coingram
کوینگرام

بلاکچین به زبان ساده

13/خرداد/1398
افزودن به نشان شده ها
بلاکچین به زبان ساده
آموزش
بلاک چین
از کجا شروع کنم
114242
زمان مطالعه: دقیقه

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

مارک اندرسون (مدیر شرکت نت اسکیپ)

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود; از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین، اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

برای مثال بلاک چین زیر را در نظر بگیرید، هر بلاک یک کشور را نشان می‌دهد که نام شهرهای آن کشور در آن ثبت شده هستند.

ک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترهاست که با توابع خاصی ساخته می‌شود.

ثلاً در عکس بالا برای بلاک ایران که حاوی اطلاعات اسم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز است، هش بلاک «NYLAC» است.

در بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی حاوی هش بلاک قبلی هم هستند.

هش در هر بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به‌دست می‌آید که توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلاک تغییر می‌کند و در نتیجه بلاک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها نام دارد.

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روز رسانی کند، چه می‌شود؟ این امکان وجود دارد اما شما توزیع را در نظر نگرفته‌اید. داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود یک نسخه از بلاک چین را دریافت می‌کند.

یک مثال:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه ای از اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراهشان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم یا تغییری در آن دهم دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست زیرا آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه من موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

حالا این جمع می‌تواند به صورت عمومی و بالای چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک جامعه مخصوص باشد. بلاک چین یک شرکت نمونه‌ای از بلاک چین خصوصی است.

وقتی شما به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل بلاک چین را دریافت می‌کنید. هرگونه تغییری در بلاک چین امکان پذیر نیست مگر اینکه بیش از ۵۰ درصد از داده‌های رایانه‌های متصل به شبکه تغییر کند.

در حقیقت فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش گذاری و رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد ایده‌ی بلاک چین شده‌اند.

انواع بلاک چین

در حال حاضر به طور کلی سه نوع بلاک چین قابل راه اندازی است. اما احتمالا در آینده از انواع بلاک چین های جدید بهره‌مند خواهیم شد.

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت.

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»

رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.

با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکیپدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، با بررسی های عمیق تر، تفاوت هایی که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن تر می شود. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می شوند، ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده است.

در ویکیپدیا، یک کاربر(کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین پاک نمی شود.

استحکام دیجیتالی ویکیپدیا شبیه به امنیت پایگاه داده های متمرکز دولت ها، بانک ها و یا شرکت های بیمه امروزی است. کنترل پایگاه های داده متمرکز در دست صاحبان آن ها است. مدیران یک سایت می توانند به تمام موارد مورد نیاز در سایت خود، دسترسی و بر آن ها کنترل کامل داشته باشند.

پایگاه داده توزیع شده توسط فن آوری بلاک چین، اساسا یک پشتوانه دیجیتالی کاملا متفاوت ایجاد می کند. این موردم هم یکی دیگر از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است.

دیتابیس یا Master Copy ویکیپدیا بر روی یک یا چند سرور خاص توسط کاربران ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد بلاک چین، هر نود (node) در شبکه یک گزارش مستقل ثبت می کند و هر رکورد مستقل با رکورهای دیگر تبدیل به یک مجموعه ای گزارشات رسمی می شوند.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک تایید پر ریسک در مورد خطر بین گروه های مختلف است و در دنیای دیجیتال تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و اخذ مجوزها نیاز است.

به طور خلاصه ما می خواهیم از طرف مقابلمان مطمئن شویم که «آیا فردی که خودتان می گویید هستید؟ و «آیا شما قادر به انجام آنچه که وعده داده اید هستید؟»

در بحث فناوری بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی به معنای مالکیت است. این نیز یک شخص را از داشتن نیاز به به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تر از آن که برای تبادل نیاز دارند، به اشتراک گذارد، و آنها را در معرض هکرها قرار می دهد.

تأیید اعتبار کافی نیست – داشتن مجوز، دارا بودن پول کافی برای انجام تراکنش و … نیاز به اعتماد سازی دارند و برای این کار نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر است. یک شبکه توزیع شده از فساد یا شکست مجموعه جلوگیری می کند.

این شبکه توزیع شده نیز باید در کار حسابداری قابل اجرا باشد و از همه مهمتر امنیت آن باید تضمین شده باشد. تایید تراکنش ها نتیجه اجرای قوانین پروتکل توسط تمام شبکه است.

تأییدیه و مجوز ارائه شده در این راه، بدون نیاز به افراد شخص ثالث، امکان تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم می کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان این پیشرفت را تحسین می کنند – اتباطات دیجیتالی غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. از فناوری بلاک چین اغلب به عنوان ستون فقرات برای یک لایه تراکنش در اینترنت و بنیانگذار اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.

خلاصه

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می توان بهره برد.

منبع:

ارز دیجیتال


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

کدام پروژه‌ها میتوانند هایپ بعدی بازار باشند و رشد چند صددرصدی را داشته باشند!

کدام پروژه‌ها میتوانند هایپ بعدی بازار باشند و رشد چند صددرصدی را داشته باشند!

آموزش گام به گام فیوچرز صرافی مکسی(Mexc) به همراه 200 هزار شیبا هدیه

آموزش گام به گام فیوچرز صرافی مکسی(Mexc) به همراه 200 هزار شیبا هدیه

انواع صرافی در دنیای رمزارزها

انواع صرافی در دنیای رمزارزها

روزهای قرمز بازار چکار کنیم؟ بخش پنجم

روزهای قرمز بازار چکار کنیم؟ بخش پنجم

چگونه در ایردراپ پروژه ARKHAM شرکت کنیم؟ بدون هزینه تراکنش!

چگونه در ایردراپ پروژه ARKHAM شرکت کنیم؟ بدون هزینه تراکنش!


تحلیل کاربران

بلاک چین

reza shz

18/آبان/1398

نوعی از یک سیستم رمزنگاری دیجیتال برای تمام امور و در دسترس همگان میباشد و با اطمینان میتوان گفت که عملا نفوز نا پذیر است و میشود به آن اعتماد کرد.

50

بلاکچین

[email protected]

25/مهر/1400

مفهوم بلاک چین رو خوب یاد گرفتم مرسی از کوینگرام بازم از این قبیل تعریفها بزارین لطفا با سپاااااااااس

5

امیدواری

mehdilord

27/بهمن/1399

با دیدن هر روز تغییرات عصر موجود در جهان و تغییر شیوه زندگی میتوانیم امیدی بیش از اندازه به پیشرفت ارز های دیجیتال داشته باشیم

17

تحلیل

maryampadidary

04/مهر/1399

عالی بود دوست دارم من هم آموزشهای لازم را یاد بگیرم واستفاده خوبی داشته باشم با بیت کوین وارد بازار دیجیتالی بشم

37

.

alireza.sh119

19/خرداد/1399

تمام کارهای که بیت کوین با این فناوری کار میکنه اکر روزی هک بشه بیت کوین مشکلات بزرگی پیدا می کنه ومردم می ترسن ک باز بخوان دوباره ازش استفاده کنند

44

فناوری بلاک چین

wolfempire

30/شهریور/1398

این فناوری به یک غول غیر قابل نفوذ در زمینه سیستم و شبکه تبدیل شده با هک شدنش بیت کوین به مشکل بزرگ برخورد می کند

80

همه گیر میشود

حکیم

06/بهمن/1398

به نظرم یه روز می یاد پول فیزیکی بدون استفاده میشه و همه از ارز دیجیتال استفاده میکنند شاید یه جور تعییر میکنه ولی صددرصد پول فیزیک خود رو از دست می ده

61

کاربردهای بلاک چین

Amir.na

05/دی/1398

اولین و معروف‌ترین استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در دفتر کل تراکنش‌های بیت‌کوین اتفاق افتاده‌است که الهام بخش ایجاد دیگر ارزهای رمزپایه (cryptocurrencies) و پایگاه‌های داده توزیع شده مستحکم شده‌است فناوری زنجیره بلوکی خدمات مبتنی بر تراکنش را دگرگون خواهد کرد و در زمینه‌های زیر بکار گرفته خواهد شد: پول دیجیتال (Digital Currency) قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) اوراق بهادار (Securities) ثبت و نگهداری سوابق (Record Keeping) اینترنت اشیا (Internet of thnigs) این فناوری در گستره وسیعی از کاربردهای مالی و غیر مالی قابل استفاده است برای استفاده از زنجیره بلوکی در صنعت، بورس اوراق بهادار، بیمه و بانکداری، پزشکی، مطالعات و پروژه‌های متعددی در جریان است. اینترنت اشیا توزیع شده، زیرساخت امنیتی بدون کلید، خادم‌های نام توزیع شده، دفاتر اسناد رسمی، ذخیره‌سازی توزیع شده بعضی از کاربردهای این فناوری به‌شمار می‌آیند.

54

اطلاعات

sami1400

05/دی/1401

ممنون از کوینگرام بابت اطلاعات جامع و کاملی که در اختیار دنبال کنندگانش قرار میده کاملا ساده و روان و قابل درک برای افراد مبتدی

2

بیان ساده تر

kame232

20/اردیبهشت/1399

خیلی پیچیده توضیح دادید اگر امکانش هست ی مقدارساده تر وقابل درک تر توضیح بدید ممنون میشم چندبارخوندم ولی ی خورده سنگینه

42

بلاک چین

arash_6829

07/اردیبهشت/1399

خیلی پیشرفته و حرفه ای توضیح داده بود اگه میشد یکم به زبون ساده تر توضیح می‌داد افراد مبتدی هم متوجه شوند

59

بلاک چین

jj.jahangiri

15/مهر/1398

با اختراع کامپیوتر کوانتومی فکر کنم بازار بلاک چین هرچه بیشتر داغ شود چون امنیت آن بیشتر خواهد

77

فناوری بلکچین

saharnaz

30/شهریور/1398

سیستم محافظی و ضدهک قویی باید به کارببره تادرآینده با چنین مشکلاتی روبه رو نشود این ارز دیجیتالی درحاضریکی لزبهترین روشهای معادلات است ودرآینده شاید چای ارزهای کاغذی بگیره اگرناامن بشود امکان داره ازاعتباربیفته وارزشش ازدست بده

90

بلاک چین

helna96

03/مهر/1399

به نظر من بلاک چین یک سیستم مدیریت بسیار قوی و منحصر به فرد در عصر تکنولوژی می‌باشد که باعث اعتماد استفاده کنندگان از این تکنولوژی برای نقل وانتقالات منابع مالی با ظرفیت بالا می باشد

20

بلاکچین

mmirjalili

05/اردیبهشت/1399

اینکه هر چیز شفاف باشه این اطمینان رو به ادمها میده تا بدون هیچ دغدغه و شک کارهاشون رو انجام بدن و بلاکچین این اطمینان رو به ادمها میده.

46

بلاک چین

samyarr407

14/فروردین/1400

به طور کلی ی برنامه ریزی و راه‌حلی برای زندگی بدون دزدی امن برای کاربران که میتونن با آن به راحتی کار و آسوده خاطره باشن.

19

.

adriyan

05/مهر/1398

تمام کارهای بیت کوین با این فناوری کار میکنه اکر روزی هک بشه بیت کوین مشکلات بزرگی پیدا میکنه و مردم میترسن ک باز بخوان دوباره ازش استفاده کنن

79

بلاک چین

marwan

29/دی/1401

بنابراین هر بلوک به بلوک قبلی پیوند داده می‌شود و در مجموعه این شبکه بلاک چین نام دارد.[۱۶][۱۹] برای پذیرفته شدن توسط بقیه شبکه، یک بلوک جدید باید حاوی الگوریتم اثبات کار (PoW) باشد.[۱۹] الگوریتم اثبات کار استخراج کننده‌ها را ملزم می‌کند تا عددی به نام nonce (رمزنگاری نانس) را پیدا کنند (عددی که یک بار استفاده می‌شود)، به طوری که وقتی محتوای بلوک همراه با nonce هش می‌شود، نتیجه از نظر عددی کوچک‌تر از هدف دشواری شبکه باشد.[۱۶] تأیید این اثبات برای هر گره در شبکه آسان است، اما تولید آن بسیار زمان بر است، همان‌طور که برای یک هش رمزنگاری ایمن، استخراج کننده‌ها باید مقادیر غیر nonce مختلفی را امتحان کنند (معمولاً دنباله مقادیر آزمایش شده اعداد طبیعی صعودی است: ۰، ۱، ۲، ۳، ...). از آنجایی که هدف دشواری در مقایسه با هش معمولی بسیار کوچک است، هش‌های بلاک دارای صفرهای اصلی هستند.[۱۶]همان‌طور که در این مثال هش بلوک دیده می‌شود

2

بلاکچین

sirson

25/اردیبهشت/1399

در حقیقت توابع ریاضی خاصی که هش ها رو در بلاکچین ایجاد میکنن ، فرمول ها و سخت افزارهای مربوطه ، شیوه ای امروزی برای تولید پول و سرمایه هستن که باعث اعتبار بخشی و امنیت دادن به ارزهای دیجیتالی میشن!!! و باید گفت با پیشرفت جوامع بشری همه چیز دستخوش تغییر و پیشرفت واقع شده! که پول و ارز هم تحت تأثیر همین تغییر و پیشرفت ، روز به روز با شیوه های جدیدتری تعریف و عرضه شده و در آینده هم مطمعناً نوعی از پول و ارز پا به عرصه میذارن که شاید الان برای ما حتی قابل تصور نیست...

45

تعریف کلی بلاکچین

alfereddo

05/اردیبهشت/1399

بلاک چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطالاعات مختلف به صورت بلوک های هم شکل طبقه بندی می‌شوند. اگر واضح تر بخواهیم تفاوت اصلی و عمده این نوع خاص از شبکه  بهم پیوسته را با شبکه اینترنت عادی عنوان کنیم، باید به نحوه ذخیره سازی اطلاعات اشاره کرد

47

نظریه بلک چین

[email protected]

25/اسفند/1399

به نظرمن بلک چین حداقل ونامنصفانه هم بخوایم در مورد بحث وگفتگو کنیم کسی نمیتونه مدهی ناامن بودن وفاش شدن اطلاعات شخصی وخصوصی افرادوجلوگیری کننده ازسود جویی افراد واشخاص به نفع ومنافع خودشون باشه

19

بلاک چین

HosseinEbrahimi

13/اسفند/1399

این فناوری خیلی خیلی خیلی خوب هست و امنیت بسیار بسیار بالایی هم داره و خیلی خوبه از این فناوری حتما حتما برای نگهداری پول و رمز ارز ها تون ازش استفاده کنید

29

بلاکچین

reza135i

23/دی/1399

اینقدر پیچیده وتودر تو. ساخته شده که فقط یک هوش مصنوعی می تونه درآن واحد ایک همه اطلاعات پردازش کند ونقل وانتقالات بیت کوین وسایر ارزها دم سازنده اش گرم

28

بلاک چین

tsku

22/خرداد/1400

سیستمی بسیار عالی برای ثبت و ذخیره داده ها است و امکان هر نوع دستکاری ، هک و حذف کردن را ازبین میبره

9

مشکل

amyr_sh

03/مهر/1398

تنها مشکلی که هست اینه که شماره های ایران غیر قابل قبولن و از امنیت استفاده برای مخاطبان ایرانی کم شده و کار براشون سخته اگر این مشکل برطرف شه خیلی خوب میشه

91

تحول در دنیای دیجیتال

majikam

15/آبان/1398

قطعا بلاکچین به عنوان یک تکنولوژی جدید در همه زمینه ها خصوصا اپلیکیشن های موبایل میتونه نقش خیلی موثری داشته باشه و موجب راحتی خیال کاربر نسبت به امنیت اطلاعاتش باشه. و به این زودیا و راحت، از گردونه خارج نخواهد شد.

66

بلاک چین

amir.sm

28/دی/1398

بسیار قابل اعتماد و معتبر ... همین روش برای نرم افزار های پیام رسان هم بصورت بتا داره امتحان میشه ... عالیه

54

بلاک چین

nzzm

20/فروردین/1400

بلاک چین کسب کار عالی برای درآمد است که با ان به راحتی می توان کسب کار کرد بلاک چین برای ارزهای دیجیتالی کاربرد زیادی داره

30

بلاک چین

mo123456

20/اردیبهشت/1399

بلاکچین و ارز دییجیتال اینده وسیعی و پیشرفته ای دارند. ما هم باید تلاش کنیم تا در ایران هم این روند پیشرفت از طریق بلکچین رو شاهد باشیم

46

مثال

mehrdad32

24/فروردین/1399

اگر بخواهیم مثالی برای بلاک چین استفاده کنیم آن، این است که: تمام اطلاعات خریدو فروش ماشین خانه و ... یک دفتر خانه را قطعه قطعه کنیم و انها را در یک سطل بریزیم و از دفتر خانه های دیگر هم در آن بریزیم حال هکر ها باید یکی یکی اطلاعات را به هم بچسبانند که غیر ممکن است

50

بلاک چین

vahid.840.

19/خرداد/1399

امیدوارم کاربرد روز به روز عالی تر باشه قبل کرونا مردم کمتر از بلاک چین حرف میزدن امیدوارم ارز دیجیتال روز به روز درجامع ما گسترش پیدا کنه

46

ممنون

rosegirl1990

26/بهمن/1398

ممنون از مطلب آموزنده تان به زودی دنیا طوری با بلاک چین به هم وصل میشه که اگه نخواهی جزو این سیستم باشی از قافله عقب می مانی

66

بلاک چین

khadij.jk

26/مهر/1399

هنگامی‌ که یک بلاک داده‌ جدیدی را ذخیره می‌کند، به فناوری بلاک چین اضافه می‌شود. همان‌طور که از نام فناوری بلاک چین پیداست، این تکنولوژی متشکل از چندین بلاک است که به هم متصل شده‌اند.

28

امنیت

adamirhoseyn

20/فروردین/1399

از نظر بنده بلاک چین در حال حاضر ایمن ترین سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات هست و این موضوع اصلی ترین علت اعتماد به ارزهای دیجیتال بر پایه ی بلاک چین مثل بیت کوین میباشد .

46

بلاک چین

alinourozifar

28/فروردین/1400

هر جامعه ای مجبور است تا خودرا با تکنولوژی جهانی وفق بدهد و هرچه قدر از این علم عقب بماند به ضررخود اقدام کرده است.بلاخره با اقتضای زمان مبادلات و معاملات بشر تغییر خواهد کرد.جامعه باید مردمانش را در تمام زمینه ها اعزام ودانش جهانی بی نصیب ننماید

15

واقعیت یا خیالات

محمدی34

01/خرداد/1400

باور کنید خیلی امیدوار کنندست خدا کنه واقعیت باشه امیدوارم همه ایرانیان عزیز صاحب ملیاردهاپول بشن بااین برنامه کشورمابدون ففیرباشه به امیدخدا

14

بلاکچین

alizarnani

27/آذر/1399

بلاکچین اگر امن بود ک روزانه صدتا سیستم ب اسم بلاکچین نمیومد تو بازار و مردم ب اسم بلاکچین کار تقلبی نمیکردن باید بلاکچین جوری باشه ک مردم بفهمن و ببیننو حسش کنن وگرنه همه ادعای بلاکچینو دارن

22

ارز دیجیتال

Ali7634

06/اردیبهشت/1399

اینکه رمزنگاری این برنامه به صورت زنجیره ای هست باعث امنیت بیشتر برای خریداران محسوب می‌شه و مهم نرین چیز در خرید ارز تنها دانش کافیه.......

47

تشکر

_zahra_

05/اسفند/1399

ممنون از مطالب خوب و مفیدتون. مخصوصا برای من که تازه وارد و مبتدی هستم به شدت لازم هست.الان تازه متوجه شدم بلاکچین چیه

22

کاربران

vahid.jafarpoor

12/دی/1399

به نظر من این سیستم خیلی خوبه پیشنهاد میکنم از دوستان واشناها هم توصیه بکنید ضرر زیادی نداره اگه واقعا یه مدت وقت بزاریم نتیجه خوبی حاصل خواهیم گرفت

32

بلاکچین یک راه نجات

mr_reza.gh

09/مهر/1398

اونقدری میدونم که میشه ازش به عنوان یه راه خلاصی از دست دولت ها و سیاست های پولیشون استفاده کرد ،وقتی مدیریت تو دست کاربرای سطح جامعه باشه نه یک عده ی خاص به نام سازمان یا یک دولت

59

بیت کوین

[email protected]

07/اردیبهشت/1400

بیت کوین یک ارز خارجی یا سهام یک شرکت خارجی به اسم بیت کوین است.بیت کوین وقتی که میخواسته وارد ارز دیجیتال بشه باید شبیه همین برنامه که من بهتون معرفی کردم سهام دارجمع میکرده به همین خاطر به هر نفری که وارد برنامه میشده 1200سهم بیت کوین میداده که الان حدود1،560،000،000میشود و وقتی که سهامداران بیت کوین به میزان لازم برای ثبت نام رسیدند بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال انتخاب شد وقیمت ان از صفر تومان به یک میلیارد وسیصد میلیون رسید.

12

تعریف بلاک چین

[email protected]

03/مهر/1398

بلاک چین ( Blockchain ) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain زنجیره ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره ای از بلوکهاست. به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستمهای دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده اعضای شبکه به اشتراک گذاشته همه روی این نوع سیستم، میان می شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیر ممکن است. بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

77

بلاک چین

[email protected]

16/مهر/1400

بلاک نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوتر هایی که به شبکه متصل می‌شوند توزیع شده است

10

طول عمر بیت کوین و ماینینگ

salimi3060

22/شهریور/1398

اون جوری که متوجه شدم در اضای تایید هرتراکنشی که اتفاق میافته 12.5 بیت کوین به کس یا کسانی که تاییدیه یعنی حل معادله پرداخت یا یافتن هش جدید ایجاد شده پس انجام تراکنش رو پیدا کنه به عنوان پاداش تایید پرداخت میشه. برداشت 17/5 میلیون بیت کوین از مجموع 21 میلیون بیت کوین از سال 2008 تا کنون آینده این ارز دیجیتال و اتمام برداشت و نیز با توجه یه سختی شبکه مقرون به صرفه بودن آن را دچار چالش خواهد کرد

76

بلاکچین

hamidreza8178

31/شهریور/1398

ویتالیک بوترین موسس اتریوم: درحالی که اکثر فناوری ها تمایل به اتوماتیک کردن وظایف کم اهمیت تر دارند، بلاک چین درصدد اتوماتیک کردن وظایف اصلی و مرکزی است. اتوماتیک نه به این معنی که شغل راننده تاکسی را حذف کنیم، بلکه برنامه اوبر را ایجاد کردیم تا راننده تاکسی به طور مستقیم با مشتری تعامل داشته باشد. (توضیح: اوبر یه نرم افزار شبیه اسنپ خودمونه)

85

واقعا توزیع کامل و مفیدی بود

jlalhosiny3246

30/فروردین/1399

با این تعاریف کاملا به معنای بلاک چین و ارز دیجیتال پی بردم از اطلاعات کامل شما ممنون و امیدوارم در سایر تعاریف بتوانم در کنار شما به خواسته ها و داطلاعات کاملی نسبت به سایر تعاریف دست پیدا کنم

48

خوب بود

Mohammadreza99

11/خرداد/1399

توضیح هایت بسیار خوب بود. من خودم به شخصه Blockchain-Wallet را ترجیح میدم. هم آمنه و همچنین کار باهاش راحته.

49

بلاک چین

وحید هدایتی

06/بهمن/1398

با سلام امیدوارم تا بحال این سایت ابری رو به رشد بوده و در آینده نزدیک هم مردم هم به استقبالش بیاندو یک ارز بسیار محکم و فوق حرفه ای بشه

59

فناوری بلک چین

aliuser97

16/آذر/1399

فناوری بلک چین بیشتر در عرصه ارز های دیجیتال کار میکند یعنی شما با داشتن کیف پول دیجیتال بلک چین میتوانید تمام ارز های دیجیتال خود درون کیف پول بلک چین برزید و به راحتی میتوانید انها را انتقال و یا تبدیل کنید به ارز دیگیری و حتی نشان میدهد ارز های دیجیتال در روز یا در هفته و حتی در ماه چقدر پایین امدن و چقدر بالا رفتن و امنیت فوق العاده بالایی دارد و خیالتان راحت باشد که کسی نمیتواند هکش کند ممنون از خواندن این مطلب امید وارم که کمک تون کرده باشد این مطلب

28

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.