coingram
کوینگرام

نوسان

قیمت

نام ارز

1.9%

69,793 $

4,027,056,100 تومان

Bitcoin

Bitcoin

btc

2.9%

3,756 $

216,695,812 تومان

Ethereum

Ethereum

eth

0.1%

0.9994 $

57,665 تومان

Tether

Tether

usdt

3.9%

620.9 $

35,824,776 تومان

Binance Coin

Binance Coin

bnb

2.4%

178.17 $

10,280,409 تومان

Solana

Solana

sol

3%

3,756 $

216,718,892 تومان

Staked Ether

Staked Ether

steth

0.1%

0.9995 $

57,671 تومان

USD Coin

USD Coin

usdc

0.6%

0.5333 $

30,771 تومان

XRP

XRP

xrp

3.2%

0.1682 $

9,705 تومان

Dogecoin

Dogecoin

doge

5.5%

6.26 $

361,202 تومان

TonCoin

TonCoin

ton

فناوری بلاک چین، چطور باعث حفظ امنیت اطلاعات می‌شود؟

09/مهر/1399
افزودن به نشان شده ها
فناوری بلاک چین، چطور باعث حفظ امنیت اطلاعات می‌شود؟
آموزش
امنیت
بلاک چین
2697
4 دقیقه

همگی اخبار رسانه‌ها درباره هک گسترده اطلاعات که منجر به افشا و به خطر افتادن حریم خصوصی و امنیت افراد شده است را شنیده‌اند. برای مثال، هک اخیر هتل ماریوت یا هک iCloud افراد مشهور که منجر به افشای عکس‌های شخصی آنها شده است. این اتفاقات بیانگر آسیب‌پذیری ذخیره‌سازی متمرکز اطلاعات نسبت به سرقت و حملات دیجیتال است. موردی از آسیب پذیری که فناوری بلاک چین برای آن راه حل ارائه داده است.

دلیل این موضوع مشخص است: تمام اطلاعات در یک مکان ذخیره می‌شوند. راهکارهای رایج ذخیره‌سازی گسترده اطلاعات معمولا هر بخش اطلاعات را در یک یا دو سرور ذخیره می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که اطلاعات در مقابل هکرهایی که می‌توانند با حمله به این یک یا دو سرور به تمام محتواها و اطلاعات دسترسی یابند آسیب‌پذیر شوند. اما فناوری بلاک چین برای تامین امنیت اطلاعات، راهکاری ارائه داده است.

حفظ امنیت اطلاعات با استفاده از فناوری بلاک چین

در مقابل، فناوری بلاک چین با پخش اطلاعات در سراسر شبکه بزرگی از نودها، ذخیره‌سازی غیرمتمرکز اطلاعات را امکان‌پذیر می‌سازد. بنابراین با حمله به یک یا دو سرور، سرقت اطلاعات غیرممکن می‌شود. هکر باید کل شبکه نودها را هک کند. عملی و امکان‌پذیر نبودن این موضوع باعث می‌شود که ذخیره‌سازی اطلاعات در بلاکچین امنیت بسیار بالاتری در مقایسه با گزینه‌های کنونی داشته باشد.

شاردینگ

قابلیت ذخیره‌سازی و امنیت بلاک چین باعث می‌شود که جایگزین بالقوه‌ای برای ذخیره‌سازی متمرکز و مبتنی بر رایانش ابری باشد. مکانیزم کلیدی برای دستیابی به این قابلیت، شاردینگ (sharding) نام دارد و به معنای تقسیم چیزی به چند بخش و تکه است. برای مثال، اطلاعاتی (اسناد، قراردادها، گزارش‌ها و غیره) که در شبکه شاردر (Sharder Network) ذخیره شده‌اند، رمزگذاری و شارد می‌شوند، به عبارت دیگر به چندین بخش کوچک تقسیم می‌شوند. این اطلاعات سپس به نودهای ذخیره‌کننده مختلف در سراسر جهان توزیع می‌شوند. در مقابل، راهکارهای ذخیره‌سازی کلود (cloud) کنونی معمولا اطلاعات را در یک یا دو سرور و بدون شاردینگ یا رمزگذاری ذخیره می‌کنند.

تایید و بررسی اعتبار اطلاعات

علاوه بر ذخیره‌سازی اطلاعات، بلاک چین قابلیت تایید اطلاعات و شناسایی تغییرات انجام شده بر آن را دارد. فناوری بلاکچین با استفاده از اثرانگشت دیجیتال یا هش یک فایل، تایید اعتبار آن را امکان‌پذیر می‌سازد. بدین ترتیب، مالک اطلاعات می‌تواند دسترسی و مالکیت کامل به اطلاعات را حفظ کند و هیچکس بدون اجازه نمی‌تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند. این ویژگی سطح بالایی از امنیت را در شبکه تامین خواهد کرد.

کاربرد بلاک چین در قراردادهای حقوقی و حریم خصوصی

برنامه SignEase یک برنامه برای امضای قراردادها و تایید فایل‌هایی است که از زنجیره شاردر برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند. این برنامه، قراردادهای امضاشده را آپلود و فایل‌ها را با ID تراکنش تایید می‌کند. قابلیت‌های تایید و اجازه فناوری بلاک چین بدان معنا است که تمام قراردادهای الکترونیکی و فایل‌ها ذخیره و تاییدشده در SignEase از نظر قانونی معتبر هستند.

آیلند (ISLAND) یک برنامه موبایلی بر بستر شبکه شاردر است که در ماه اکتبر ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد. عملکرد این برنامه محافظت از حساس‌ترین اطلاعات افراد است. این برنامه می‌تواند از افراد در برابر اتفاقاتی نظیر سرقت عکس‌های خصوصی افراد مشهور از هک iCloud محافظت کند. این برنامه هم‌چنین به عنوان برنامه پنهان‌سازی عکس‌ها و تصاویر عمل می‌کند، در نتیجه کاربران می‌توانند عکس‌ها و ویدئوهای حساس خود طوری ذخیره کنند که در گالری گوشی ذخیره نشود. امنیت این روش را با بسترهای قدیمی مقایسه کنید؟

گواه اثبات سهام مبتنی بر اعتبار

به مکانیزم اجماع مورد استفاده توسط شبکه شاردر برای ایمن‌سازی شبکه، گواه اثبات سهام مبتنی بر اعتبار (CPoS) می‌گویند. در فناوری بلاک چین اجماع CPoS از نقاط قوت گواه اثبات سهام و گواه اثبات اعتبار بهره می‌برد. بر اساس اجماع CPoS، حق تولید بلاک در شبکه توسط امتیاز گواه اثبات اعتبار نودها و مقدار توکن شاردر (SS) نگهداری‌شده تعیین می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تعداد کمتری از نودها بتوانند کارایی و راندمان بیشتر و تعداد تراکنش‌های بیشتر در یک ثانیه ایجاد کنند و هم‌چنین احتمال کمتری در خصوص به خطر افتادن امنیت بلاک وجود دارد.

تعامل‌پذیری یک شبکه بلاک چین

اگرچه شاردر یک شبکه ذخیره‌سازی است، اما می‌تواند به سایر بلاک چین ‌های عمومی نظیر Qtum، اتریوم، شبکه‌های ذخیره‌سازی نظیر IPFS، بایدو کلود و دستگاه‌های ذخیره‌سازی شخصی نظیر هارد و کلود دسترسی داشته باشد. قابلیت آپلود بین زنجیره‌ای با چندین بلاک چین دیگر، باعث می‌شود سایر زنجیره‌ها بتوانند از قابلیت تایید و ذخیره‌سازی شاردر استفاده کنند. این رویکرد باعث می‌شود که تایید اطلاعات بین زنجیره‌ای ممکن شود و نیاز به سایر زنجیره‌ها برای ایجاد قابلیت تایید و ذخیره‌سازی کاهش یابد و در نتیجه امنیت بالاتری در شبکه تامین شود.

امنیت سرویس‌های آماده استفاده بلاک چین

شاردر نیز همانند سایر پروژه‌های حاضر در عرصه بلاکچین، در نظر دارد تا از مدل بلاک چین سرویس محور (BaaS) استفاده کند تا قابلیت تایید و ذخیره‌سازی خود را در اختیار سایر پروژه‌ها قرار دهد یا به نوعی به صادرات آن بپردازد. مشتریانی که می‌خواهند از تایید و ذخیره‌سازی بلاک چین استفاده کنند به نصب هیچگونه نرم‌افزار مخصوصی نیاز ندارند و می‌توانند از API بلاک چین سرویس محور برای نیازهای مخصوص کسب‌وکار خود استفاده کنند. این افراد می‌توانند اسناد، قراردادها و گزارش‌ها را با فناوری بلاک چین تایید و ذخیره کنند تا از ذخیره با امنیت بالا، تغییرناپذیری و رصد و پیگیری تمام فایل‌های دیجیتالی اطمینان حاصل شود.

نتیجه‌گیری

قابلیت‌های بلاک چین برای بالا بردن امنیت در ذخیره اطلاعات و هم‌چنین تایید اعتبار و تغییرناپذیری آن، تقریبا فرصت‌های تجاری بی‌شماری را برای تمام صنایع، از هوافضا تا آموزش، دولت، قانون، پزشکی و املاک را ایجاد می‌کند. شرکت‌ها در حال رقابت با یکدیگر برای استفاده از مزیت‌های فناوری بلاک چین برای تامین امنیت و حفظ حریم خصوصی افراد هستند.

منبع:

میهن بلاکچین


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

کدام پروژه‌ها میتوانند هایپ بعدی بازار باشند و رشد چند صددرصدی را داشته باشند!

کدام پروژه‌ها میتوانند هایپ بعدی بازار باشند و رشد چند صددرصدی را داشته باشند!

آموزش گام به گام فیوچرز صرافی مکسی(Mexc) به همراه 200 هزار شیبا هدیه

آموزش گام به گام فیوچرز صرافی مکسی(Mexc) به همراه 200 هزار شیبا هدیه

۸۷۰ هزار دلار از کیف پول مارک کوبان دزدیده شد!

۸۷۰ هزار دلار از کیف پول مارک کوبان دزدیده شد!

انواع صرافی در دنیای رمزارزها

انواع صرافی در دنیای رمزارزها

هشدار محققان سایبری: بدافزار اینفمیس کیف‌پول‌های ارز دیجیتال را هدف قرار داده است

هشدار محققان سایبری: بدافزار اینفمیس کیف‌پول‌های ارز دیجیتال را هدف قرار داده است


تحلیل کاربران

تلاش بلاک چین برای حفظ امنیت اطلاعات

زارع

09/مهر/1399

بلاک چین برای جلوگیری از هک وسرقت اطلاعات کاربران تلاش مضاعف انجام داده وبا ذخیره سازی اطلاعات درسراسرشبکه جهانی نودهاکه هکر نمتواند تما شبکه را برای سرقت هک کند کار بسیار دشوار وسختی است وبعددر بلاکچین تنها فقط مالک اصلی با اثر انگشت دیجیتال می تواند به اطلاعاتش دسترسی داشته باشد وهیچ کس دیگر نمتواند به اطلاعات شخصی دسترسی پیدا کند

23

ذخیره‌سازی اطلاعات در بلاک چین

TFARM

09/مهر/1399

روش ذخیره سازی کنونی کلود اطلاعات در یک یا دو سرور ذخیره میشود که هک ان ساده هست ولی در بلاک چین به روش شاردر ودر تمام نوده ها سراسر جهان ذخیره سازی میشود که هکر برای دستیابی به ان باید تمام سرورها را هک کند که تقریبا غیر ممکن است

17

امنیت در بلاک چین

dors@1

09/مهر/1399

در فناوری بلاک چین پخش شدن اطلاعات موجود در تمامی شبکه ی بزرگی از نودها باعث میشود که ذخیره سازی غیرمتمرکز این اطلاعات امکان پذیر شود و کار برای هکرها سخت میشود چون هکرها برای هک کردن حمله به چند سرور نمیتواند کمکی به انها کند و باید کل شبکه نودها رو هک کنه که عملا کاری غیرممکن است، بنابراین بلاک چین امنیت بسیار بالایی در زمینه ذخیره و امنیت اطلاعات ایجاد کرده است.

27

بلاک چین

مهدا

10/آبان/1399

بلک چین مشکل خیلی از پروزه ها را در کشورها حل کرده است اما هنوز هم هک کردن وجود دارد و شاید کوانتومی آنرا کامل حل کند

6

سپهر

sepehr999

09/مهر/1399

البته به تعویق انداختن استفاده از این تکنولوژی اثبات میکنه که روشهای دیگه صرفا بخاطر نقاط مثبتشون مورد توجه نیستند. اما بلاک چین به هر حال آینده ذخیره و حفاظت اطلاعات است.

12

فن‌ آوریه‌ بلاکچین

tarahom

09/مهر/1399

فناوری‌ بلاکچین‌ یک سیستم ثبت گزارشات و اطلاعات است. جالب است بدانید که جعل فناوری بلاک چین، تقریبا غیرممکن است

19

کیف پول

mahdi.razaghi

09/مهر/1399

با داشتن کیف پول مطمعن میتونین امنیت اطلاعات خود را حفظ کنین در نصب کیف پول دقت کنین خیلی مهمه دوستان خواهشن دقت کنین

12

فن آوری بلاک چین

zahra turabi

09/مهر/1399

فن آوری بلاک چین هک اطلاعات را تقریبا غیر ممکن می سازد زیرا این فناوری با پخش اطلاعات در سراسر شبکه بزرگی از نودها ذخیره سازی غیر متمرکز اطلاعات را امکان پذیر می سازد.

19

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.