coingram
کوینگرام

بلاکچین به زبان ساده

13/خرداد/1398
افزودن به نشان شده ها
بلاکچین به زبان ساده
آموزش
بلاک چین
از کجا شروع کنم
52225
زمان مطالعه: دقیقه

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

مارک اندرسون (مدیر شرکت نت اسکیپ)

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود; از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین، اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

برای مثال بلاک چین زیر را در نظر بگیرید، هر بلاک یک کشور را نشان می‌دهد که نام شهرهای آن کشور در آن ثبت شده هستند.

ک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترهاست که با توابع خاصی ساخته می‌شود.

ثلاً در عکس بالا برای بلاک ایران که حاوی اطلاعات اسم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز است، هش بلاک «NYLAC» است.

در بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی حاوی هش بلاک قبلی هم هستند.

هش در هر بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به‌دست می‌آید که توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلاک تغییر می‌کند و در نتیجه بلاک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها نام دارد.

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روز رسانی کند، چه می‌شود؟ این امکان وجود دارد اما شما توزیع را در نظر نگرفته‌اید. داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود یک نسخه از بلاک چین را دریافت می‌کند.

یک مثال:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه ای از اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراهشان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم یا تغییری در آن دهم دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست زیرا آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه من موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

حالا این جمع می‌تواند به صورت عمومی و بالای چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک جامعه مخصوص باشد. بلاک چین یک شرکت نمونه‌ای از بلاک چین خصوصی است.

وقتی شما به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل بلاک چین را دریافت می‌کنید. هرگونه تغییری در بلاک چین امکان پذیر نیست مگر اینکه بیش از ۵۰ درصد از داده‌های رایانه‌های متصل به شبکه تغییر کند.

در حقیقت فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش گذاری و رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد ایده‌ی بلاک چین شده‌اند.

انواع بلاک چین

در حال حاضر به طور کلی سه نوع بلاک چین قابل راه اندازی است. اما احتمالا در آینده از انواع بلاک چین های جدید بهره‌مند خواهیم شد.

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت.

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»

رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.

با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکیپدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، با بررسی های عمیق تر، تفاوت هایی که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن تر می شود. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می شوند، ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده است.

در ویکیپدیا، یک کاربر(کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین پاک نمی شود.

استحکام دیجیتالی ویکیپدیا شبیه به امنیت پایگاه داده های متمرکز دولت ها، بانک ها و یا شرکت های بیمه امروزی است. کنترل پایگاه های داده متمرکز در دست صاحبان آن ها است. مدیران یک سایت می توانند به تمام موارد مورد نیاز در سایت خود، دسترسی و بر آن ها کنترل کامل داشته باشند.

پایگاه داده توزیع شده توسط فن آوری بلاک چین، اساسا یک پشتوانه دیجیتالی کاملا متفاوت ایجاد می کند. این موردم هم یکی دیگر از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است.

دیتابیس یا Master Copy ویکیپدیا بر روی یک یا چند سرور خاص توسط کاربران ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد بلاک چین، هر نود (node) در شبکه یک گزارش مستقل ثبت می کند و هر رکورد مستقل با رکورهای دیگر تبدیل به یک مجموعه ای گزارشات رسمی می شوند.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک تایید پر ریسک در مورد خطر بین گروه های مختلف است و در دنیای دیجیتال تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و اخذ مجوزها نیاز است.

به طور خلاصه ما می خواهیم از طرف مقابلمان مطمئن شویم که «آیا فردی که خودتان می گویید هستید؟ و «آیا شما قادر به انجام آنچه که وعده داده اید هستید؟»

در بحث فناوری بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی به معنای مالکیت است. این نیز یک شخص را از داشتن نیاز به به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تر از آن که برای تبادل نیاز دارند، به اشتراک گذارد، و آنها را در معرض هکرها قرار می دهد.

تأیید اعتبار کافی نیست – داشتن مجوز، دارا بودن پول کافی برای انجام تراکنش و … نیاز به اعتماد سازی دارند و برای این کار نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر است. یک شبکه توزیع شده از فساد یا شکست مجموعه جلوگیری می کند.

این شبکه توزیع شده نیز باید در کار حسابداری قابل اجرا باشد و از همه مهمتر امنیت آن باید تضمین شده باشد. تایید تراکنش ها نتیجه اجرای قوانین پروتکل توسط تمام شبکه است.

تأییدیه و مجوز ارائه شده در این راه، بدون نیاز به افراد شخص ثالث، امکان تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم می کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان این پیشرفت را تحسین می کنند – اتباطات دیجیتالی غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. از فناوری بلاک چین اغلب به عنوان ستون فقرات برای یک لایه تراکنش در اینترنت و بنیانگذار اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.

خلاصه

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می توان بهره برد.

منبع:

ارز دیجیتال


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

ارز بنک (Bonk) چیست؟ شیبای شبکه سولانا!

ارز بنک (Bonk) چیست؟ شیبای شبکه سولانا!

جاستین سان به دنبال در دست گرفتن هدایت تراست بیت کوین گری اسکیل است

جاستین سان به دنبال در دست گرفتن هدایت تراست بیت کوین گری اسکیل است

ایردراپ صرافی  Gammax

ایردراپ صرافی Gammax

آمورش صرافی بیت پین (bitpin) | صفر تا صد کار با بیت‌پین

آمورش صرافی بیت پین (bitpin) | صفر تا صد کار با بیت‌پین


تحلیل کاربران

بلاک

dbdnejdye7w8djeiie7ee2eh73

03/خرداد/1399

بلاک یک کار عالی برای کسب درامد است و با آن به راحتی میتوان کسب درامد کرد و کسب و کار کنیم. چقدر خوب که بلاک ساخته شد تا بتوانیم.،، اینجور کسب و کار راه اندازی کنیم و کسب درامد کنیم

42

بلاک چین

mamali64

12/اردیبهشت/1401

ممنونم از شما بابت راهنمایی در مورد این موضوع که به صورت کامل و جامع این موضوع رو (بلاک چین) توضیح دادید و در کل کاش میشد مبانی آموزش مجازی برنامتون رو به صورت فیلم و تصویری هم درش قرار بدید ممنون

3

بلاک چین

kiyarash

11/آبان/1398

قطعا لاک چین در آینده تامین تمام نیاز های ما را بر عهده خواهد داشت. فناوری که مالکی ندارد و دست یک کمپانی نیست و با کمک بیت کوین و دیگر ارز ها توانایی زیادی برای کنترل بازار جهانی دارد

62

بلاک چین

saeed1510

19/دی/1399

کلا خیلی بالاتر از درک مونه و برای فهمیدنش بیشتر باید مطلب بخونیم قطعا... ولی هر چی باشه چیز خیلی جالبیه

29

بلاکچین

hamidreza8178

31/شهریور/1398

ویتالیک بوترین موسس اتریوم: درحالی که اکثر فناوری ها تمایل به اتوماتیک کردن وظایف کم اهمیت تر دارند، بلاک چین درصدد اتوماتیک کردن وظایف اصلی و مرکزی است. اتوماتیک نه به این معنی که شغل راننده تاکسی را حذف کنیم، بلکه برنامه اوبر را ایجاد کردیم تا راننده تاکسی به طور مستقیم با مشتری تعامل داشته باشد. (توضیح: اوبر یه نرم افزار شبیه اسنپ خودمونه)

83

آموزش خوب

ehsan221b

17/فروردین/1400

مطلب کامل و ساده و روان مفهوم بلاک چین را آموزش داده بود. این فناوری واقعا برای دنیای ارزهای دیجیتالی نیاز است

18

block chain

Vision

11/اسفند/1399

بلاک چین مثل یک سیاه چاله ی اطلاعاتی هست که همه ی اعضای خود را در بر میگیرد ولی اعضا از وجود هم با خبر نیستند به طوری که با در کنار هم قرار دادن تیکه های پازل باز هم تغییر در نگرش و چیدمان روی صفحه غیر قابل نفوذ و دسترسی کامل رو ایجاد می‌کنه و امنیتی که ایجاد میشود با وجود هر شخص تعریف میشود برای کامل کردن پازل نیاز به تمام اعضا است.

17

تعریف بلاک چین

[email protected]

03/مهر/1398

بلاک چین ( Blockchain ) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain زنجیره ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره ای از بلوکهاست. به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستمهای دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده اعضای شبکه به اشتراک گذاشته همه روی این نوع سیستم، میان می شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیر ممکن است. بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

75

بلاکچین

mahdiabtahi76510

06/اردیبهشت/1400

تحلیل خوب اینست ک بلاک چین مثل گشتن سوزن تو انبار کاه ک هیچگونه کلاهبرداری نمیتوان انجام داد حتی خود سازندش هم نمیتونه دزدی کنه

17

بلاک چین

helna96

03/مهر/1399

به نظر من بلاک چین یک سیستم مدیریت بسیار قوی و منحصر به فرد در عصر تکنولوژی می‌باشد که باعث اعتماد استفاده کنندگان از این تکنولوژی برای نقل وانتقالات منابع مالی با ظرفیت بالا می باشد

20

بلاک چین

Hُ3N

24/اسفند/1399

بلاک چین واسه هر کی خوب و مفید باشا واسه بیشتر دولت ها ضرره و باعث میشه دیگه نتونن دزدی کنن البته دولتی مثل امارات که کارش درسته و کسی خلاف نمیکنه قراره کل سیست و دیتا دولتش روی بلاکچین بیاره و واسه مردمش شفاف سازی کنه .

21

عالی

mohammadkvz

11/تیر/1399

مرسی از توضیح دقیق و کاملتون ولی خب اینکه جا بیفته واسه مردم یکم سخته، اینکه مقایسه میشه با ویکیپدیا ، حداقل واسه مردم ما یکم هنوز زوده ک باورش کنن ، خیلیا اصلا نمیدونن چی هست

42

بلاک چین

ehsanb48699

24/دی/1398

برای دیگران نمیدونم اما برای من این مطالب آموزنده و خوب بود . با پیشرفت هرچه بیشتر بلاک چین انتقال ارزها و... آسانتر خواهد شد.

53

تعریف کلی بلاکچین

alfereddo

05/اردیبهشت/1399

بلاک چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطالاعات مختلف به صورت بلوک های هم شکل طبقه بندی می‌شوند. اگر واضح تر بخواهیم تفاوت اصلی و عمده این نوع خاص از شبکه  بهم پیوسته را با شبکه اینترنت عادی عنوان کنیم، باید به نحوه ذخیره سازی اطلاعات اشاره کرد

46

بلاک چین

coin.m

29/مهر/1398

این فن اوری فوق العادست و در این سیستم که اطلاعات به صورت زنجیره ای ذخیره میشه باعث امنیت بالای بلاک چین هست در واقع امکان تقلب وجود نداره پس در اینده قطعا از این فن اوری استفاده گسترده ای می شود

66

بلاکچین

mmirjalili

05/اردیبهشت/1399

اینکه هر چیز شفاف باشه این اطمینان رو به ادمها میده تا بدون هیچ دغدغه و شک کارهاشون رو انجام بدن و بلاکچین این اطمینان رو به ادمها میده.

45

بلاکچین

gozallar

22/شهریور/1398

دراین بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت های انتخاب میشود. این افراد میتواند یک مقام.کارمندارشد.دولت.موسسه یا اشخاص دسگرس باشند

67

ارز دبجیتال

ali_bitcoin_2001

29/بهمن/1400

باسلام ارز دبجیتال کامپیوتر ها و سایت هایی هستند که بدون وابستگی به گروه خاصی یا دولت خود را تشکیل داده و فعالیت قانونی دارند.

2

تخلفات

aghaeih

12/مهر/1399

در هر شرایط که جلوی هرگونه هک و دستبرد به اطلاعات را به گفته خودشون به صفر می رسونند ولی باز راه های نو و تازه ای پیدا می شه که هکرها براحتی کار خودشان را انجام می دهند

25

فناوری امروز ..آینده باورنکردنی

fkamis

13/فروردین/1399

به نظر من جهان به سمت عدالت و حکومت جهانی خواهد رفت مردم برای مردم با اعتماد کامل به یکدیگر و بدون نیاز به شخص سوم یا ارگان خاص

43

بلاک چین

samira.abd

01/خرداد/1399

قابلیت در دسترس بودن اطلاعات برای همه و اینکه غیر قابل بودن هک و حذف کردن اطلاعات توسط یک نفر خیلی می‌تونه به آدم اطمینان ببخشه که سایت کاملا مورد اعتمادی هستش و خیال آدم راحت تر میشه

39

نیاز دنیای امروز به سیستم بلاک چین

[email protected]gmail.com

19/آذر/1400

این انسان که باعث پیشرفت فن آوری میشه و فن آوری باعث پیشرفت دنیا میشه و در این شلوغی جوامع امروزی چنین سیستمی واقعا نیاز است.

3

رمز ارزها و چرخ

sepehryazdanpanah1452

01/مهر/1399

ورود رمز ارزها به چرخه اختراعات جهانی رو جز با اختراع چرخ نمیشه مقایسه کرد و چنین مفاهیمی برای استدراک فهم اقتصادی جانعه راه بسیار مفیدی رو برای جامعه شناسان و تحلیلگران تکنیکال باز کرده

23

بلاک چین

sina477

05/فروردین/1399

در آینده اگه به جای پول و ارز از سیستم بلاک چین استفاده بشه دیگه شاهد کلاه برداری و اختلاس های کلان نخواهیم بود.

58

آموزش کامل

narges1234

22/مرداد/1400

باسلام یادبگیرم درباره ارزی که اطلاع نداریم و تحلیلی ازش نداریم برای خرید به کسی توصیه نکنیم واقعا شاید اون آدم کل سرمایه همین باشه

10

ارز دیجیتال

Ali7634

06/اردیبهشت/1399

اینکه رمزنگاری این برنامه به صورت زنجیره ای هست باعث امنیت بیشتر برای خریداران محسوب می‌شه و مهم نرین چیز در خرید ارز تنها دانش کافیه.......

44

بلاک چین

hosein8313

04/اردیبهشت/1399

خیلی امنیت داره بلاکچین که نشان از هوش زیاد سازنده اون هست.البته با افزایش کاربران طبیعتا باید روی اپشن هاش کار کنه.

42

بلاکچین

sirson

25/اردیبهشت/1399

در حقیقت توابع ریاضی خاصی که هش ها رو در بلاکچین ایجاد میکنن ، فرمول ها و سخت افزارهای مربوطه ، شیوه ای امروزی برای تولید پول و سرمایه هستن که باعث اعتبار بخشی و امنیت دادن به ارزهای دیجیتالی میشن!!! و باید گفت با پیشرفت جوامع بشری همه چیز دستخوش تغییر و پیشرفت واقع شده! که پول و ارز هم تحت تأثیر همین تغییر و پیشرفت ، روز به روز با شیوه های جدیدتری تعریف و عرضه شده و در آینده هم مطمعناً نوعی از پول و ارز پا به عرصه میذارن که شاید الان برای ما حتی قابل تصور نیست...

44

توضیحات کامل

Dara33

04/فروردین/1399

توضیحات کامل و جامع مرسی ازتون واقعا عااااالی بود ای کاش زودتر آشنا میشدم با این اپ خیلی خوبه ... اونم توی این قرنطينه

48

نظرپلیس فتا درمورد بلاکچین وقراردادهای هوشمندجالبه ببینید

vitrin

11/خرداد/1399

آفرین برپلیس فتای ایران که وارد این عرصه ها هم شده احتمالاً دستگاه‌های فروش خودکار یا وندینگ ماشین‌ها (vending machine)  را دیده‌اید. دستگاهی که طبق یک قرارداد مشخص پولی را از شما گرفته و محصول موردنظر را به شما تحویل می‌دهد. این ماشین‌ها با حذف واسطه‌ها هزینه خرید را برای شما کاهش داده‌اند و همچنین محدودیتی نیز ندارند و شما می‌توانید هر ساعت از شبانه‌روز از آن‌ها خرید کنید. این‌یک نمونه ساده از یک قرارداد هوشمند است. برای درک بهتر عملکرد قرارداد هوشمند باید به درک صحیح‌تری از فناوری بلاک چین دست پیدا کنیم. تصور کنید با دوستان خود به سفر می‌روید. در این سفر هرکدام اقلامی را خریداری می‌کنید و هرکس که چیزی می‌خرد به بقیه اعضا اعلام کرده و آن‌ها نیز مبلغ، جنس و خریدار را هرکدام به‌صورت جداگانه یادداشت می‌کنند. حال به پایان سفر رسیده و قصد تسویه‌حساب دارید. همگی به یادداشت‌های خود رجوع کرده و می‌بینید که کدام شخص بیشتر و کدام شخص کمتر هزینه کرده است. ازآنجایی‌که هرکس به‌صورت مجزا هزینه‌ها را یادداشت کرده امکان تقلب وجود ندارد (مگر اینکه بیش از ۵۰درصد اعضا به‌صورت هماهنگ شده دست به تقلب بزنند). حال افرادی که هزینه کمتری کرده‌اند مابه‌التفاوت را به افرادی که بیشترین هزینه‌ها را داشته‌اند، می‌پردازند. این‌یک مثال ساده از کاری است که بلاک چین انجام می‌دهد. بلاک چین یک کتابخانه دیجیتالی غیرمتمرکز و توزیع‌شده‌ است که برای ضبط معاملات در میان رایانه‌های بسیاری استفاده می‌شود تا نتوان بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی و بدون همکاری شبکه مقادیر ثبت‌شده را با استفاده از پس‌انداز تغییر داد. به‌عبارت‌دیگر بلاک چین شبکه‌ای از رایانه‌های به‌هم‌پیوسته است که این رایانه‌ها به‌طور مستمر بر اعمال یکدیگر نظارت می‌کنند و هیچ‌گونه تغییری در شبکه بلاک چین بدون تأیید اکثریت اعضا امکان‌پذیر نیست. در قرارداد هوشمند از غیرمتمرکز بودن و همین‌طور نظارت همگانی بلاک چین استفاده می‌شود تا اعضا بتوانند با خیال آسوده به انعقاد قرارداد بپردازند. هنگامی‌که شما قراردادی را در یک بلاک قرار می‌دهید این قرارداد دیگر قابل‌تغییر نخواهد بود. چراکه هرگونه تغییرات باید به تأیید اکثریت اعضا برسد و این اتفاق امکان تقلب در قرارداد را تقریباً به صفر می‌رساند. مثال خرید خانه را در نظر بگیرید. در حالت عادی به تمام کاغذبازی‌‌هایی که پیش‌تر در مورد آن صحبت کردیم، نیاز دارید. اما تحت یک قرارداد هوشمند تنها لازم است مفاد قرارداد را به زبان برنامه‌نویس وارد کرده و درون زنجیره بلاک قرار دهید. از آن زمان شما مالک خانه هستید و هیچ‌کس نمی‌تواند در این مالکیت تغییری به وجود آورد. در هر قرارداد هوشمند سه بخش وجود دارد: بخش اول امضا کنندگان هستند. در هر قرارداد باید دو یا چند طرف وجود داشته باشد تا قرارداد مابین آن‌ها منعقد شود. امضاکنندگان با توافق بر سر مفاد قرارداد ابتدا آن را تأیید کرد و سپس درزمانی که شرایط قرارداد به‌طور کامل احصا شد یک‌بار دیگر امضاکنندگان اتمام قرارداد را تأیید کرده و قرارداد تکمیل می‌شود. بخش دوم موضوع توافق است. موضوع توافق تنها می‌تواند یک شیء (object) باشد که در محیط قرارداد هوشمند وجود دارد. همچنین قرارداد هوشمند باید دسترسی بدون مانع و مستقیم به شی‌ء موردتوافق را داشته باشد. مثلاً اگر قرار است درازای قراردادی، یک اپلیکیشن به فرد تحویل داده شود. شبکه قرارداد هوشمند باید به فایل اپلیکیشن دسترسی داشته باشد. بخش سوم شرایط توافق است. هر قرارداد باید شرایط خاصی را دربربگیرد. این شرایط باید به‌صورت ریاضی به‌طور کامل نوشته‌شده و با یک‌زبان برنامه‌نویسی که مخصوص قرارداد هوشمند است، توصیف شود. این شرایط شامل الزامات طرفین قرارداد و همین‌طور پاداش‌ها، تنبیهات و سایر شرایط موجود در قرارداد است. https://www.cyberpolice.ir/node/148211

46

انقلاب بنیادین

دولت علی قنبری

05/اسفند/1398

بلاک چین با اوصاف فوق و کاربریهای عالی آن باعث جلوگیری از اکانت های فیک، معاملات دروغین، رمزهای بی پایه و اساس، کارهای بی خود وبی هدف، عدم ورود افراد لا ابالی و بی توجه و ... به نظامها در آینده خواهد شد و اتفاقات و رویدادهای جالب و عجیبی ازآن انتظار میرود که روی خواهند داد.

50

فناوری بلاک چین

[email protected]

12/مرداد/1399

بلاک چین یه فناوری فوق پیشرفته هست که میتوان گفت از بهترین اقداماتی هست که بشر طی قرن جاری انجام داده و میراثی برای آیندگان خواهد بود

33

بلاک چین فناوری که درک آن کمی سخت است

rezaeterum

16/فروردین/1399

مطلب بسیار تخصصی و درک آن برای افرادی که از حوزهای دیگه علاقمند به ورود شدن شحت است، لطفا با قلم راحتری بلاک چین را توضیح دهید که برای عموم قابل درک باشد

48

بلاک چین

pooria1703

10/آذر/1398

تو این بازار شلوغ پلوغ ارز دیجیتال نباید سرمایه گذاری کرد برای بلاک چین و بیت کوین این همه بازارهای بهتر هست باید تحلیل و بررسی کرد

54

بلاک چین

samyarr407

14/فروردین/1400

به طور کلی ی برنامه ریزی و راه‌حلی برای زندگی بدون دزدی امن برای کاربران که میتونن با آن به راحتی کار و آسوده خاطره باشن.

19

بیت کوین

hiweb1993

07/فروردین/1399

 در طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

50

نظر من

erfan.3v

10/تیر/1399

به نظر من اگه جواب بده و عمل کنه خیلی عالی میشه البته که کار اصلا راحتی نیست و نیاز به تلاش زیادی داره

36

امیدواری

mehdilord

27/بهمن/1399

با دیدن هر روز تغییرات عصر موجود در جهان و تغییر شیوه زندگی میتوانیم امیدی بیش از اندازه به پیشرفت ارز های دیجیتال داشته باشیم

16

بلاکچین

اگرین

02/خرداد/1400

به نظرم بسیار کاربردی و جامع بود و مفهوم بلاک چین را خوب یاد گرفتم ممنوم وبرنامه شما جای پیشرفت دارد..

14

بلاک چین

fash

19/فروردین/1399

بلاک چین یک سیستم فوق العاده پیشرفته ست که آینده بسیار روشنی داره و مهمترین نقطعه ی قوت این سیستم حذف دست ها از زنجیره است

55

کاربردهای بلاک چین

Amir.na

05/دی/1398

اولین و معروف‌ترین استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در دفتر کل تراکنش‌های بیت‌کوین اتفاق افتاده‌است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمزپایه (cryptocurrencies) و پایگاه‌های داده توزیع شده مستحکم شده‌است فناوری زنجیره بلوکی خدمات مبتنی بر تراکنش را دگرگون خواهد کرد و در زمینه‌های زیر بکار گرفته خواهد شد: پول دیجیتال (Digital Currency) قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) اوراق بهادار (Securities) ثبت و نگهداری سوابق (Record Keeping) اینترنت اشیا (Internet of thnigs) این فناوری در گستره وسیعی از کاربردهای مالی و غیر مالی قابل استفاده است برای استفاده از زنجیره بلوکی در صنعت، بورس اوراق بهادار، بیمه و بانکداری، پزشکی، مطالعات و پروژه‌های متعددی در جریان است. اینترنت اشیا توزیع شده، زیرساخت امنیتی بدون کلید، خادم‌های نام توزیع شده، دفاتر اسناد رسمی، ذخیره‌سازی توزیع شده بعضی از کاربردهای این فناوری به‌شمار می‌آیند.

54

بلاک چین

[email protected]

16/مهر/1400

بلاک نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوتر هایی که به شبکه متصل می‌شوند توزیع شده است

8

خیلی اموزنده بود

porforoogh

02/بهمن/1398

و اینکه بلاک چین سیتمیه کع عملا غیر قابل هک و نفوذه و امنیت بیار بالاش باعث میشه خیل با خیال راحت تری آدم بتونه به این ارزه اعتماد کنه

52

بلاک چین

mr_fbi

14/اردیبهشت/1399

بلاک چین اختراعی برجسته و مبتکرانه است؛ زاییده فکر یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. اما از آن زمان که بلاک چین برای اولین بار معرفی شد، این فناوری به موجودیتی بزرگ تبدیل شده است.

48

بلاک چین

arezo1010

25/بهمن/1399

در دنیای پیشرفته جای خاصی برای فناوری بلاک چین ها هست و دارایی ملتها بطورازادازسیاست دولتها ذخیره و ارزش آن حفظ و قابل انتقال هست شاید راهی برای رهایی از سلطه پولی انحصاری دانش نیزباشد

23

بلاکچین

matin4113

12/مهر/1398

فناوری بلاک چین مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلوک‌های اطلاعاتی‌­ای که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، بلاک چین  نمیتواند: 1- توسط یک نهاد واحد کنترل شود و 2- هیچ نقطه‌ی شکست واحدی ندارد

83

بلاک چین

minooo63

25/اسفند/1398

با این فناوری فوق العاده ای که روز به روز هم پیشرفت میکنه و امنیت کافی رو داره راکد نگه داشتن سرمایه وترس از ریسک چهره احمقانه به خودش میگیره

55

صرافی ها و کیف پول ها

shogh105

07/اردیبهشت/1399

صرافی ها و کیف پول ها در کدام قسمت این بلاک‌ چین قرار می گیرند ؟ یه موضوعی که بایستی روش تر بشه یا ماینرها کجا هستند؟

38

بیت کوین ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که ت

alikhazaee72

07/شهریور/1401

اما جدا از بحث بیت کوین‌های رایگان که به هیچ وجه نقطه شروع جالبی برای آشنا شدن با چنین پدیده بزرگی نیست، در این مطلب قرار است این انقلاب پولی و تکنولوژیکی را بشکافیم و آن را از هر نظر مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا در ادامه به سوالاتی که از این ارز دیجیتال در ذهن دارید، پاسخ دهیم.

1

تغییر فضای مجازی به فضای بلاک چین

mohammadghanei

28/شهریور/1398

قدرت بلاک چین را در ارزهای دیجیتال دیدیم اما به زودی شاهد قدرت نمایی بلاک چین در زمینه های دیگر نظیر فروشگاه اینترنتی و پورتال های اداری هم خواهیم بود. اما از همین الان باید نوید پردازش کوانتومی برای تکمیل قدرت بلاک چین هم خواهیم بود.

88

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.