coingram
کوینگرام

نوسان

قیمت

نام ارز

0.8%

64,140 $

3,777,846,000 تومان

Bitcoin

Bitcoin

btc

0.1%

3,422 $

201,580,538 تومان

Ethereum

Ethereum

eth

0%

0.9997 $

58,882 تومان

Tether

Tether

usdt

0.1%

571.4 $

33,656,049 تومان

Binance Coin

Binance Coin

bnb

2.1%

161.14 $

9,491,146 تومان

Solana

Solana

sol

0%

0.9999 $

58,894 تومان

USD Coin

USD Coin

usdc

0.2%

3,425 $

201,711,296 تومان

Staked Ether

Staked Ether

steth

7.6%

0.5559 $

32,743 تومان

XRP

XRP

xrp

1.4%

7.28 $

428,792 تومان

TonCoin

TonCoin

ton

1.9%

0.1202 $

7,080 تومان

Dogecoin

Dogecoin

doge

بلاکچین به زبان ساده

13/خرداد/1398
افزودن به نشان شده ها
بلاکچین به زبان ساده
آموزش
بلاک چین
از کجا شروع کنم
127419
دقیقه

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

مارک اندرسون (مدیر شرکت نت اسکیپ)

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود; از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین، اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

برای مثال بلاک چین زیر را در نظر بگیرید، هر بلاک یک کشور را نشان می‌دهد که نام شهرهای آن کشور در آن ثبت شده هستند.

ک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترهاست که با توابع خاصی ساخته می‌شود.

ثلاً در عکس بالا برای بلاک ایران که حاوی اطلاعات اسم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز است، هش بلاک «NYLAC» است.

در بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی حاوی هش بلاک قبلی هم هستند.

هش در هر بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به‌دست می‌آید که توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلاک تغییر می‌کند و در نتیجه بلاک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها نام دارد.

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روز رسانی کند، چه می‌شود؟ این امکان وجود دارد اما شما توزیع را در نظر نگرفته‌اید. داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود یک نسخه از بلاک چین را دریافت می‌کند.

یک مثال:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه ای از اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراهشان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم یا تغییری در آن دهم دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست زیرا آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه من موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

حالا این جمع می‌تواند به صورت عمومی و بالای چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک جامعه مخصوص باشد. بلاک چین یک شرکت نمونه‌ای از بلاک چین خصوصی است.

وقتی شما به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل بلاک چین را دریافت می‌کنید. هرگونه تغییری در بلاک چین امکان پذیر نیست مگر اینکه بیش از ۵۰ درصد از داده‌های رایانه‌های متصل به شبکه تغییر کند.

در حقیقت فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش گذاری و رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد ایده‌ی بلاک چین شده‌اند.

انواع بلاک چین

در حال حاضر به طور کلی سه نوع بلاک چین قابل راه اندازی است. اما احتمالا در آینده از انواع بلاک چین های جدید بهره‌مند خواهیم شد.

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت.

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»

رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.

با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکیپدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، با بررسی های عمیق تر، تفاوت هایی که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن تر می شود. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می شوند، ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده است.

در ویکیپدیا، یک کاربر(کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین پاک نمی شود.

استحکام دیجیتالی ویکیپدیا شبیه به امنیت پایگاه داده های متمرکز دولت ها، بانک ها و یا شرکت های بیمه امروزی است. کنترل پایگاه های داده متمرکز در دست صاحبان آن ها است. مدیران یک سایت می توانند به تمام موارد مورد نیاز در سایت خود، دسترسی و بر آن ها کنترل کامل داشته باشند.

پایگاه داده توزیع شده توسط فن آوری بلاک چین، اساسا یک پشتوانه دیجیتالی کاملا متفاوت ایجاد می کند. این موردم هم یکی دیگر از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است.

دیتابیس یا Master Copy ویکیپدیا بر روی یک یا چند سرور خاص توسط کاربران ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد بلاک چین، هر نود (node) در شبکه یک گزارش مستقل ثبت می کند و هر رکورد مستقل با رکورهای دیگر تبدیل به یک مجموعه ای گزارشات رسمی می شوند.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک تایید پر ریسک در مورد خطر بین گروه های مختلف است و در دنیای دیجیتال تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و اخذ مجوزها نیاز است.

به طور خلاصه ما می خواهیم از طرف مقابلمان مطمئن شویم که «آیا فردی که خودتان می گویید هستید؟ و «آیا شما قادر به انجام آنچه که وعده داده اید هستید؟»

در بحث فناوری بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی به معنای مالکیت است. این نیز یک شخص را از داشتن نیاز به به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تر از آن که برای تبادل نیاز دارند، به اشتراک گذارد، و آنها را در معرض هکرها قرار می دهد.

تأیید اعتبار کافی نیست – داشتن مجوز، دارا بودن پول کافی برای انجام تراکنش و … نیاز به اعتماد سازی دارند و برای این کار نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر است. یک شبکه توزیع شده از فساد یا شکست مجموعه جلوگیری می کند.

این شبکه توزیع شده نیز باید در کار حسابداری قابل اجرا باشد و از همه مهمتر امنیت آن باید تضمین شده باشد. تایید تراکنش ها نتیجه اجرای قوانین پروتکل توسط تمام شبکه است.

تأییدیه و مجوز ارائه شده در این راه، بدون نیاز به افراد شخص ثالث، امکان تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم می کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان این پیشرفت را تحسین می کنند – اتباطات دیجیتالی غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. از فناوری بلاک چین اغلب به عنوان ستون فقرات برای یک لایه تراکنش در اینترنت و بنیانگذار اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.

خلاصه

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می توان بهره برد.

منبع:

ارز دیجیتال


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

آموزش کامل استفاده از صرافی Kcex

آموزش کامل استفاده از صرافی Kcex

کدام پروژه‌ها میتوانند هایپ بعدی بازار باشند و رشد چند صددرصدی را داشته باشند!

کدام پروژه‌ها میتوانند هایپ بعدی بازار باشند و رشد چند صددرصدی را داشته باشند!

آموزش گام به گام فیوچرز صرافی مکسی(Mexc) به همراه 200 هزار شیبا هدیه

آموزش گام به گام فیوچرز صرافی مکسی(Mexc) به همراه 200 هزار شیبا هدیه

انواع صرافی در دنیای رمزارزها

انواع صرافی در دنیای رمزارزها

روزهای قرمز بازار چکار کنیم؟ بخش پنجم

روزهای قرمز بازار چکار کنیم؟ بخش پنجم


تحلیل کاربران

اعتماد همه جانبه و مستقل

majid152

08/فروردین/1399

بلاکچین اساسا بر اساس اعتماد همه جانبه ومسقل از طرف کاربرانش شکل گرفته و با قدرتی که از تک تک کاربرانش می گیرد با سرعت افسانه ای به جلو حرکت می کند

50

بلاک چین

amin.shiravsni

18/اسفند/1398

گرچه بیت کوین شروع بلاک چین بود، اما پایان نیست و حتما بانک جهانی مجبور خواهد شد در آینده ارزی جهانی ارائه کند که همه جهان بتونند با آن براحتی کار کنند، و شاید در آینده ارز ثابت شود

54

ارز دبجیتال

ali_bitcoin_2001

29/بهمن/1400

باسلام ارز دبجیتال کامپیوتر ها و سایت هایی هستند که بدون وابستگی به گروه خاصی یا دولت خود را تشکیل داده و فعالیت قانونی دارند.

3

بلاکچین

09380100885

19/فروردین/1401

اونی که بلاکچین تحراحی کرد از دل این مردم بود کاری که کرد برای آینده و رفاه بشریت هست هر چه جلو برسیم بهتر درک میشه

1

استخراج ارز

mahdisa_r_h

15/شهریور/1399

با سلام از آنجا که استخراج ارز معمولا شغل اول افراد نیست که افراد لنگه خرج کرد روزانه باشند بنظر می رسه چنانچه صبور باشیم در آینده حتما به سود خیلی بالایی میرسیم

29

بلاکچین

sajad007

23/مهر/1398

اگه بلاکچین شماره ایران رو قبول میکرد امنیت اون بیشتر میرفت بالا ولی نمیشه وگرنه بلاکچین یه کیف پول اینترنتی عالی هست......

81

بلاک چین

mahdieh...

23/آبان/1398

جالبه به چنین فضایی میشه اعتماد کرد و من هم سعی میکنم به بقیه هم معرفی کنم و گسترشش بدم .........................

51

srq

parsa.so

15/اردیبهشت/1399

بلاک چین برترین ابزار ضد انحصار تا به امروز است و با استفاده از آن به راحتی میتوان فساد و تبانی را در سازمان ها ، اداره ها و ارگانها از بین بردن و شفافیت را راه بالاترین سطح ممکن رساند امیدوارم هر چه سریع تر از بلاک چین در کلیه مسائل مالی کشورمان هم استفاده شود تا فساد و تبانی ریشه کن گردد و انحصارطلبی پایان یابد

49

بلاک

dbdnejdye7w8djeiie7ee2eh73

03/خرداد/1399

بلاک یک کار عالی برای کسب درامد است و با آن به راحتی میتوان کسب درامد کرد و کسب و کار کنیم. چقدر خوب که بلاک ساخته شد تا بتوانیم.،، اینجور کسب و کار راه اندازی کنیم و کسب درامد کنیم

43

تعریف بلاک چین

[email protected]

03/مهر/1398

بلاک چین ( Blockchain ) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain زنجیره ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره ای از بلوکهاست. به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستمهای دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده اعضای شبکه به اشتراک گذاشته همه روی این نوع سیستم، میان می شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیر ممکن است. بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

77

مطالب آموزشی

محمدرضاکریمی قوجه بیگلو

07/خرداد/1400

سلام عزیزان تشکر وسپاس ازعزیزانی که زحمت قبول کرده از موضوعات مختلف آموزشی مفید اطلاع رسانی می کنند ممنون

16

نیازمند شناساندن بیشتر

hamidkiani

03/خرداد/1399

من خودم از ان دست افرادی هستم که بعد از خواندن این مطالب متوجه شدم که در اصل بت کوین نوعی از بلاک چینه .افراد مبتدی و تازه وارد به این تکنولوژی که بسیار هم سریع درحال رشد وپیشرفت هست مثل من شدیدا نیازمند به آگاهی و توضیح و شناخت هر چه بیشتر آن دارند تا با سرعت رو به حرکتی که این شیوه در پیش گرفته خیلی عقب نمانندو بتونند باکمی تاخیر خود را به این سیل خروشان برسانند .سیلی که دنیا را تکان داده و زاویه جدیدی در علم و صنعت و هنر و تکنولوژی و اینترنت باز کرده

53

تعریف کلی بلاکچین

alfereddo

05/اردیبهشت/1399

بلاک چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطالاعات مختلف به صورت بلوک های هم شکل طبقه بندی می‌شوند. اگر واضح تر بخواهیم تفاوت اصلی و عمده این نوع خاص از شبکه  بهم پیوسته را با شبکه اینترنت عادی عنوان کنیم، باید به نحوه ذخیره سازی اطلاعات اشاره کرد

47

بلاک چین

masoudrezae07

07/خرداد/1399

بلاک چین یک سیستم کیف پول ارزی هست که بسیار معتبره و خیلی راحت و بدون دردسر میتوانید ارز های بدست آمده توسط خود شخص به کیف پول واریز کند

50

بلاکچین

mahyar68

19/فروردین/1399

سلام بر همگی بلاکچین یه دنیا حتی فراتر از دنیاس به نظر بنده اگه به آینده می اندیشید با بلاک چین بروز باشید موفق و سربلند باشید

44

بلاک چین انقلاب در مکانیزم

sfarzam

11/آبان/1398

بلاکچین مکانیزمی انقلابی است که همه را به بالاترین سطح پاسخگویی می‌­رساند. درصورت بکارگیری بلاک چین دیگرمعاملات نادرست، خطاهای انسانی و ماشینی یا حتی یک مبادله که با رضایت طرفین انجام نشده است، وجود نخواهد داشت. مهمتر از هر چیز دیگری، مهم‌ترین حوزه‌ای که بلاکچین به آن کمک می‌کند، ضمانت اعتبار یک معامله از طریق ثبت آن نه تنها در یک محل ثبت اصلی و متمرکز بلکه در یک سیستم توزیع شده است که از طریق مکانیزم اعتبارسنجی امن متصل هستند. مثلا بیت کوین که در سال ۲۰۰۸ با استفاده از فن آوری و مکانیزم بلاک چین اختراع شد. از آن زمان، تاکنون بدون اختلال قابل توجهی عمل کرده است لازم به توضیح است مشکلات مربوط به بیتکوین به دلیل هک شدن یا سوء مدیریت بوده است. به عبارت دیگر، این مشکلات از قصد بد و خطای انسانی حاصل می‌شود، نه نقص در مفاهیم پایه.

67

بلاکچین

matin4113

12/مهر/1398

فناوری بلاک چین مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلوک‌های اطلاعاتی‌­ای که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، بلاک چین  نمیتواند: 1- توسط یک نهاد واحد کنترل شود و 2- هیچ نقطه‌ی شکست واحدی ندارد

83

بلاکچین یک راه نجات

mr_reza.gh

09/مهر/1398

اونقدری میدونم که میشه ازش به عنوان یه راه خلاصی از دست دولت ها و سیاست های پولیشون استفاده کرد ،وقتی مدیریت تو دست کاربرای سطح جامعه باشه نه یک عده ی خاص به نام سازمان یا یک دولت

60

ارز دیجیتال

Ali7634

06/اردیبهشت/1399

اینکه رمزنگاری این برنامه به صورت زنجیره ای هست باعث امنیت بیشتر برای خریداران محسوب می‌شه و مهم نرین چیز در خرید ارز تنها دانش کافیه.......

47

بلاک چین

mehrzad porkari

28/آبان/1399

یار قابل اعتماد و معتبر... همین روش برای نرم افزار های پیام رسان هم بصورت بتا داره امتحان میشه... فوق العادس

27

نظریه بلک چین

[email protected]

25/اسفند/1399

به نظرمن بلک چین حداقل ونامنصفانه هم بخوایم در مورد بحث وگفتگو کنیم کسی نمیتونه مدهی ناامن بودن وفاش شدن اطلاعات شخصی وخصوصی افرادوجلوگیری کننده ازسود جویی افراد واشخاص به نفع ومنافع خودشون باشه

19

بلاک چین

aliakbar_hatami

19/خرداد/1399

خوبیه بلاک چین اینه که اطلاعات به صورت رمز گذاری شده قابل ذخیره هستند و هرکسی میتونه به راحتی پول و داده های خودشو از طریق بلاک چین انتقال بده

46

بلاک چین

kourosh2009

30/دی/1399

در خصوص فناوری بلوک چین باید گفت که به تدریج همه انواع ای دی ها که برای نعیبن هویت یا ادرس یک ساختار بکار میرود بتدریج به سمت استفاده از فناوری بلوک چین خواهند رفت مانند کارت ملی یا شناسنامه و سند مالکیت خودرو و مسکن و مدرک فارغ تحصیلی

28

بلاک چین

Raminraroro

20/آذر/1398

هنوز کامل متوجه نشدم. ولی دوس دارم بیشتر بدونم ازش. ممنون از کسانی که این اپلیکیشن رو ساختن امیدوارم برای منم نتیجه بده

65

تاثیرات بلاک چین

mana76

08/مهر/1398

بلاک چین در واقع نوعی ابزار برای ثبت لحظه به لحظه تمامی اطلاعات و در عین حال محافظت از آن کاربرد دارد و به تنهایی با ورود به سیستم های دولتی باعث جلوگیری از فساد مالی و جعل اسناد و مدارک می‌شود و این خود در طولانی مدت می‌تواند باعث تحولی شگرف در تمامی عرصه های دیجیتال ایجاد کند و عصری جدید را بوجود آورد

77

از بیکران در هر کران منظومه ای به نام بلاکچین

kourosh

29/شهریور/1398

اگه بخوایم بلاکچین رو به یه منظومه تشبیه کنیم میشه گفت که منظومه ای هست که با تمام پیشرفتها هنوز انتهاش مشخص نیست و هر لحظه احتمال پیدایش یه تحول عظیم رو میشه داشت.من به شخصه اعتقاد دارم که به زودی این اتفاق خواهد افتاد و اهمیت بلاکچین صدهابرابر مشخص میشه و در زمینه هایی پیشرو خواهد شد که حتی فکر خلق شدنش هم دور از اذهان بوده

90

بلاکچین

mahdiabtahi76510

06/اردیبهشت/1400

تحلیل خوب اینست ک بلاک چین مثل گشتن سوزن تو انبار کاه ک هیچگونه کلاهبرداری نمیتوان انجام داد حتی خود سازندش هم نمیتونه دزدی کنه

17

بلاک چین

mamali64

12/اردیبهشت/1401

ممنونم از شما بابت راهنمایی در مورد این موضوع که به صورت کامل و جامع این موضوع رو (بلاک چین) توضیح دادید و در کل کاش میشد مبانی آموزش مجازی برنامتون رو به صورت فیلم و تصویری هم درش قرار بدید ممنون

4

ریسک پذیری

[email protected]

06/آذر/1400

با سلام. ب نظر من باید رسیک کنی تا ب چیزی دست پیدا کنی.شاید شکست بخوری.ولی در مراحل بعد تصمیم های بهتری میگیری.

6

بلاکچین

alireza.ka18

24/مهر/1398

عالیه فقط مشکلش اینه که شماره های ایرانی رو ساپورت نمیکنه متاسفانه اگر شماره های ایرانی رو هم ساپورت میکرد دیگه عالی تر میشد اما افسوس ....

80

بلاک چین

specter

25/آذر/1398

بهترین چیز در مورد بلاک چین اینه که تا چند سال دیگه جایگزین پول های دولتی و خارج از سیاست میشه و واقعا فناوری مفید و خوبیه.

62

بلاک چین

مه ناز

19/بهمن/1398

هرجا برای ایجاد اعتماد بین افراد، به شخص سومی نیاز باشد که بتواند با تجمیع انحصاری اختیار، قدرت و اطلاعات، مشکل اعتماد افراد به یکدیگر را حل کند، بلاک چین راه حل جایگزینی برای آن است. 

44

بلاک چین

mojahedimahdi3

30/فروردین/1399

فرض کنید یه سری اطلاعات بین تعداد بالایی سرور که همه به هم وصلن پخش شده و این سرور ها هر کدوم تو یه نقطه ای از جهان هستن که همه از هم پشتیبانی میکنن و از هم اطلاعات میگیرن حالا فرض کنید یه هکر برفرض بتونه همه مراحل امنیتی رو رد کنه و هکش کنه تازه بعد از این همه زحمت وارد یکی از اون هزار تا سیستم شده بعد تو این مرحله چون همه سیستم ها به هم وصلن و اطلاعات میگیرن میفهمن که یه چیزی این وسط مشکل داره و هکر سریع لو میره برفرض بگیم بتونه هکر اون اطلاعات روی سیستم رو نابود کنه ولی فایده ای نداره چون بقیه سیستم ها هم اون اطلاعات رو دارن و باز به اون سیستمی که خراب شده تزریق میکنن. :)

54

بلاکچین

gozallar

22/شهریور/1398

دراین بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت های انتخاب میشود. این افراد میتواند یک مقام.کارمندارشد.دولت.موسسه یا اشخاص دسگرس باشند

68

بلاک چین

09144072306

13/مهر/1398

بلاک چین قدرت علم هست که باز هم قدرت پیشرفت دارد ولی در کشور ما پولی که راحت بدست مردم برسد را دولت نمیخواد و دوست دارد مردم همیشه زیر فقر باشد کشور ما قدرتمندترین کشور دنیاست از هر لحاظ ولی حیف که نمیخوان مردم راحت باشد

74

بلاک چین

zahed99

15/اردیبهشت/1399

سیستم قدرتمندودرزمینه بلاک چین ساخته شده است،،بنابراین دراین روندقرارداد های به شکل هوشمندوسطحی برعهده دارخواهدبود

49

بلاکچین

marry2o0o

06/مهر/1398

اگه بلاکچین شماره ایران رو قبول میکرد امنیت اون بیشتر میرفت بالا ولی نمیشه وگرنه بلاکچین یه کیف پول اینترنتی عالی هستش....

73

بلاک چین..

morteza.di1765

11/آبان/1398

سلام ..مطالب مفید و کاملا آموزنده ای بود..واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت..پس از مطالعه این موضوعات کار کردن با این آپ به مراتب راحتتر از قبل خواهد بود

66

بلاک چین

moni

05/شهریور/1400

توی ویدیو گفته شد بلاک چین از سال 1991 ایجاد شده اما در متن گفته شد که بلاک چین همزمان با بیت کوین ایجاد شده. با توجه به این که بیت کوین در سال 2008 ایجاد شده، کدوم یک درست هست؟

10

بیت کوین

qazaleh

12/آبان/1398

بیت کوین، «طلای دیجیتال» نامگذاری شده است و دلایل خوبی نیز برای این امر وجود دارد. بلاک چین می‌تواند انواع دیگری از ارزش دیجیتال را ایجاد کند. مانند اینترنت (یا خودرو)، شما برای استفاده از بلاک چین لازم نیست بدانید چگونه کار می‌کند. با این حال، داشتن دانش اولیه در مورد این فناوری جدید به شما نشان خواهد داد که چرا انقلابی محسوب می‌شود.

55

بلاک چین

hassantangsiri

23/مرداد/1399

خیلی توضیحات جامع و عالی هستش فقط یکم تخصصی هست کار برای افراد مبتدی کمی سخت میشه و افراد تازه کار باید وقت بیشتری برای یاد گیری خرج کنن به هر حال اینم یه روش خوبیه واسه پول در اوردن

27

تخلفات

aghaeih

12/مهر/1399

در هر شرایط که جلوی هرگونه هک و دستبرد به اطلاعات را به گفته خودشون به صفر می رسونند ولی باز راه های نو و تازه ای پیدا می شه که هکرها براحتی کار خودشان را انجام می دهند

26

بلاک چین

Dreamh

23/تیر/1399

خوبههههههههههه چقدر ساده بودن به بهتر فهمیدن کمک می‌کنه همه ما خوب می‌دونیم بازم خیلی خوبه که به فکر کسانی که نمیدونم چیه خوب توضیح می دهید

38

نظرپلیس فتا درمورد بلاکچین وقراردادهای هوشمندجالبه ببینید

vitrin

11/خرداد/1399

آفرین برپلیس فتای ایران که وارد این عرصه ها هم شده احتمالاً دستگاه‌های فروش خودکار یا وندینگ ماشین‌ها (vending machine)  را دیده‌اید. دستگاهی که طبق یک قرارداد مشخص پولی را از شما گرفته و محصول موردنظر را به شما تحویل می‌دهد. این ماشین‌ها با حذف واسطه‌ها هزینه خرید را برای شما کاهش داده‌اند و همچنین محدودیتی نیز ندارند و شما می‌توانید هر ساعت از شبانه‌روز از آن‌ها خرید کنید. این‌یک نمونه ساده از یک قرارداد هوشمند است. برای درک بهتر عملکرد قرارداد هوشمند باید به درک صحیح‌تری از فناوری بلاک چین دست پیدا کنیم. تصور کنید با دوستان خود به سفر می‌روید. در این سفر هرکدام اقلامی را خریداری می‌کنید و هرکس که چیزی می‌خرد به بقیه اعضا اعلام کرده و آن‌ها نیز مبلغ، جنس و خریدار را هرکدام به‌صورت جداگانه یادداشت می‌کنند. حال به پایان سفر رسیده و قصد تسویه‌حساب دارید. همگی به یادداشت‌های خود رجوع کرده و می‌بینید که کدام شخص بیشتر و کدام شخص کمتر هزینه کرده است. ازآنجایی‌که هرکس به‌صورت مجزا هزینه‌ها را یادداشت کرده امکان تقلب وجود ندارد (مگر اینکه بیش از ۵۰درصد اعضا به‌صورت هماهنگ شده دست به تقلب بزنند). حال افرادی که هزینه کمتری کرده‌اند مابه‌التفاوت را به افرادی که بیشترین هزینه‌ها را داشته‌اند، می‌پردازند. این‌یک مثال ساده از کاری است که بلاک چین انجام می‌دهد. بلاک چین یک کتابخانه دیجیتالی غیرمتمرکز و توزیع‌شده‌ است که برای ضبط معاملات در میان رایانه‌های بسیاری استفاده می‌شود تا نتوان بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی و بدون همکاری شبکه مقادیر ثبت‌شده را با استفاده از پس‌انداز تغییر داد. به‌عبارت‌دیگر بلاک چین شبکه‌ای از رایانه‌های به‌هم‌پیوسته است که این رایانه‌ها به‌طور مستمر بر اعمال یکدیگر نظارت می‌کنند و هیچ‌گونه تغییری در شبکه بلاک چین بدون تأیید اکثریت اعضا امکان‌پذیر نیست. در قرارداد هوشمند از غیرمتمرکز بودن و همین‌طور نظارت همگانی بلاک چین استفاده می‌شود تا اعضا بتوانند با خیال آسوده به انعقاد قرارداد بپردازند. هنگامی‌که شما قراردادی را در یک بلاک قرار می‌دهید این قرارداد دیگر قابل‌تغییر نخواهد بود. چراکه هرگونه تغییرات باید به تأیید اکثریت اعضا برسد و این اتفاق امکان تقلب در قرارداد را تقریباً به صفر می‌رساند. مثال خرید خانه را در نظر بگیرید. در حالت عادی به تمام کاغذبازی‌‌هایی که پیش‌تر در مورد آن صحبت کردیم، نیاز دارید. اما تحت یک قرارداد هوشمند تنها لازم است مفاد قرارداد را به زبان برنامه‌نویس وارد کرده و درون زنجیره بلاک قرار دهید. از آن زمان شما مالک خانه هستید و هیچ‌کس نمی‌تواند در این مالکیت تغییری به وجود آورد. در هر قرارداد هوشمند سه بخش وجود دارد: بخش اول امضا کنندگان هستند. در هر قرارداد باید دو یا چند طرف وجود داشته باشد تا قرارداد مابین آن‌ها منعقد شود. امضاکنندگان با توافق بر سر مفاد قرارداد ابتدا آن را تأیید کرد و سپس درزمانی که شرایط قرارداد به‌طور کامل احصا شد یک‌بار دیگر امضاکنندگان اتمام قرارداد را تأیید کرده و قرارداد تکمیل می‌شود. بخش دوم موضوع توافق است. موضوع توافق تنها می‌تواند یک شیء (object) باشد که در محیط قرارداد هوشمند وجود دارد. همچنین قرارداد هوشمند باید دسترسی بدون مانع و مستقیم به شی‌ء موردتوافق را داشته باشد. مثلاً اگر قرار است درازای قراردادی، یک اپلیکیشن به فرد تحویل داده شود. شبکه قرارداد هوشمند باید به فایل اپلیکیشن دسترسی داشته باشد. بخش سوم شرایط توافق است. هر قرارداد باید شرایط خاصی را دربربگیرد. این شرایط باید به‌صورت ریاضی به‌طور کامل نوشته‌شده و با یک‌زبان برنامه‌نویسی که مخصوص قرارداد هوشمند است، توصیف شود. این شرایط شامل الزامات طرفین قرارداد و همین‌طور پاداش‌ها، تنبیهات و سایر شرایط موجود در قرارداد است. https://www.cyberpolice.ir/node/148211

47

قدرت بلاکچین در غیرمتمرکز بودن

Roozbeh9277

11/فروردین/1399

مهمترین حسن ارزهای دیجیتال اینه که اونها روی بلاک چین ها تعریف شدن و پایگاه داده متمرکزی ندارند تا در اختیار شخص یا دولت خاصی قرار بگیرند برای همینه که بعضی از کشورها تجارت ارز دیجیتال رو تقریبا ممنوع اعلام کردن و امیدوارم که اشخاص صاحب نفوذ و دولتهای دنبال قدرت سعی در به اختیار گرفتن اون نداشته باشند چراکه اونوقت هم اعتماد ماینرها و هم تریدرها نسبت به شبکه کم میشه و حریم خصوصی کاربران زیر سوال میره .

61

بهراد

beh.rad

04/اردیبهشت/1399

مطالب بسیار تخصصی بود ولی عالی بود.ولی مطالب باید گونه ای باشد که هر کس بتواند آن را متوجه شود و درک کند حتی افراد مبتدی.

49

F

farejoon

29/خرداد/1400

خیلی عالی بود ولی یکی دوبار دیگه باید بخونم تا سوالی برام پیش نیاد به هر حال سپاسگذارم از این اپیلکشن و توضیحات کامل و روان ان موفق باشید .

16

بلاک چین

Mhz664

30/دی/1398

به عبارت دیگر بلاک چین زنجیره ای از قفل هاست بر فرض مثال یک کلیدا هزار قسمتش کنین و در فضا پخش کنین برا این که بشه به حساب طرف دسترسی پیدا کرد(هک کرد) باید این ۱۰۰۰ تکه را بهم چسبوند که این کار اصلا نشدنیه.یا به عبارت دیگر برای دسترسی به حساب تو که بلاک چین باشه باااااااید حساب هزاران نفرو هک کنن که به حساب تو دسترسی پیدا کنن که اصلاااااا نشدنیه.بلاک چین بالاترین امنیت ممکن حال حاضر دنیا که توو قرن ۲۲ حسابی میترکونه چون فراگیرتر میشه.موفق و موید باشین.باتشکر❤

57

بلکچین

yousef.hu.sh

21/مهر/1398

کشور ها هنوز سیستم صریحی برای محدودیت، قانون گذاری و یا ممنوع کردن ارز دیجیتال ندارند. ماهیت ناشناس و غیر متمرکز بیت کوین بسیاری از حکومت ها را در مورد نحوه کاربرد قانونی این ارز همراه با جلوگیری از تراکنش های مجرمانه توسط آن با چالش جدی روبرو کرده است. بسیاری از کشور ها هنوز در حال تحلیل شیوه هایی برای قانون گذاری درست ارز دیجیتال هستن

71

بلاکچین

[email protected]

25/اسفند/1399

بلاکچین والت چند نوع ارز ساپرت میکنه امنیت عالی هست من از بلاکچین خیلی راضی هستم به شما توصیه میکنم استفاده کنید

20

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.