coingram
کوینگرام

بلاکچین به زبان ساده

13/خرداد/1398
افزودن به نشان شده ها
بلاکچین به زبان ساده
آموزش
بلاک چین
از کجا شروع کنم
81475
زمان مطالعه: دقیقه

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

مارک اندرسون (مدیر شرکت نت اسکیپ)

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود; از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین، اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

برای مثال بلاک چین زیر را در نظر بگیرید، هر بلاک یک کشور را نشان می‌دهد که نام شهرهای آن کشور در آن ثبت شده هستند.

ک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترهاست که با توابع خاصی ساخته می‌شود.

ثلاً در عکس بالا برای بلاک ایران که حاوی اطلاعات اسم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز است، هش بلاک «NYLAC» است.

در بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی حاوی هش بلاک قبلی هم هستند.

هش در هر بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به‌دست می‌آید که توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلاک تغییر می‌کند و در نتیجه بلاک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها نام دارد.

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روز رسانی کند، چه می‌شود؟ این امکان وجود دارد اما شما توزیع را در نظر نگرفته‌اید. داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود یک نسخه از بلاک چین را دریافت می‌کند.

یک مثال:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه ای از اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراهشان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم یا تغییری در آن دهم دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست زیرا آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه من موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

حالا این جمع می‌تواند به صورت عمومی و بالای چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک جامعه مخصوص باشد. بلاک چین یک شرکت نمونه‌ای از بلاک چین خصوصی است.

وقتی شما به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل بلاک چین را دریافت می‌کنید. هرگونه تغییری در بلاک چین امکان پذیر نیست مگر اینکه بیش از ۵۰ درصد از داده‌های رایانه‌های متصل به شبکه تغییر کند.

در حقیقت فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش گذاری و رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد ایده‌ی بلاک چین شده‌اند.

انواع بلاک چین

در حال حاضر به طور کلی سه نوع بلاک چین قابل راه اندازی است. اما احتمالا در آینده از انواع بلاک چین های جدید بهره‌مند خواهیم شد.

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت.

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»

رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.

با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکیپدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، با بررسی های عمیق تر، تفاوت هایی که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن تر می شود. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می شوند، ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده است.

در ویکیپدیا، یک کاربر(کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین پاک نمی شود.

استحکام دیجیتالی ویکیپدیا شبیه به امنیت پایگاه داده های متمرکز دولت ها، بانک ها و یا شرکت های بیمه امروزی است. کنترل پایگاه های داده متمرکز در دست صاحبان آن ها است. مدیران یک سایت می توانند به تمام موارد مورد نیاز در سایت خود، دسترسی و بر آن ها کنترل کامل داشته باشند.

پایگاه داده توزیع شده توسط فن آوری بلاک چین، اساسا یک پشتوانه دیجیتالی کاملا متفاوت ایجاد می کند. این موردم هم یکی دیگر از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است.

دیتابیس یا Master Copy ویکیپدیا بر روی یک یا چند سرور خاص توسط کاربران ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد بلاک چین، هر نود (node) در شبکه یک گزارش مستقل ثبت می کند و هر رکورد مستقل با رکورهای دیگر تبدیل به یک مجموعه ای گزارشات رسمی می شوند.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک تایید پر ریسک در مورد خطر بین گروه های مختلف است و در دنیای دیجیتال تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و اخذ مجوزها نیاز است.

به طور خلاصه ما می خواهیم از طرف مقابلمان مطمئن شویم که «آیا فردی که خودتان می گویید هستید؟ و «آیا شما قادر به انجام آنچه که وعده داده اید هستید؟»

در بحث فناوری بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی به معنای مالکیت است. این نیز یک شخص را از داشتن نیاز به به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تر از آن که برای تبادل نیاز دارند، به اشتراک گذارد، و آنها را در معرض هکرها قرار می دهد.

تأیید اعتبار کافی نیست – داشتن مجوز، دارا بودن پول کافی برای انجام تراکنش و … نیاز به اعتماد سازی دارند و برای این کار نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر است. یک شبکه توزیع شده از فساد یا شکست مجموعه جلوگیری می کند.

این شبکه توزیع شده نیز باید در کار حسابداری قابل اجرا باشد و از همه مهمتر امنیت آن باید تضمین شده باشد. تایید تراکنش ها نتیجه اجرای قوانین پروتکل توسط تمام شبکه است.

تأییدیه و مجوز ارائه شده در این راه، بدون نیاز به افراد شخص ثالث، امکان تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم می کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان این پیشرفت را تحسین می کنند – اتباطات دیجیتالی غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. از فناوری بلاک چین اغلب به عنوان ستون فقرات برای یک لایه تراکنش در اینترنت و بنیانگذار اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.

خلاصه

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می توان بهره برد.

منبع:

ارز دیجیتال


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

انواع صرافی در دنیای رمزارزها

انواع صرافی در دنیای رمزارزها

روزهای قرمز بازار چکار کنیم؟ بخش پنجم

روزهای قرمز بازار چکار کنیم؟ بخش پنجم

چگونه در ایردراپ پروژه ARKHAM شرکت کنیم؟ بدون هزینه تراکنش!

چگونه در ایردراپ پروژه ARKHAM شرکت کنیم؟ بدون هزینه تراکنش!

چرا قیمت ریپل و استلار انقدر شبیه به هم حرکت می‌کنند؟

چرا قیمت ریپل و استلار انقدر شبیه به هم حرکت می‌کنند؟

روز های قرمز بازار باید چکار کنیم؟ بخش چهارم

روز های قرمز بازار باید چکار کنیم؟ بخش چهارم


تحلیل کاربران

نیاز دنیای امروز به سیستم بلاک چین

[email protected]

19/آذر/1400

این انسان که باعث پیشرفت فن آوری میشه و فن آوری باعث پیشرفت دنیا میشه و در این شلوغی جوامع امروزی چنین سیستمی واقعا نیاز است.

3

اتفاق غیر مترقبه

saba150

01/اردیبهشت/1399

من قصد معامله مجازی ندارم فقط دوستدار دریافت اطلاعات هستم بعد از جریان کرونا کسی فکر نمی کرد این ویروس ناشناخته این گونه نظام جهان را در گرگون کند اما اقبال از ارزهای دیجیتال بخصوص برای ایرانی ها با دشمنی‌ها و محدویت های که علیه ما هست بسیار پر ریسک است و ممکن است یک حادثه برای اینترنت یا چیزی دیگر ما را به قهقرا ببرد و اولین جایی که ضرر می شود همین بازار است .شخصا اعتمادی به این فضای پر ریسک ندارم و سوالم این است آیا با این رمز ارزها می شود اموال ملموس و منقول خرید ؟می توانم دلار کنم و توی جیب بزارم؟

48

بزودی

same

15/آبان/1398

بزودی کاربرد بلاک چین در دنیا بیشتر خواهد شد بدون رقیب...انقلاب دیجیتال در راه است... یکی از اهداف بلاک چین ایجاد فضایی امن برای کاربران است اما هک شدن صرافی بزرگ بایننس ضعف های این سیستم را اشکار میکند..با این حال جایگزینی برای این سیستم وجود ندارد.

59

.

alireza.sh119

19/خرداد/1399

تمام کارهای که بیت کوین با این فناوری کار میکنه اکر روزی هک بشه بیت کوین مشکلات بزرگی پیدا می کنه ومردم می ترسن ک باز بخوان دوباره ازش استفاده کنند

43

بلاکچین

[email protected]

25/مهر/1400

مفهوم بلاک چین رو خوب یاد گرفتم مرسی از کوینگرام بازم از این قبیل تعریفها بزارین لطفا با سپاااااااااس

4

تشکر

Farshad007

16/اردیبهشت/1399

ممنون بابت مطالب خوبتون.عالی و پر محتوا هستن.بنده به شخصه مدت کمی هست که با این مفاهیم آشنا شدم ولی مطالب شما گویاتر و بهتره.

47

کیف پول بلاک چین

mosi.mhpur

23/مهر/1398

کاش مشکل کیف پول بلاک چین برای کاربران ایرانی حل بشه چون واقعا تو قضیه کیف پول بلا تکلیفیم. دارم استرس تحریم کیف پول ها و مشکل امنیتشون رو داریم

75

بلاک چین

sina477

05/فروردین/1399

در آینده اگه به جای پول و ارز از سیستم بلاک چین استفاده بشه دیگه شاهد کلاه برداری و اختلاس های کلان نخواهیم بود.

58

block chain

Vision

11/اسفند/1399

بلاک چین مثل یک سیاه چاله ی اطلاعاتی هست که همه ی اعضای خود را در بر میگیرد ولی اعضا از وجود هم با خبر نیستند به طوری که با در کنار هم قرار دادن تیکه های پازل باز هم تغییر در نگرش و چیدمان روی صفحه غیر قابل نفوذ و دسترسی کامل رو ایجاد می‌کنه و امنیتی که ایجاد میشود با وجود هر شخص تعریف میشود برای کامل کردن پازل نیاز به تمام اعضا است.

17

تشکر!

ali_2020

13/اردیبهشت/1399

من زیاد با این بلاکچین اشنا نبودم،تااینکه این مقاله رو خوندم.بازم ممنون ازمدیران خوبه کوینگرام. واقعا با این همه کلاهبرداری توایران بهتر راه همین معاملات مجازیه.با اینکه بازم سودجوها در صدد فرصت ان.ولی بلاکچین این فرصت رو ازشون گرفته...@

47

بلاک چین

hadiveysi84

13/دی/1398

خیلی مطالب عالی و آموزنده ای داره بعد از اختراع بلاک چین افراد سود جو بفکر حک کردنش افتادن اما نتوانستند واگر شماره ایرانی قبول میکردند امنیت خیلی بالا تر میرفت باتشکر

50

امنیت

adamirhoseyn

20/فروردین/1399

از نظر بنده بلاک چین در حال حاضر ایمن ترین سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات هست و این موضوع اصلی ترین علت اعتماد به ارزهای دیجیتال بر پایه ی بلاک چین مثل بیت کوین میباشد .

46

بلاکچین

mmirjalili

05/اردیبهشت/1399

اینکه هر چیز شفاف باشه این اطمینان رو به ادمها میده تا بدون هیچ دغدغه و شک کارهاشون رو انجام بدن و بلاکچین این اطمینان رو به ادمها میده.

45

بلاکچین ها تفاوتش با اینترنت ویکیپدیا

[email protected]

17/دی/1398

شما وقتی یک اطلاعاتی در اینترنت ذخیره میکنید صاحبان سايت می‌تواند اطلاعات شمارا تغییر حذف ویا هرکاری بکند ولی در بلاکچین ها همزمان اطلاعات شما در تمام کامپیوتر هایی که به شبکه وصل. هستند ذخیره می‌شود پس صاحب سایت نمی‌تواند اطلاعات شمارا حذف کند مگه به تمام شبکه کامپیوتر کاربران دسترسی داشته باشد که اینم عملی نیست لذا بلاکچین عالیه مورد اعتبار تا سایر...

53

بلاک.چین

sk97123

16/تیر/1399

به نطر میرسه که باسیاست حفظ اطلاعات حساب شخصی فرد .میتوان معاملات یا انتقال کوین کرد ..ودراینده خیلی نزدیک اکثر کارهای اقتصادی خصوصل ودولتی از این روش صورت بگیره

38

بلاک چین

Mr.D60

09/آذر/1398

ممنون از توضیحات کاملتون. یه پیشنهادی که دارم این که کاش اپلیکیشن امکان تبدیل ارز هم اضافه می‌کرد که همینجا خرید و فروش هم انجام میدادن. مرسی

61

مشکلات پیش روی بلاکچین

120hdd

17/خرداد/1399

اگه بلاکچین توی تلگرام پروژه اش متوقف نمیشد انقلابی جدید در این حوزه در ایران اتفاق میوفتاد که متاسفانه این اتفاق نیوفتاد هرچند در هر صورت باید ایران خودشو با شرایط پیش رو وفق بده و در اینده ای نزدیک شاهد این اتفاق خواهیم بود

44

بلاک چین یا بلوک چاین؟!

chevalier

25/بهمن/1398

این مقاله بسیار خوبی در مورد بلاک چین بود،اما متاسفانه کافی نبود،نمی دانم چرا هرچه سعی می کنم این یکی برایم قابل لمس نیست.شاید هم این مغز من است که هنگ کرده و...

43

بلاک چین

vg

24/اردیبهشت/1399

با توجه به امنیت بلاک چین و همچنین فراگیری و میل افراد به سمت ارزهای دیجیتال اینده پررونقی پیش بینی میکنم

42

بلاکچین

salehm

05/دی/1398

مفید بود افرادی که درباره اون چیزی نمی دونند بهشون پیشنهاد میکنم... بنظر من بلاکچین نسبت به بقیه کیفه پول ها مطمئن تره

48

توضیحات کامل

Dara33

04/فروردین/1399

توضیحات کامل و جامع مرسی ازتون واقعا عااااالی بود ای کاش زودتر آشنا میشدم با این اپ خیلی خوبه ... اونم توی این قرنطينه

48

بلاک چین

masoudrezae07

07/خرداد/1399

بلاک چین یک سیستم کیف پول ارزی هست که بسیار معتبره و خیلی راحت و بدون دردسر میتوانید ارز های بدست آمده توسط خود شخص به کیف پول واریز کند

50

علاقه به بیت کوین

mehran69

23/تیر/1399

بیت عالیه.. آینده ارز مبادلاتی که حتی شاید قابل تحریم هم نباشه.. اگه اینجوری باشه امکان صادرات و واردات توی کل دنیا به صورت گسترده ای متحول میشه.

41

سخته هضمش

ムli.s

12/مرداد/1399

اره خیلیم سخته ولی از طرفی بحث راجبش و داشتن علمش تورو تا نوک قله میتونه ببره ببین ت میتونی فقط یکم تامل میخواد این موضوعات

35

بلاک چین

zahed99

15/اردیبهشت/1399

سیستم قدرتمندودرزمینه بلاک چین ساخته شده است،،بنابراین دراین روندقرارداد های به شکل هوشمندوسطحی برعهده دارخواهدبود

47

بلاکچین

mghanbari13

31/شهریور/1398

اگر بلاکچین شماره تلفن ایران قبول میکرد امنیتش زیاد میشد متسفانه نمیشه امنیتش یکم پایینه ،بلاکچین کیف پول خوبی هست قابلیت زیادی داره .

67

بلاک چین

morad55

27/مرداد/1400

به نظرم بسیار کاربردی و خوب و جامع بود و خدمات بلاک چین را یاد گرفتم واقعا برنامه شما قابل پیشرفت است برای همه

6

خوب بود

Mohammadreza99

11/خرداد/1399

توضیح هایت بسیار خوب بود. من خودم به شخصه Blockchain-Wallet را ترجیح میدم. هم آمنه و همچنین کار باهاش راحته.

49

بلاک چین..

morteza.di1765

11/آبان/1398

سلام ..مطالب مفید و کاملا آموزنده ای بود..واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت..پس از مطالعه این موضوعات کار کردن با این آپ به مراتب راحتتر از قبل خواهد بود

66

کاربردهای بلاک چین

Amir.na

05/دی/1398

اولین و معروف‌ترین استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در دفتر کل تراکنش‌های بیت‌کوین اتفاق افتاده‌است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمزپایه (cryptocurrencies) و پایگاه‌های داده توزیع شده مستحکم شده‌است فناوری زنجیره بلوکی خدمات مبتنی بر تراکنش را دگرگون خواهد کرد و در زمینه‌های زیر بکار گرفته خواهد شد: پول دیجیتال (Digital Currency) قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) اوراق بهادار (Securities) ثبت و نگهداری سوابق (Record Keeping) اینترنت اشیا (Internet of thnigs) این فناوری در گستره وسیعی از کاربردهای مالی و غیر مالی قابل استفاده است برای استفاده از زنجیره بلوکی در صنعت، بورس اوراق بهادار، بیمه و بانکداری، پزشکی، مطالعات و پروژه‌های متعددی در جریان است. اینترنت اشیا توزیع شده، زیرساخت امنیتی بدون کلید، خادم‌های نام توزیع شده، دفاتر اسناد رسمی، ذخیره‌سازی توزیع شده بعضی از کاربردهای این فناوری به‌شمار می‌آیند.

54

معنی

samanghz

20/اسفند/1398

بلاک چین یعنی زنجیره بلاک هایی که در هر کدام یک سری تراکنش ها رمز نگاری و توسط شبکه اصلی تایید شده و به انتهای زنجیره یا چین اضافه میشوند

50

بلاکچین

matin4113

12/مهر/1398

فناوری بلاک چین مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلوک‌های اطلاعاتی‌­ای که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، بلاک چین  نمیتواند: 1- توسط یک نهاد واحد کنترل شود و 2- هیچ نقطه‌ی شکست واحدی ندارد

83

کیف پول فیزیکی.

محمدرضا امانی

15/آبان/1398

بعد از اختراع بلاک چین افراد زیادی به فکر هک کردن این سایت بودن اما بلاک چین با فناوری مدرن این امکان رو از افراد سودجو کوتاه کرده است اما امروزه اختراعی جالبی شده است که کیف فیزیکی بیتکوین است که از خیالتون از دزدیدن بیتکوین هاتون راحت میشن

62

بلاک چین

hasan_s300

16/آذر/1398

آیا در بلاک چین اطلاعات دینامیک و پویا قابل بررسی و شنود هستند؟ با مثالی ساده، بلاک چین ها مانند نامه های مهر و موم شده قدیمی هستند که اگر آن ها را باز کنید همه خواهند فهمید. بلاک چین ها قابلیت زیادی برای حافظت و نگهبانی از اطلاعات گزارش ها دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر مطالب مرتبط (بلاک چین چه کاربردهایی دارد) و (شبکه بلاک چین چگونه کار می کند) را مطالعه فرمایید. آیا داده‌ها باید توسط یک نهاد مرکزی کنترل شود؟ قطعاً کنترل داده‌ها توسط یک شخص ثالث برای مسائل هویتی و جلوگیری ازکلاه‌برداری خوب است اما به شرطی که شخص ثالث کاملاً مناسب این کار باشد و حریم خصوصی افراد نقض نشود. کنترل انسانی باعث ایجاد مشکلاتی به صورت خواسته یا نا خواسته می‌شود. اما وقتی این کار را شبکه ای از میلیون‌ها کامپیوتر انجام دهد، حریم خصوصی افراد به بهترین شکل حفظ می‌شود. بلاک چین این مشکل را کاملاً حل کرده است. رمزنگاری کلید خصوصی باعث شده که برای انجام تراکنش‌ها نیازی به افراد و نهادهای متمرکز نباشد. آیا سرعت تراکنش مهم‌ترین ویژگی شبکه است؟ آیا یک پایگاه داده که تراکنش‌ها را در صدم ثانیه انجام می‌دهد از بلاک چین بهتر است؟ به هیچ وجه این‌گونه نیست اگر اینطور بود هیچ وقت بلاک چین به این جایگاه دست نمی رسید. امنیت و غیر متمرکز بودن تراکنش‌ها بسیار مهم اتر از سرعت آن است. بلاک چین با داشتن قابلیت استخراج و با شبکه‌ای از میلیون‌ها کامپیوتر به صورت ۱۰۰ درصد امنیت تراکنش‌ها را تأیید می‌کند. اما قطعاً راه حل‌هاییبرای انجام سریع‌تر تراکنش‌ها در آینده معرفی خواهد شد.

62

بلاک‌چین

amiralipor

15/مهر/1400

متاسفانه شبکه بلاک چین در ایران کار نمیکنه وگرنه اگر کار می‌کرد امنیت اش بنظر بالا می‌رفت ولی حیف که ایران رو در همه جا بلاک کردن

9

بلاک چین

Hosseinakhoundi

11/تیر/1400

مطالبی که ارائه شده بود کامل و دقیق بودن حتما بهتون توصیه میکنم حتی اگه درمورد بلاک چین اطلاعات دارید بازهم این مطالب رو بخونید

18

تشکر

_zahra_

05/اسفند/1399

ممنون از مطالب خوب و مفیدتون. مخصوصا برای من که تازه وارد و مبتدی هستم به شدت لازم هست.الان تازه متوجه شدم بلاکچین چیه

22

بلاک چین به زبان ساده

maymand

06/مهر/1398

بلاک چین فناوری جدیدی است که دسترسی به یک دفتر غیرمتمرکز بسیار بزرگ را فراهم می‌آورد. بلاک چین محیطی شفاف و غیرقابل دستکاری را برای ذخیره داده‌ها فراهم می‌آورد و باعث می‌شود نظام ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها تحول یابد. بلاک چین، از مجموعه بلاک‌هایی تشکیل شده است که به وسیله رمزنگاری خاصی به یکدیگر متصل شده‌اند و اصطلاحا زنجیره‌ای از بلوک‌ها را ایجاد کرده‌اند، هر یک از این بلوک‌ها ظرفیت حجم خاصی از داده را دارد و به دلیل همین ویژگی‌های ذخیره سازی، بلاک چین قادر است تا در صنایع متفاوتی به کار گرفته شود و نظام آن‌ها را تغییر دهد. این نوشته از سایت فینمگ کپی برداری شده است. برای خواندن ادامه این مطلب لینک روبرو را کلیک کنید https://finmag.ir/%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%A9-%DA%86%DB%8C%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF مالی اقتصادی

80

بلاکچین در اینده

behi768

25/بهمن/1398

بلاکچین یک سیستم یک پارچه دیجیتال رو به پیشرفت به صورت روزانه است و در اینده نزدیک تمام جهان را درگیر خود خواهد کرد پس به اندازه پیشرفت بلاکچین باید سعی کنیم روزانه اطلاعات خودمون رو افزایش بدیم

49

فن اوری..

sali62

20/اسفند/1398

باسلام من ک با چندین بار مرور مقاله میشه گفت بطور کامل متوجه نشدم...البته خب طبیعی میباشد.مطلب مطلب ساده ای نیست..بهرحال ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.باتشکر

61

بهراد

beh.rad

04/اردیبهشت/1399

مطالب بسیار تخصصی بود ولی عالی بود.ولی مطالب باید گونه ای باشد که هر کس بتواند آن را متوجه شود و درک کند حتی افراد مبتدی.

47

تحلیل

mahdi.pr

04/اردیبهشت/1400

مهمترین ارزهای دیجیتالی که روی آنها متمرکز شده مثل بیت کوین و...... همه ای این ها عالی هستند و میتوان با آنها خوب پولی در آورد

18

بلاک چین

ali rostami

07/اسفند/1398

دوربلاک چین واقعا یک فناوری است که تا اینده نه چندان دور کمک های شایانی به اینده تکنولوژی میکنه و اگر در اینده ی نه چندان خیلی دور هم نتونست کمکه بسیار زیادی داشته باشه بهتون قول میدم که میتونه کار های دیگه و بهتره دیگه و مفید تری انجام بده

59

کیف

siavashw22

20/دی/1398

فضایی خوب وخیلی امن فقط تنها مشکلش اینه نمیشه ریخت به حساب ایرانی ریخته بشود باتشکر فراوان از شما وخسته نباشید به شماها

64

اینده

ali1911

13/آبان/1398

بلاک چین یک تکنولوژی بسیاری کاربردی می باشد که در آینده همه کسب و کار ها از آن استفاده خواهند کرد بیت کوین یک نمونه از کاربرد آن می باشد

61

بیت کوین

alibhs

30/مرداد/1400

من نسبت ب این آینده بیت کوین ایمان دارم بهترین رمز ارز دیجتال هست تشکر از پیشتیبانی برنامه ارتقا داده شود

13

بلاک چین

minooo63

25/اسفند/1398

با این فناوری فوق العاده ای که روز به روز هم پیشرفت میکنه و امنیت کافی رو داره راکد نگه داشتن سرمایه وترس از ریسک چهره احمقانه به خودش میگیره

55

تحلیل

maryampadidary

04/مهر/1399

عالی بود دوست دارم من هم آموزشهای لازم را یاد بگیرم واستفاده خوبی داشته باشم با بیت کوین وارد بازار دیجیتالی بشم

36

بلاک چین

marwan

29/دی/1401

بنابراین هر بلوک به بلوک قبلی پیوند داده می‌شود و در مجموعه این شبکه بلاک چین نام دارد.[۱۶][۱۹] برای پذیرفته شدن توسط بقیه شبکه، یک بلوک جدید باید حاوی الگوریتم اثبات کار (PoW) باشد.[۱۹] الگوریتم اثبات کار استخراج کننده‌ها را ملزم می‌کند تا عددی به نام nonce (رمزنگاری نانس) را پیدا کنند (عددی که یک بار استفاده می‌شود)، به طوری که وقتی محتوای بلوک همراه با nonce هش می‌شود، نتیجه از نظر عددی کوچک‌تر از هدف دشواری شبکه باشد.[۱۶] تأیید این اثبات برای هر گره در شبکه آسان است، اما تولید آن بسیار زمان بر است، همان‌طور که برای یک هش رمزنگاری ایمن، استخراج کننده‌ها باید مقادیر غیر nonce مختلفی را امتحان کنند (معمولاً دنباله مقادیر آزمایش شده اعداد طبیعی صعودی است: ۰، ۱، ۲، ۳، ...). از آنجایی که هدف دشواری در مقایسه با هش معمولی بسیار کوچک است، هش‌های بلاک دارای صفرهای اصلی هستند.[۱۶]همان‌طور که در این مثال هش بلوک دیده می‌شود

2

اولین استفاده بلاکچین

ali.a.m.z

26/شهریور/1399

بیت کویین اولین مورد از استفاده بلاکچین بود و بسیار هم موفق ظاهر شد و تغییر بسیار بزرگی در دنیای دیجیتال و حتی زندگی ما انسان ها به وجود اورد ، و جالبی بلاکچین غیر قابل هک بودن و همه گیری این نوع صبکه است

28

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.