coingram
کوینگرام

بلاکچین به زبان ساده

13/خرداد/1398
افزودن به نشان شده ها
بلاکچین به زبان ساده
آموزش
بلاک چین
از کجا شروع کنم
59433
زمان مطالعه: دقیقه

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

مارک اندرسون (مدیر شرکت نت اسکیپ)

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود; از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین، اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

برای مثال بلاک چین زیر را در نظر بگیرید، هر بلاک یک کشور را نشان می‌دهد که نام شهرهای آن کشور در آن ثبت شده هستند.

ک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترهاست که با توابع خاصی ساخته می‌شود.

ثلاً در عکس بالا برای بلاک ایران که حاوی اطلاعات اسم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز است، هش بلاک «NYLAC» است.

در بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی حاوی هش بلاک قبلی هم هستند.

هش در هر بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به‌دست می‌آید که توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلاک تغییر می‌کند و در نتیجه بلاک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها نام دارد.

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روز رسانی کند، چه می‌شود؟ این امکان وجود دارد اما شما توزیع را در نظر نگرفته‌اید. داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود یک نسخه از بلاک چین را دریافت می‌کند.

یک مثال:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه ای از اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراهشان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم یا تغییری در آن دهم دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست زیرا آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه من موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

حالا این جمع می‌تواند به صورت عمومی و بالای چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک جامعه مخصوص باشد. بلاک چین یک شرکت نمونه‌ای از بلاک چین خصوصی است.

وقتی شما به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل بلاک چین را دریافت می‌کنید. هرگونه تغییری در بلاک چین امکان پذیر نیست مگر اینکه بیش از ۵۰ درصد از داده‌های رایانه‌های متصل به شبکه تغییر کند.

در حقیقت فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش گذاری و رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد ایده‌ی بلاک چین شده‌اند.

انواع بلاک چین

در حال حاضر به طور کلی سه نوع بلاک چین قابل راه اندازی است. اما احتمالا در آینده از انواع بلاک چین های جدید بهره‌مند خواهیم شد.

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت.

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»

رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.

با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکیپدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، با بررسی های عمیق تر، تفاوت هایی که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن تر می شود. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می شوند، ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده است.

در ویکیپدیا، یک کاربر(کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین پاک نمی شود.

استحکام دیجیتالی ویکیپدیا شبیه به امنیت پایگاه داده های متمرکز دولت ها، بانک ها و یا شرکت های بیمه امروزی است. کنترل پایگاه های داده متمرکز در دست صاحبان آن ها است. مدیران یک سایت می توانند به تمام موارد مورد نیاز در سایت خود، دسترسی و بر آن ها کنترل کامل داشته باشند.

پایگاه داده توزیع شده توسط فن آوری بلاک چین، اساسا یک پشتوانه دیجیتالی کاملا متفاوت ایجاد می کند. این موردم هم یکی دیگر از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است.

دیتابیس یا Master Copy ویکیپدیا بر روی یک یا چند سرور خاص توسط کاربران ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد بلاک چین، هر نود (node) در شبکه یک گزارش مستقل ثبت می کند و هر رکورد مستقل با رکورهای دیگر تبدیل به یک مجموعه ای گزارشات رسمی می شوند.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک تایید پر ریسک در مورد خطر بین گروه های مختلف است و در دنیای دیجیتال تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و اخذ مجوزها نیاز است.

به طور خلاصه ما می خواهیم از طرف مقابلمان مطمئن شویم که «آیا فردی که خودتان می گویید هستید؟ و «آیا شما قادر به انجام آنچه که وعده داده اید هستید؟»

در بحث فناوری بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی به معنای مالکیت است. این نیز یک شخص را از داشتن نیاز به به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تر از آن که برای تبادل نیاز دارند، به اشتراک گذارد، و آنها را در معرض هکرها قرار می دهد.

تأیید اعتبار کافی نیست – داشتن مجوز، دارا بودن پول کافی برای انجام تراکنش و … نیاز به اعتماد سازی دارند و برای این کار نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر است. یک شبکه توزیع شده از فساد یا شکست مجموعه جلوگیری می کند.

این شبکه توزیع شده نیز باید در کار حسابداری قابل اجرا باشد و از همه مهمتر امنیت آن باید تضمین شده باشد. تایید تراکنش ها نتیجه اجرای قوانین پروتکل توسط تمام شبکه است.

تأییدیه و مجوز ارائه شده در این راه، بدون نیاز به افراد شخص ثالث، امکان تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم می کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان این پیشرفت را تحسین می کنند – اتباطات دیجیتالی غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. از فناوری بلاک چین اغلب به عنوان ستون فقرات برای یک لایه تراکنش در اینترنت و بنیانگذار اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.

خلاصه

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می توان بهره برد.

منبع:

ارز دیجیتال


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون نیاز به ترید کردن

روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون نیاز به ترید کردن

ارز بنک (Bonk) چیست؟ شیبای شبکه سولانا!

ارز بنک (Bonk) چیست؟ شیبای شبکه سولانا!

جاستین سان به دنبال در دست گرفتن هدایت تراست بیت کوین گری اسکیل است

جاستین سان به دنبال در دست گرفتن هدایت تراست بیت کوین گری اسکیل است

ایردراپ صرافی  Gammax

ایردراپ صرافی Gammax

آموزش صرافی بیت پین (bitpin) | صفر تا صد کار با بیت‌پین

آموزش صرافی بیت پین (bitpin) | صفر تا صد کار با بیت‌پین


تحلیل کاربران

بلاک چین

coin.m

29/مهر/1398

این فن اوری فوق العادست و در این سیستم که اطلاعات به صورت زنجیره ای ذخیره میشه باعث امنیت بالای بلاک چین هست در واقع امکان تقلب وجود نداره پس در اینده قطعا از این فن اوری استفاده گسترده ای می شود

66

ارز دیجیتال

mohsenh

31/اردیبهشت/1399

ارز دیجیتال مجموعه ای از سایتها و کامپیوترهای است که بدون وابستگی به دولت یا گروه خاصی اتاق فکری را تشکیل داده و قانونمند فعالیت میکنند

49

بلاک چین

HosseinEbrahimi

13/اسفند/1399

این فناوری خیلی خیلی خیلی خوب هست و امنیت بسیار بسیار بالایی هم داره و خیلی خوبه از این فناوری حتما حتما برای نگهداری پول و رمز ارز ها تون ازش استفاده کنید

29

بلکچین

yousef.hu.sh

21/مهر/1398

کشور ها هنوز سیستم صریحی برای محدودیت، قانون گذاری و یا ممنوع کردن ارز دیجیتال ندارند. ماهیت ناشناس و غیر متمرکز بیت کوین بسیاری از حکومت ها را در مورد نحوه کاربرد قانونی این ارز همراه با جلوگیری از تراکنش های مجرمانه توسط آن با چالش جدی روبرو کرده است. بسیاری از کشور ها هنوز در حال تحلیل شیوه هایی برای قانون گذاری درست ارز دیجیتال هستن

71

خیلی خوب

ایمان-MAX

08/فروردین/1399

بسیار مفید و ستودنی بنظر من راهکار درست همینه فقط باید صبر و شکیبا باشی بهترین سرمایه با بهترین برنامه ریزی

49

بلاک چین

kourosh2009

30/دی/1399

در خصوص فناوری بلوک چین باید گفت که به تدریج همه انواع ای دی ها که برای نعیبن هویت یا ادرس یک ساختار بکار میرود بتدریج به سمت استفاده از فناوری بلوک چین خواهند رفت مانند کارت ملی یا شناسنامه و سند مالکیت خودرو و مسکن و مدرک فارغ تحصیلی

26

بلاکچین

[email protected]

25/مهر/1400

مفهوم بلاک چین رو خوب یاد گرفتم مرسی از کوینگرام بازم از این قبیل تعریفها بزارین لطفا با سپاااااااااس

4

بلاک چین

khadij.jk

26/مهر/1399

هنگامی‌ که یک بلاک داده‌ جدیدی را ذخیره می‌کند، به فناوری بلاک چین اضافه می‌شود. همان‌طور که از نام فناوری بلاک چین پیداست، این تکنولوژی متشکل از چندین بلاک است که به هم متصل شده‌اند.

28

اتفاق غیر مترقبه

saba150

01/اردیبهشت/1399

من قصد معامله مجازی ندارم فقط دوستدار دریافت اطلاعات هستم بعد از جریان کرونا کسی فکر نمی کرد این ویروس ناشناخته این گونه نظام جهان را در گرگون کند اما اقبال از ارزهای دیجیتال بخصوص برای ایرانی ها با دشمنی‌ها و محدویت های که علیه ما هست بسیار پر ریسک است و ممکن است یک حادثه برای اینترنت یا چیزی دیگر ما را به قهقرا ببرد و اولین جایی که ضرر می شود همین بازار است .شخصا اعتمادی به این فضای پر ریسک ندارم و سوالم این است آیا با این رمز ارزها می شود اموال ملموس و منقول خرید ؟می توانم دلار کنم و توی جیب بزارم؟

48

فناوری جدید بلاک چین

richman2099

26/اردیبهشت/1399

سیستم بلاکچین رو 99درصد از مردم ما هنوز نمیدونن چیه و هنوز خیلی جای پیشرفت برای دارندگان ارزهای دیجیتال هست.

52

نیاز مبرم جامعه نسبت به درک ارزهای دیجیتالی

ehsanvictor

16/فروردین/1399

به نظر بنده در جامعه ایران قبل از کرونا هبچ گونه ارزشی برای اینترنت و استفاده از آن و کاربرد آن بخصوص ارزهای دیجیتالی به خوبی جا نیفتاده بود که درحال حاضر به وفور میبینیم که جامعه امروز ایرانی به دنبال سرمایه گذاری در جایی هست که بیشترین بازده ممکن را میتواند برا او داشته باشد..ارزهای دیجیتالی یکی از جاهایی است که مردم با خیال راحت میتوانند به کسب درامد با تحلیل درست برسند.

52

بلاک چین

mo123456

20/اردیبهشت/1399

بلاکچین و ارز دییجیتال اینده وسیعی و پیشرفته ای دارند. ما هم باید تلاش کنیم تا در ایران هم این روند پیشرفت از طریق بلکچین رو شاهد باشیم

45

صرافی ها و کیف پول ها

shogh105

07/اردیبهشت/1399

صرافی ها و کیف پول ها در کدام قسمت این بلاک‌ چین قرار می گیرند ؟ یه موضوعی که بایستی روش تر بشه یا ماینرها کجا هستند؟

38

تحلیل

Faride42

05/مرداد/1399

رشد سیر صعودی و افزایش قیمت ارزها میشود بعد مدت زیادی بالاخره دو کشور آمریکا و روسیه این ارزها را با پشتوانه ی دولتشان قانون گذاری کرده اند این باعث افزایش پولی ارزها میشود

108

بیت کوین عالیه

mstanhdanshwr

02/فروردین/1400

خیلی مطلب عالی بود بیت کوین ایشالا وضع مارو درست میکنه اگه بزارن ادامه بدن الان خیلی دوستام این برنامه دارن فقط اسم بیت کوین میگن

21

بلاک چین

helna96

03/مهر/1399

به نظر من بلاک چین یک سیستم مدیریت بسیار قوی و منحصر به فرد در عصر تکنولوژی می‌باشد که باعث اعتماد استفاده کنندگان از این تکنولوژی برای نقل وانتقالات منابع مالی با ظرفیت بالا می باشد

20

بلاک چین

sode_jafari

31/مرداد/1399

من تازه با بلاکچین آشنا شدم به نظر من تنها چیزی که می تونه اعتمادمون جلب کنه بلاکچین هستش و من همیشه در موردش تحقیق می کنم چون می خام یه بلاک چین حرفه ای بشم..

39

بیت کوین

meysam20

26/مهر/1398

یه ارز دیجیتال جهانی و معتبر که به راحتی هم تو ایران تبدیل به ریال میشه و چون قیمتش با دلار محاسبه میشه خیلی سود داره وقتی تبدیل میشه به ریال.

70

بلاک چین

saeed1510

19/دی/1399

کلا خیلی بالاتر از درک مونه و برای فهمیدنش بیشتر باید مطلب بخونیم قطعا... ولی هر چی باشه چیز خیلی جالبیه

30

بلاکچین ها تفاوتش با اینترنت ویکیپدیا

[email protected]

17/دی/1398

شما وقتی یک اطلاعاتی در اینترنت ذخیره میکنید صاحبان سايت می‌تواند اطلاعات شمارا تغییر حذف ویا هرکاری بکند ولی در بلاکچین ها همزمان اطلاعات شما در تمام کامپیوتر هایی که به شبکه وصل. هستند ذخیره می‌شود پس صاحب سایت نمی‌تواند اطلاعات شمارا حذف کند مگه به تمام شبکه کامپیوتر کاربران دسترسی داشته باشد که اینم عملی نیست لذا بلاکچین عالیه مورد اعتبار تا سایر...

53

بلاکچین

Ammmmiiinnn

19/فروردین/1399

به نظرم بسیار کاربردی وجامع بود ومفهوم بلاکچین را خوب یاد گرفتم ممنون و برنامه شما نیز جای پیشرفت دارد

40

بلاک چین

alisaleh

15/دی/1399

افرادی که از طرف بلاک چین انتخاب می شوند حتما کارمند یا.....هستند چون باید خوب به وظایف خود عمل کنند و همینطور هم هست

28

ابهام

Behzad.pira

30/بهمن/1398

ایا فناوری بلاکچین به سیستم ضد فیلتر تلگرام که هنوز ما صحبتشو فقط شنیدیم ربطی داره ؟؟؟؟ از موقع فیلتر تلگرام میگن سیستم ضد فیلتر برای ضد فیلتر استفاده میشه . پلی اینطور نبود

53

بلاک چین اختصاصی

shahkar71

21/فروردین/1399

حالا کم کم بقیه ارزها و یا ارزهای جدید به دنبال ساخت بلاک چین اختصاصی خود آن ارز و با ویژگی های بهتر و متنوعتر هستند چ رقابتی شده

47

بلاک چین

[email protected]

16/مهر/1400

بلاک نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوتر هایی که به شبکه متصل می‌شوند توزیع شده است

8

بلاک چین

mojahedimahdi3

27/فروردین/1399

بسیار فناوری عالی و مورد نیازی بود و از مزیت های این فناوری بلکه میتونیم بگیم بهترین مزیتش که میشه نام برد امنیت بسیار بسیار بالا بوده که به نظر من همین نکته باعث پیشرفت هر سیستمی بوده که روی بلاک چین اجرا شده و باعث جلب اعتماد و اعتبار شده .

51

بلاک چین

marwan

29/دی/1401

بنابراین هر بلوک به بلوک قبلی پیوند داده می‌شود و در مجموعه این شبکه بلاک چین نام دارد.[۱۶][۱۹] برای پذیرفته شدن توسط بقیه شبکه، یک بلوک جدید باید حاوی الگوریتم اثبات کار (PoW) باشد.[۱۹] الگوریتم اثبات کار استخراج کننده‌ها را ملزم می‌کند تا عددی به نام nonce (رمزنگاری نانس) را پیدا کنند (عددی که یک بار استفاده می‌شود)، به طوری که وقتی محتوای بلوک همراه با nonce هش می‌شود، نتیجه از نظر عددی کوچک‌تر از هدف دشواری شبکه باشد.[۱۶] تأیید این اثبات برای هر گره در شبکه آسان است، اما تولید آن بسیار زمان بر است، همان‌طور که برای یک هش رمزنگاری ایمن، استخراج کننده‌ها باید مقادیر غیر nonce مختلفی را امتحان کنند (معمولاً دنباله مقادیر آزمایش شده اعداد طبیعی صعودی است: ۰، ۱، ۲، ۳، ...). از آنجایی که هدف دشواری در مقایسه با هش معمولی بسیار کوچک است، هش‌های بلاک دارای صفرهای اصلی هستند.[۱۶]همان‌طور که در این مثال هش بلوک دیده می‌شود

2

تحلیل

maryampadidary

04/مهر/1399

عالی بود دوست دارم من هم آموزشهای لازم را یاد بگیرم واستفاده خوبی داشته باشم با بیت کوین وارد بازار دیجیتالی بشم

36

مثال

mehrdad32

24/فروردین/1399

اگر بخواهیم مثالی برای بلاک چین استفاده کنیم آن، این است که: تمام اطلاعات خریدو فروش ماشین خانه و ... یک دفتر خانه را قطعه قطعه کنیم و انها را در یک سطل بریزیم و از دفتر خانه های دیگر هم در آن بریزیم حال هکر ها باید یکی یکی اطلاعات را به هم بچسبانند که غیر ممکن است

49

بلاک چین

Hُ3N

24/اسفند/1399

بلاک چین واسه هر کی خوب و مفید باشا واسه بیشتر دولت ها ضرره و باعث میشه دیگه نتونن دزدی کنن البته دولتی مثل امارات که کارش درسته و کسی خلاف نمیکنه قراره کل سیست و دیتا دولتش روی بلاکچین بیاره و واسه مردمش شفاف سازی کنه .

21

بلاکچین

reza135i

23/دی/1399

اینقدر پیچیده وتودر تو. ساخته شده که فقط یک هوش مصنوعی می تونه درآن واحد ایک همه اطلاعات پردازش کند ونقل وانتقالات بیت کوین وسایر ارزها دم سازنده اش گرم

28

معرفی بلاکچین معتبر

tiamo

18/آبان/1398

اگر تمام کاربران ایرانی قرار بگذارند و به توافق برسن که از یک بلاک چین که مورد اعتمادد و بتونه کاربران ارزهای دیجیتال ایرانی رو ساپورت کنه خیلی عالی میشه.طبق شنیده هام مثلا بلاک چین کشور چین از کاربران ایرانی حمایت نمیکنه.دوستان اگه بلاک چین مناسبی میشناسن معرفی کنن

59

انقلاب بنیادین

دولت علی قنبری

05/اسفند/1398

بلاک چین با اوصاف فوق و کاربریهای عالی آن باعث جلوگیری از اکانت های فیک، معاملات دروغین، رمزهای بی پایه و اساس، کارهای بی خود وبی هدف، عدم ورود افراد لا ابالی و بی توجه و ... به نظامها در آینده خواهد شد و اتفاقات و رویدادهای جالب و عجیبی ازآن انتظار میرود که روی خواهند داد.

50

بلاک چین

khadij.jk

26/مهر/1399

فناوری بلاک چین یک سیستم ثبت گزارشات و اطلاعات است. جالب است بدانید که جعل فناوری بلاک چین، تقریبا غیرممکن است

27

انقلابی برای یکپارچه کردن دنیا در جهت تبادل اطلاعات و کالا

tufan01

05/آذر/1398

یه زمانی ورود اینترنت مرز ها رو برای تبادل اطلاعات باز کرد و حالا بلاک چین چندین برابر قوی تر از این تکنوازی داره وارد میشه

62

بلاکچین

mghanbari13

31/شهریور/1398

اگر بلاکچین شماره تلفن ایران قبول میکرد امنیتش زیاد میشد متسفانه نمیشه امنیتش یکم پایینه ،بلاکچین کیف پول خوبی هست قابلیت زیادی داره .

67

به زودی این بلاکچین. اعتماد مردم جلب میکنه

[email protected]

19/مهر/1398

جالبه باید به چنین فضایی اعتماد کرد من به این فضا اعتماد دارم و سعی می کنم به همه نیز معرفی کنم

59

بلاکچین

matin4113

12/مهر/1398

فناوری بلاک چین مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلوک‌های اطلاعاتی‌­ای که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، بلاک چین  نمیتواند: 1- توسط یک نهاد واحد کنترل شود و 2- هیچ نقطه‌ی شکست واحدی ندارد

83

عالی

mohammadkvz

11/تیر/1399

مرسی از توضیح دقیق و کاملتون ولی خب اینکه جا بیفته واسه مردم یکم سخته، اینکه مقایسه میشه با ویکیپدیا ، حداقل واسه مردم ما یکم هنوز زوده ک باورش کنن ، خیلیا اصلا نمیدونن چی هست

42

بلاکچین

mahyar68

19/فروردین/1399

سلام بر همگی بلاکچین یه دنیا حتی فراتر از دنیاس به نظر بنده اگه به آینده می اندیشید با بلاک چین بروز باشید موفق و سربلند باشید

43

hesam.gates

hesam.king

13/مرداد/1399

انشاءالله در آینده ای نزدیک ما شاهد رواج این ارز در دنیای واقعی هستیم دیگر چیزی به اسم پول فیزیکی وجود نخواهد داشت

33

بلاکچین

mmirjalili

05/اردیبهشت/1399

اینکه هر چیز شفاف باشه این اطمینان رو به ادمها میده تا بدون هیچ دغدغه و شک کارهاشون رو انجام بدن و بلاکچین این اطمینان رو به ادمها میده.

42

بلک چین

rezapm

10/فروردین/1399

بلاک چین یکی از زنجیره هایی است برای انتقال ارز دیجیتال و بقیه ارز ها همینطور میتوان به ان کیف پول اینترنتی گفت و استفاده های بسیار خوبی میتوان از آن کرد. یک سلیت بسیار پر استفاده و کار راه انداز

48

قدرت بلاکچین در غیرمتمرکز بودن

Roozbeh9277

11/فروردین/1399

مهمترین حسن ارزهای دیجیتال اینه که اونها روی بلاک چین ها تعریف شدن و پایگاه داده متمرکزی ندارند تا در اختیار شخص یا دولت خاصی قرار بگیرند برای همینه که بعضی از کشورها تجارت ارز دیجیتال رو تقریبا ممنوع اعلام کردن و امیدوارم که اشخاص صاحب نفوذ و دولتهای دنبال قدرت سعی در به اختیار گرفتن اون نداشته باشند چراکه اونوقت هم اعتماد ماینرها و هم تریدرها نسبت به شبکه کم میشه و حریم خصوصی کاربران زیر سوال میره .

60

پیشرفت علم

محمدمیرزا

07/فروردین/1401

با توجه به پیشرفت علم و ظهور تکنولوژی های جدید کشورها ب مرور کاغذ را از سیستم های سازمانی خود حذف خواهند کرد و استفاده از سیستم بلاکچین نیز ب مرور محبوب تر و مورد استفاده بیشتری قرار خواهد گرفت.

1

بلاک چین

Dreamh

23/تیر/1399

خوبههههههههههه چقدر ساده بودن به بهتر فهمیدن کمک می‌کنه همه ما خوب می‌دونیم بازم خیلی خوبه که به فکر کسانی که نمیدونم چیه خوب توضیح می دهید

37

نیاز دنیای امروز به سیستم بلاک چین

[email protected]

19/آذر/1400

این انسان که باعث پیشرفت فن آوری میشه و فن آوری باعث پیشرفت دنیا میشه و در این شلوغی جوامع امروزی چنین سیستمی واقعا نیاز است.

3

فوق العاده امن وقابل اعتمادهست این ارز

[email protected]

27/فروردین/1400

میتوان بی عیب ونقص ترین سیستم امنیتی درقبال سرمایه مردم را نام برد .‌بیت کوین..ودراینده نه چندان دور

12

بلاکچین

mahdiabtahi76510

06/اردیبهشت/1400

تحلیل خوب اینست ک بلاک چین مثل گشتن سوزن تو انبار کاه ک هیچگونه کلاهبرداری نمیتوان انجام داد حتی خود سازندش هم نمیتونه دزدی کنه

17

ارز دبجیتال

ali_bitcoin_2001

29/بهمن/1400

باسلام ارز دبجیتال کامپیوتر ها و سایت هایی هستند که بدون وابستگی به گروه خاصی یا دولت خود را تشکیل داده و فعالیت قانونی دارند.

2

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.