دیگر قابل‌تغییر نخواهد بود. چراکه هرگونه تغییرات باید به تأیید اکثریت اعضا برسد و این اتفاق امکان تقلب در قرارداد را تقریباً به صفر می‌رساند. مثال خرید خانه را در نظر بگیرید. در حالت عادی به تمام کاغذبازی‌‌هایی که پیش‌تر در مورد آن صحبت کردیم، نیاز دارید. اما تحت یک قرارداد هوشمند تنها لازم است مفاد قرارداد را به زبان برنامه‌نویس وارد کرده و درون زنجیره بلاک قرار دهید. از آن زمان شما مالک خانه هستید و هیچ‌کس نمی‌تواند در این مالکیت تغییری به وجود آورد. در هر قرارداد هوشمند سه بخش وجود دارد: بخش اول امضا کنندگان هستند. در هر قرارداد باید دو یا چند طرف وجود داشته باشد تا قرارداد مابین آن‌ها منعقد شود. امضاکنندگان با توافق بر سر مفاد قرارداد ابتدا آن را تأیید کرد و سپس درزمانی که شرایط قرارداد به‌طور کامل احصا شد یک‌بار دیگر امضاکنندگان اتمام قرارداد را تأیید کرده و قرارداد تکمیل می‌شود. بخش دوم موضوع توافق است. موضوع توافق تنها می‌تواند یک شیء (object) باشد که در محیط قرارداد هوشمند وجود دارد. همچنین قرارداد هوشمند باید دسترسی بدون مانع و مستقیم به شی‌ء موردتوافق را داشته باشد. مثلاً اگر قرار است درازای قراردادی، یک اپلیکیشن به فرد تحویل داده شود. شبکه قرارداد هوشمند باید به فایل اپلیکیشن دسترسی داشته باشد. بخش سوم شرایط توافق است. هر قرارداد باید شرایط خاصی را دربربگیرد. این شرایط باید به‌صورت ریاضی به‌طور کامل نوشته‌شده و با یک‌زبان برنامه‌نویسی که مخصوص قرارداد هوشمند است، توصیف شود. این شرایط شامل الزامات طرفین قرارداد و همین‌طور پاداش‌ها، تنبیهات و سایر شرایط موجود در قرارداد است. https://www.cyberpolice.ir/node/148211

46

بلاک چین

pooria1703

10/آذر/1398

تو این بازار شلوغ پلوغ ارز دیجیتال نباید سرمایه گذاری کرد برای بلاک چین و بیت کوین این همه بازارهای بهتر هست باید تحلیل و بررسی کرد

54

نظر من

erfan.3v

10/تیر/1399

به نظر من اگه جواب بده و عمل کنه خیلی عالی میشه البته که کار اصلا راحتی نیست و نیاز به تلاش زیادی داره

36

بلاکچین

Shahinrad

09/فروردین/1399

با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال در کل جهان شناخته شده و شاید در آینده نزدیک جای ارز های موجود را بکیرید فکر نکنم که با تحریمهای موجود کشور ما از این قافله جا بماند و امکانات برای این امر مهیا شود

44

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.