coingram
کوینگرام

نوسان

قیمت

نام ارز

0.7%

61,703 $

3,677,498,800 تومان

Bitcoin

Bitcoin

btc

2.9%

3,399 $

202,587,552 تومان

Ethereum

Ethereum

eth

0.1%

0.9988 $

59,528 تومان

Tether

Tether

usdt

1.8%

577.1 $

34,397,544 تومان

Binance Coin

Binance Coin

bnb

7.5%

138.07 $

8,228,972 تومان

Solana

Solana

sol

2.9%

3,400 $

202,650,728 تومان

Staked Ether

Staked Ether

steth

0.1%

1 $

59,719 تومان

USD Coin

USD Coin

usdc

0.5%

0.4778 $

28,477 تومان

XRP

XRP

xrp

4.3%

7.65 $

455,940 تومان

TonCoin

TonCoin

ton

5.9%

0.1255 $

7,480 تومان

Dogecoin

Dogecoin

doge

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

28/دی/1400
افزودن به نشان شده ها
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲
رمزارز
ارز دیجیتال
معرفی
آموزش
5339
10 دقیقه

امسال بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری کدام‌‌ها هستند؟ برای پاسخ به این‌ سؤال پرتکرار، به‌رسم دو سال گذشته، امسال هم در این مقاله تحلیل‌ها و نظرات شخصی‌ام را به اشتراک می‌گذارم.

بدون مقدمه‌چینی به‌سراغ سال ۲۰۲۲ می‌رویم. در این مقاله قصد دارم بین ۱۶,۵۰۰ ارز دیجیتال مختلف، مانند سال‌های گذشته ۱۰ ارز دیجیتال را معرفی کنم که به نظرم بیشترین پتانسیل را برای سال جاری میلادی دارند.

عملکرد ارزهای معرفی‌شده در ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ با یک روند صعودی شدید آغاز شد و ۲۰۲۲ را با سقوط شروع کردیم. اکنون که دارم این مقاله را می‌نویسم، با اینکه روند نزولی ابتدایِ ۲۰۲۲ بیشترِ سودهای به‌دست‌‌آمده را از بین برده است، اگر بخواهیم کمی تاریخی نگاه کنیم، نسبت به بازارهای نزولی قبلی که رکود بازار به‌مراتب وخیم‌تر بود، روی‌هم‌رفته سال بدی را پشت سر نگذاشته‌ایم؛ اگرچه اواخر سال کاممان را تلخ کرد.

حالا بیایید ببینیم که ارزهای معرفی‌شده در سال ۲۰۲۱ تاکنون چه عملکردی داشته‌اند.

کار روی این مقاله را از یکم ژانویه ۲۰۲۲ (۱۱ دی ۱۴۰۰) آغاز کرده‌ام و وارد فرایند تحقیق و نوشتن شده‌ام؛ بنابراین همین تاریخ را به‌عنوان معیارم برای بررسی عملکرد ارزهای دیجیتال در نظر می‌گیرم.

با توجه به این تاریخ، عملکرد ارزهای دیجیتال معرفی‌شده در سال ۲۰۲۱ را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

همچنین، مقاله قبلی ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ منتشر شد و این مقاله را بیش از یک ماه زودتر شروع کرده‌ام؛ بنابراین زمانی که این مقاله را می‌نویسم، هنوز از معرفی ارزها یک‌ سال نگذشته است.

به‌طور کلی، همان طور که در عکس بالا هم مشاهده می‌کنید، با اینکه بازار ارزهای دیجیتال بعد از اوج‌گیری، در اواخر ۲۰۲۱ نزولی شد، تا یک ژانویه ۲۰۲۲ بیشتر ارزهای معرفی‌شده در سود بوده‌اند و برخی ارزها مانند دیسنترالند هم حدود ۱۰۰۰درصد سود داده‌اند که به‌خودیِ خود تمام ضرر ارزهای دیگر را جبران می‌کند.

نباید فراموش کرد که در بازار نزولی، حتی ۳۰‌درصد سود هم پیروزی است.

اختیار و مسئولیت نهایی با شماست

مانند سال گذشته، دوباره این جمله را تکرار می‌کنم: مقاله «بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌‌گذاری در سال ۲۰۲۲» با ساعت‌ها تحقیق و بررسی نوشته شده است و تمام آنچه که می‌خوانید، صرفاً نتیجه‌گیری و نظر شخصی خودم است.

محتوای این مقاله به هیچ‌ عنوان نباید به‌عنوان یک توصیه برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. طبق قاعده سرمایه‌گذاری، قبل از به‌خطرانداختن پول، *خودتان وظیفه دارید* به‌طور کامل تحقیق کنید و شرایط را بسنجید. من و وب‌سایت ارزدیجیتال هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان‌های احتمالی شما نداریم.

بنابراین، اول هر خطِ این مقاله، خودتان «به‌نظر من» را اضافه کنید.

همچنین، لازم است دوباره تأکید کنم شرایط بازار در سرمایه‌گذاری‌ها دخیل است و اگر وضع بازار خوب نباشد، خوب‌بودن پروژه‌ کمک زیادی نمی‌کند؛ مثلاً زمانی که بازار نزولی باشد، احتمالاً هر چه بخرید به‌ضرر ختم می‌شود؛ مگر اینکه خوش‌شانس باشید و پروژه مسیر دیگری طی کند.

چه ارزهایی را معرفی می‌کنم؟

بعد از کار در معدن سخت‌ترین کار چیست؟ انتخاب ۱۰ ارز دیجیتال از میان بیش از ۱۶,۰۰۰ ارز دیجیتال؛ آن هم وقتی که صدها پروژه آینده‌دار در بین‌شان است.

سال گذشته پروژه‌های زیادی هزاران درصد رشد کردند و خیلی‌ها با ارسال پیام گله کردند که چرا آنها را معرفی نکرده بودم. در پاسخ می‌گویم که برایم راحت‌تر بود اگر ۱۰۰ ارز دیجیتال را معرفی می‌کردم که بالاخره چندتای آن بیش از هزار درصد رشد کند؛ اما قصد نداشتم چشم‌بسته غیب بگویم.

امسال هم مانند سال‌های پیش، فقط ۱۰ ارز دیجیتال را به‌عنوان گزینه‌های اصلی معرفی می‌کنم. در این مقاله هم سعی کرده‌ام همه طیف‌ها و دسته‌بندی‌های مختلف را در نظر بگیرم و ارزهای دیجیتال را نسبت به حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند و همچنین از بزرگ به کوچک معرفی کنم تا علاوه بر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بزرگ و مهم، بشود از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کوچک‌تر هم بهره برد.

هدف من در درجه اول این است که کمترین ریسک را در نظر بگیرم و بعد به فکر پتانسیل رشد یک پروژه باشم.

فرض مقاله سال گذشته، در این مقاله هم برقرار است:

فرض این است که ارزهای معرفی‌شده حداقل برای یک‌ سال سرمایه‌گذاری شوند و تا پایان یک سال به فروش نرسند.

درباره مقدار سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، هر چقدر از یک ارز دیجیتال بزرگ به‌سمت یک ارز دیجیتال کوچک می‌رویم، طبق قاعده کلی، پتانسیل رشد بیشتر می‌شود و ریسک افزایش می‌یابد. با درنظرگرفتن این حقیقت، تقریباً همه بزرگان سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنند بیشتر سرمایه‌ خود را روی ارزهای بزرگ سرمایه‌گذاری کنید و کمی هم به ارزهای دیجیتال کوچک اختصاص دهید.

به‌عنوان نمونه، من شخصاً بیش از ۷۰درصد از سرمایه‌ام را فقط روی بیت کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنم و ۳۰‌درصد را به بقیه اختصاص می‌دهم.

به‌سراغ اصل مطلب می‌رویم. ۱۰ ارز دیجیتال برتر برای خرید در سال ۲۰۲۲:

بیت کوین (BTC)

دوباره همان جمله‌ای که برای مقاله ۲۰۲۱ نوشتم: «نمی‌توان به سبد سرمایه‌گذاری‌ای که بیت کوین در آن وجود ندارد صفت «خوب» را نسبت داد.»

سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال در طول سال ۲۰۲۱ وضعیت مناسبی نداشت و تا مرز ۳۷‌درصد هم کاهش پیدا کرد. ورود ارزهای دیجیتال جدیدتر و قدرت‌گرفتن اتریوم که در ادامه درباره آن توضیح می‌دهم، از علل اصلی کم‌شدن قدرت بیت کوین در بازار بود. با این حال، بیت کوین هنوز اولین است، برترین است و تراکنشی روی آن برگشت نخورده است. بیت کوین هنوز هم پادشاه است.

همچنان اصرار دارم که اگر قرار باشد فقط یک ارز دیجیتال را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت انتخاب کنید، از نظر من آن ارز باید بیت کوین باشد.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۴۶,۴۰۰ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۱

اتریوم (ETH)

اگر سال گذشته ۰.۰۰۰۰۰۰۱ درصد درباره سرمایه‌گذاری روی اتریوم شک داشتم، امسال دیگر همین مقدار شک هم وجود ندارد؛ ملکه ارزهای دیجیتال (که شاید پادشاه شود!) هرگز این قدر قدرتمند نبوده است.

چند ماه آخر سال ۲۰۲۱ یک بحث در میان قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال داغ بود: شاید اتریوم جای بیت کوین را بگیرد. اگرچه بیت کوین همیشه اول بوده است و از نظر بار روانی بازار نمی‌شود چنین اتفاقی را تصور کرد، اگر بخواهیم فقط به اعداد تکیه کنیم، اول‌شدن اتریوم اصلاً بعید نیست. سلطه اتریوم در بازار از ۱۱‌درصد در اوایل ۲۰۲۱ به بیش از ۲۰‌درصد در زمان نگارش این مقاله رسیده است.

امسال دیدیم که اتریوم واقعاً کار می‌کند. امسال از دیفای وام گرفتیم، در صرافی‌های غیرمتمرکز تبادل کردیم و دیدیم که بدون بانک متمرکز هم می‌شود امور مالی‌ را انجام داد. انتخاب دوم من قطعاً اتریوم است.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۳,۷۰۰
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۲

دوج کوین (DOGE)

در مقاله سال ۲۰۲۱ درباره دوج کوین نوشتم: «دوج کوین از سال گذشته تا اکنون بیش از ۱,۵۰۰ درصد رشد داشته است که عاملی جز حواشی مربوط به حمایت ایلان ماسک و حمایت قوی از آن در شبکه‌های اجتماعی ندارد. قطعاً دوج‌ کوین یک ارز دیجیتال جذاب است، اما من نمی‌توانستم در مقاله‌ام ارزی را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت معرفی کنم که توسعه چندانی روی آن انجام نمی‌شود و برنامه‌ای برای آینده ندارد.»

اشتباه کردم. آدم‌ها اشتباه می‌کنند و اشتباه خودم را می‌‌پذیرم. راستش را بخواهید قدرت «روایت» را در اقتصاد دست‌کم گرفتم. دوج کوین در میان هزاران ارز دیجیتال کوچک‌ و بزرگ، انتخاب سوم من است.به‌طور خلاصه می‌شود این عبارت‌ها را ادا کرد: «پول خودمانی»، «روایت جذاب»، «کاربرد پولی»، «حامیان بزرگ» و «داشتن جامعه‌ای بزرگتر از اتریوم».

به‌تازگی نقشه راه دوج کوین هم منتشر شده است و دیگر یک پروژه بدون برنامه هم نیست.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۰.۱۷ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۱۲

یونی‌سواپ (UNI)

در مقاله سال ۲۰۲۱، از طبقه «صرافی‌ها»، بایننس کوین را معرفی کردم. همچنان بایننس کوین گزینه جذابی است و پایه‌های امپراتوری بایننس هنوز سست نشده است. در همان مقاله هم گفتم که اگر به آینده بایننس به‌عنوان یک اکوسیستم نسبتاً متمرکز امیدوار نیستید، می‌توانید به‌عنوان بزرگترین صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ را در نظر بگیرید.

ازآنجاکه نمی‌خواستم تعداد ارزهای معرفی‌شده زیاد باشد، در این مقاله یونی‌سواپ را انتخاب کردم. دلیل این انتخاب؟ پیشرفت‌های اتریوم، تداوم توسعه روی یونی‌سواپ مانند پروتکل‌های لایه دوم که باعث کاهش کارمزدها می‌شود و در نهایت داغ‌بودن حوزه دائو که در ادامه مقاله درباره آن می‌خوانید. یونی‌سواپ یکی از بزرگترین پروژه‌های حوزه دائو است.

اگر بخواهیم یک توکن حاکمیتی قدرتمند با مکانیزم ساده و قابل‌فهم معرفی کنیم، توکن UNI گزینه اول بیشتر کارشناسان است. یونی‌سواپ چهارمین ارز دیجیتالی است که انتخاب کرده‌ام.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۱۷ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۲۰

دیسنترالند (MANA)

دیسنترالند سال گذشته برنده اصلی فهرست ما بود. امسال هم به آن امید دارم؛ البته نه مثل سال قبل.

شاید امسال دیگر خبری از رشد ۱,۰۰۰ درصدی نباشد؛ اما با توجه به داغ‌بودن تب متاورس و پیشرفت‌های احتمالی در آینده، ضرر ندارد کمی از توکن‌های متاورس مانند «مانا» داشته باشیم.

برگ برنده دیسنترالند در سال جاری میلادی، نقشه راه و قراردادهایی است که امضا کرده است و در سال ۲۰۲۲ احتمالاً خبرهای زیادی از این پلتفرم خواهیم شنید.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۳.۲ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۳۱

استکس (STX)

در مقاله سال ۲۰۲۰ هم استکس را معرفی کردم. آن زمان نامش بلاک‌استکس (Blockstacks) بود و قیمتش هم فقط ۰.۰۰۸ دلارِ ناقابل.

علاقه خاصی به استکس دارم و از مدت‌ها پیش به‌قول معروف «هودلر» آن بوده‌ام. استکس ایده «اینترنت غیرمتمرکز روی بیت کوین» را پیش‌ می‌برد. استکس را مانند اتریوم در نظر بگیرید که برای حفظ امنیت خود به بلاک چین بیت کوین متصل است.

به‌نظرم به‌عنوان یک پلتفرم با انبوهی برنامه غیرمتمرکز و تعداد زیادی حامی مشهور، هنوز جای رشد زیادی برای آن وجود دارد. مونیب‌علی، بنیان‌گذار این پروژه، به‌خوبی شناخته شده است و با توجه به اتصال پروژه به شبکه بیت کوین، از سمت جامعه و توسعه‌دهندگان بیت کوین حمایت می‌شود.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۲.۱۸ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۵۲

چیلیز (CHZ)

نتوانستم به پیشرفت‌های چیلیز بی‌توجه باشم؛ هر ماه تیم‌ها و لیگ‌های جدید!

چیلیز بستری برای عرضه توکن‌های هواداری است. این پلتفرم تمرکز خود را روی ورزش (به‌خصوص فوتبال) گذاشته است؛ اما روی کاغذ می‌تواند برای هر جامعه‌ای توکن بسازد. اعضای یک جامعه (به‌عنوان مثال تیم فوتبال) با داشتن توکن می‌توانند با تیم خود ارتباط بگیرند و حتی در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند.

باشگاه‌های بزرگی مانند بارسلونا، پاری‌سن‌ژرمن و یوونتوس توکن‌های خود را روی این پلتفرم عرضه کرده‌اند و به‌طور مداوم تیم‌ها و لیگ‌های بیشتری با عرضه توکن وارد اکوسیستم چیلیز می‌شوند. این پلتفرم حتی به‌سراغ سایر ورزش‌ها هم رفته است که ازجمله آنها می‌شود به لیگ فوتبال آمریکایی ایالات متحده یا همان NFL اشاره کرد. شاید خیلی سطحی به‌نظر برسد؛ اما خیلی از تحلیلگران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را فرصت خوبی برای چیلیز می‌دانند. انتخاب چیلیز برای سرمایه‌گذاری غیرمنطقی نیست.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۰.۲۸ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۷۳

اراگون (ANT)

اراگون از قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال است. پس از زمستان ارزهای دیجیتال (از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰)، مدت‌ها در کف قیمت بود و خیلی‌ از تحلیلگران مانند صدها توکن دیگر که نابود شدند، انتظار مرگش را می‌کشیدند؛ تا اینکه با فراهم‌شدن زیرساخت‌ها، فضای دائو یا همان «سازمان خودگردان غیرمتمرکز» دوباره رونق گرفت و اراگون را نجات داد.

اراگون ابزارهایی برای ایجاد دائو ارائه می‌دهد؛ حوزه‌ای که در سال ۲۰۲۲ ترند است و ممکن است دارندگان این توکن همان بیل‌فروش‌هایی باشند که با فروش بیل به جویندگان طلا (دائو) ثروتمند می‌شوند.

بیش از ۸۰درصد از توکن‌های سال ۲۰۱۷ اکنون با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ اما برخی از آنها توانستند با به‌روزرسانی فعالیت‌های خود زنده بمانند؛ اراگون‌ یکی از این پروژه‌هاست.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۱۳.۶ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۱۵۴

ساورین (SOV)

در مقاله سال ۲۰۲۱ گفتم حوزه دیفای را دنبال کنید؛ امسال هم می‌گویم و سال‌های بعد هم خواهم گفت. کم‌کم باید با بانک‌ها خداحافظی کنیم.

ساورین هم یک پروژه دیفای است؛ اما یک ویژگی جالب دارد: روی بیت کوین ساخته شده است. طبق تخمین‌ها، بیش از ۷۰درصد پلتفرم‌های دیفای روی اتریوم کار می‌کنند و از این نظر اتریوم واقعاً رقیبی ندارد. با این حال، بحث جدیدی در بین بیت کوینرهای بزرگ و شناخته‌شده شکل‌ گرفته‌ است: دیفای روی بیت کوین. آنها معتقدند پلتفرم‌های مختلف می‌توانند پروژه‌های دیفای را به‌طور غیرمستقیم روی شبکه بیت کوین بسازند و امنیت پلتفرم خود را به امنیت شبکه بیت کوین گره بزنند. ساورین یکی از برترین پروژه‌های دیفای روی بیت کوین است. کاربران می‌توانند با ساورین، با وثیقه‌گذاشتن بیت کوین یا توکن‌های ساورین، به‌صورت غیرمتمرکز وام دریافت کنند یا توکن مبادله کنند.

با توجه به کوچک‌بودن بازار دیفای بیت کوین و پتانسیل بالایی که این حوزه دارد، توکن ساورین (SOV) انتخاب نهم من است.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۸.۹ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۲۹۹

رریبل (RARI)

درحالی‌که اوپن‌سی (Opensea) در بازار NFT‌ها یکه‌تازی می‌کند، کمتر کسی به رریبل، دومین بازار بزرگ توکن‌های غیرمثلی، توجه دارد.

در بازار NFT‌ها، همچنان رقیبی برای اوپن‌سی دیده نمی‌شود؛ پلتفرمی که هنوز توکن هم ندارد و هزاران نفر به‌امید ایردراپ آن نشسته‌اند. با این حال، رریبل که پس از اوپن‌سی برترین بازار NFT‌هاست، پتانسیل زیادی دارد که بتواند فاصله خود را هرچند خیلی کم با اوپن‌سی کاهش دهد. همان «خیلی کم» می‌تواند چند میلیارد دلار ارزش به این پلتفرم اضافه کند.

این پروژه توکن هم دارد و اتفاقاً در اکوسیستم هم به‌خوبی جا افتاده است. به‌عقیده بیشتر تحلیلگران، ارزش رریبل بسیار بالاتر از قیمتی است که معامله می‌شود.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۱۲.۴ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۴۸۰

کمی ریسک؟

امسال هم مانند سال گذشته، چند توکن پرریسک را معرفی می‌کنم که ممکن است پتانسیل زیادی برای رشد داشته باشند؛ اما با توجه به خطرات پیرامونشان، منطقی نیست که مبلغ زیادی روی آنها سرمایه‌گذاری شود.

من جای شما باشم، اگر بخواهم روی این توکن‌ها سرمایه‌گذاری کنم، مبلغ ناچیزی سرمایه‌گذاری می‌کنم. همچنین، همان طور که در ابتدای مقاله گفتم، دوباره تأکید می‌کنم این پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست و لازم است خودتان هر ارز دیجیتال را به‌طور دقیق بررسی کنید.

تون کوین (Toncoin)

اگر ارز دیجیتال تلگرام (گرام) به‌علت مشکلات حقوقی، متوقف نمی‌شد، شاید اکنون در حال رقابت با اتریوم بود. تون کوین همان کد ارز دیجیتال تلگرام است که دو نفر از توسعه‌دهندگان آن قصد دارند بدون نام تلگرام ادامه‌اش دهند. تلگرام هم با تبلیغات گسترده در کانال‌ها، به‌طور غیرمستقیم از آن حمایت کرده است. همچنین، مدیرعامل تلگرام در کانال تلگرامی خود برای این پروژه آرزوی موفقیت کرده است.

فرکس شیر (Frax Share)

فرکس نوآوری جالبی در عرضه استیبل کوین‌ها ارائه کرده است. هرچند رقابت سختی در پیش دارد؛ اما حامیان قدرتی را جمع‌آوری کرده است. دو توکن دارد: Frax که استیبل کوین است و قیمت ثابتی دارد و Frax share که توکن حاکمیتی این پلتفرم است و حکم سهام را دارد و نسبت به ارزش پلتفرم بالا و پایین می‌شود؛ اگر سرمایه‌گذاری می‌کنید، توکن دوم را باید بخرید.

این (In)

«این» توکن بومی پلتفرم اینویکتوس‌دائو (Invictusdao) است. این پلتفرم با مکانیزم خاص خود که در چند خط قابل‌توضیح نیست، رقم بالایی جذب سرمایه کرده است. اقتصاد درون این پلتفرم به‌نظرم خیلی جذاب است.

ترند امسال کریپتو: دائو، وب‌۳ و پروتکل‌های لایه دوم اتریوم

سال ۲۰۲۱ حوزه NFT را به‌عنوان ترند سال معرفی کردم و واقعاً هم سال گذشته را می‌شود «سال NFT‌ها» دانست. امسال هم NFT‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن دارند؛ اما اگر بخواهم حرف جدیدی بزنم، ترندهای امسال عبارت‌اند از: دائو، وب‌۳ و پروتکل‌های لایه دوم اتریوم.

دائو

به‌بیان ساده، دائوها آمده‌اند که فرایندها را غیرمتمرکزتر کنند. احتمالاً در سال ۲۰۲۲ از آنها زیاد خواهیم شنید. از این لینک می‌توانید توکن‌های حوزه دائو را مشاهده کنید.

وب‌۳

وب‌۳ چیز جدیدی نیست؛ اما استفاده از واژه آن زیاد شده است. به‌طور کلی هر پلتفرم غیرمتمرکزی که در آن همه بتوانند مشارکت کنند، شامل وب‌۳ می‌شود که حوزه دیفای و NFT را دربر می‌گیرد. با این حال، وب‌سایت کوین مارکت کپ، نوع خاص‌تری از پلتفرم‌ها را به‌عنوان پلتفرم‌های وب‌۳ در نظر گرفته است که از این لینک می‌توانید آنها را مشاهده کنید.

پروتکل‌های لایه دوم اتریوم

پروتکل‌های لایه دوم اتریوم (Layer ۲ Protocols) که آمده‌اند مشکل کارمزدهای اتریوم را حل کنند، به‌سرعت در حال توسعه هستند و بیشتر آنها احتمالاً در سال ۲۰۲۲ توکن‌های خود را عرضه می‌کنند. مهم‌ترین‌شان عبارت‌اند از:

 • آربیتریوم (Arbitrum)
 • آپتیمیزم (Optimism)
 • زی‌کی‌سینک (Zk-sync)
 • استارک‌ویر (Starkware)
 • لوپرینگ (Loopring)

جمع‌بندی

در مقاله امسال هم مانند سال‌های گذشته، ارزهای دیجیتالی را معرفی کردم که به نظرم برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در سال ۲۰۲۲ بهترین گزینه‌های موجود هستند. قطعاً ارزهای دیجیتال زیادی مانند بایننس کوین، سولانا، پولکادات، کاردانو، اولنچ، ترا و … می‌توانستند در فهرست من وجود داشته باشند؛ اما تمایل نداشتم که از ده‌ها ارز دیجیتال نام ببرم یا اینکه مقاله را تنها با ارزهای بالای جدول پر کنم.

مانند دفعات قبل، دوباره تأکید می‌کنم که تمام مطالب این مقاله صرفاً نظر شخصی خودم هستند و هیچ مسئولیتی در قبال ضرر و زیان شما ندارم. قطعاً این وظیفه هر سرمایه‌گذاری است که قبل از سرمایه‌گذاری خودش تحقیقات کامل را انجام دهد و شرایط را بسنجد.

همچنین، مانند سال‌های گذشته به گفتن این حقیقت اصرار دارم که وضعیت کلی بازار در سود و زیان شما نقش اساسی دارد و می‌تواند تمام انتخاب‌های شما را تحت‌تأثیر قرار دهد. به‌عنوان مثال، این را در نظر داشته باشید که بازار ممکن است دو سال یا بیشتر وارد رکود شود.

بنابراین، همیشه با مقدار پولی سرمایه‌گذاری کنید که اگر تمام آن هم از بین رفت، خللی در زندگی شما ایجاد نشود. شاید گفتن دوباره این تجربه ضرر نداشته باشد که طبق قاعده کلی بازار، اگر با دید بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید، ریسک شما کاهش خواهد یافت؛ چراکه تاریخچه بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بلندمدت برنده میدان هستند؛ به ‌شرطی که روی پروژه‌های درستی سرمایه‌گذاری شود.

پرسود باشید.

منبع:

ارز دیجیتال


امتیاز دادن به خبر

با لایک کردن هر خبر شما می توانید کوین بیشتر جایزه بگیرید


مطالب مرتبط با این موضوع

آموزش کامل استفاده از صرافی Kcex

آموزش کامل استفاده از صرافی Kcex

آموزش ثبت نام و احراز هویت در صرافی بیت۲۴ + ۵۰۰ میلیون بیبی دوج هدیه!

آموزش ثبت نام و احراز هویت در صرافی بیت۲۴ + ۵۰۰ میلیون بیبی دوج هدیه!

کدام صرافی خارجی مناسب ترید است و چرا⁉️

کدام صرافی خارجی مناسب ترید است و چرا⁉️

کدام پروژه‌ها میتوانند هایپ بعدی بازار باشند و رشد چند صددرصدی را داشته باشند!

کدام پروژه‌ها میتوانند هایپ بعدی بازار باشند و رشد چند صددرصدی را داشته باشند!

یک حامی ارز دیجیتال موقتا رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد!

یک حامی ارز دیجیتال موقتا رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد!


تحلیل کاربران

بهترین ارز دیجیتال

marwan

12/اسفند/1401

بیت کوین : به دلیل ثبات فوق العاده بالا و محدود بودن عرضه کل اتریوم : به دلیل لانچ لایه دوم اتریوم و پیشرفت اکوسیستم آن بی ان بی : به دلیل قرارداد های جدید بایننس و پروژه های جدید دای : به علت کاهش ارزش ریال ، جایگزین مناسب برای دلار کاغذی تون کوین : پیشرفت فوق العاده تون کوین به علت حمایت تلگرام پالیگان : استفاده گسترده ان اف تی ها از شبکه پالیگان پولکادات : مشترک بودن سازنده با اتریوم و کاربرد بیشتر در سال جدید هلیوم : نوع فناوری جدید استخراج و همه گیری در سال 2023 آپتمیزم : کاربرد بسیار زیاد در بخش دیفای و بروزرسانی شبکه بی بی دوج کوین : شت کوین ریسکی که میتواند جایگزین شیبا و دوج کوین شود

5

تناقض

mohebmz

30/دی/1400

اگر مثل سال قبل باشد مفت نمی ارزد برای چی از یک طرف می گویی سیگنال نیست از طرفی داری از ارزهای بدرد نخور حمایت می کنی

12

بیت کوین چیست؟

alikhazaee72

11/شهریور/1401

بیت کوین نوعی پول الکترونیک است که به وسیله آن می‌توانید به هر نقطه‌ای از دنیا پول بفرستید یا از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید.

4

جذابیت ارزهای دیجیتال

habibsh

28/دی/1400

آنچه دوست عزیزمان اشاره کرده و در مورد آن ارزها صحبت و مطلب نوشته اند بسیار جذاب و عالی هست اما بسته به مقدار سرمایه گذاریی که انجام میدهید بیشتر تحقیق کنید ...

23

ارزهای جعلی

pouyan.a

28/دی/1400

طی چند روز گذشته بارها توسط دوستان و اطرافیان مورد پرزنت ارزهای دیجیتال تازه وارد و متعاقبا غیر مطرح قرار گرفتم بد نیست مطلبی در مورد ارزهای جعلی و پانزی منتشر کنید

17

بهترین ساعت معامله ارز دیجیتال

AMIR_BTC_H

18/اردیبهشت/1402

بهترین ساعت معامله ارز دیجیتال از ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر است زیرا بیشترین نوسان به خصوص در بازارهای آمریکا در این بازه زمانی رخ می‌دهد. به همین دلیل در این ساعات بیشترین سود را می‌توان کسب کرد. ساعت و روزهایی هستند که تریدرهای بازار ارزدیجیتال علاقه دارند بیشتر در این زمان‌ها معامله کنند.

7

دنیای پول و ارزها

aliashouri

05/فروردین/1401

در دنیای امروز یقینا رمز ارزها روز به روز رو به پیشرفت می باشد تا جایی که پول نقد جاش رو به رمز ارزها داده و کم کم حذف میشه.

7

بهترین سرمایه‌گذاری

kamyarcheraghi

06/بهمن/1400

بهترین سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال است ، فقط باید از بهترین سرمایه ای که همه انسانها دارن هوش و درست انتخاب کردن است به درستی استفاده کنیم ، فقط باید وقت بزاریم ، مطالعه ، مطالعه و مطالعه کنیم تا بتوانیم نیازهایمان را که یکیشون پول و ارز هست را چندصد برابر کنیم و هروز به رویاهایمان نزدیکتر بشیم.

9

رمز ارزهای جدید

shahrzad1400

28/دی/1400

برای دستیابی به تصویر دقیقتری از تحولات آتی بازار ارزهای دیجیتال، باید به انتظار نشست و تحولات آتی بیت کوین را تا در روز جاری و همچنین در روزهای آتی رصد و دنبال کرد.

17

سال ۲٠۲۲

dors@1

28/دی/1400

امسال احتمال زیاد برای حوزه متاورس خیلی عالی شروع شه و بعد به ثبات برسه ولی میشه روی پولکادات و کاردانو هم سرمایه گذاری کرد

43

ارز

rozgarss

11/بهمن/1400

واقعا عالیه درمورد تمام ارزها توضیحات کامل رو داده وبا خیال راحت بااین پیج آشنایی کاملو داریم مرسی از کسی که طراحه این متن بود

7

کف‌ قیمت

mtpanah

28/دی/1400

خیلی‌ از‌ ارزهارو‌ داریم‌ ک‌ جای‌ رشد‌ و‌ پیشرفت‌ زیادی‌ دارن اما‌ باید‌ آدم‌ بدونه‌ کف‌ قیمت‌ کجاست‌ که‌ متاسفانه‌ مشخص‌ نیست

30

سال 2022

aylin6

28/دی/1400

با سلام خدمت دوستان نظر شخصی من اینه که آینده همه ی ارزها خوب هستش ولی هرکی بخواد سود کنه باید تو کف بخره ارزهای مثل کاردانو و پولکادت هم خیلی خوب هستن

39

آینده ارزها

ghadir

28/دی/1400

با رشد عجیب در متاورس،فعالیت ارزها در این حوزه بطور چشم گیر افزایش داشته و این هنوز اول راه این فعالیت جدید است.بطور قطع ارزهای درون این حوزه و مرتبط با آن رشد های عجیبی پیش رو دارند.

23

مقاله‌ی خوب

moonlike

28/دی/1400

مقاله‌ی خوب، چراکه زنجیره‌ی تحلیل را قطع نکرده و ابتدا به بررسی نتایج تحلیل سال گذشته پرداخته. مشتاق خواندن چنین مقالاتی‌ام!

16

ارز مطمعن

amir.amir.amir

28/دی/1400

فقط بیت اتر و سولانا رو توی استیک نگهداری کنید و پنج سال دیگه ثروت چشمگیری رو برای خودتون داشته باشید.

15

ارزهای برتر در ۲۰۲۲

09192110430

29/دی/1400

با توجه به متاورسها و وب۳ و یکسری ارزهای دیجیتال که پشتوانه و گروه مقتدر در حمایت از انها فعالیت میکنند میتوان به عنوان هلدر و ماینر تعدادی ارز را انتخاب کرد

13

،،،،،،،،،،

09103914294

29/دی/1400

با سلام این مقاله نکات بسیار آموزنده ای رو برامون به ارمغان آورد که نزدیک ده تا ارز دیجیتال رو معرفی کرد کوین گرام می‌تونه راه پیشرفت و ترقی برای ایران باشه

12

خریدن

منصور666

28/دی/1400

هرچی بخریم بهتراز نخریدنه چون پول خودمون روزانه داره بدتر میشه ولی ارز دیجیتال هرموقع میتونه واست به صرفه باشه چون دست خودته کی بفروشی وسود کنی

18

ارزها

[email protected]

28/دی/1400

سلام وخسته نباشید عرض میکنم خدمت دوستان به نظرم ارزهای دیجیتال بهترین ‌کسب و کاره ولی کاش میشد یه جوری باشه ادم با پولی که کم هست تودست وارد این بتزار بشه و پیشرفت کنه .

18

بهترین ارز

mostafarahimizadeh

28/دی/1400

من فکر میکنم بهترین ارزها رو معرفی کردن که با توجه به حوضه هایی که فعالیت دارند بسیار جذاب و آینده دار هستند،مخصوصا وب3 و nft ها از مطالب بسیار ارزشمنتون کمال تشکر رو داریم

17

سال ۲٠۲۲

bahram72

28/دی/1400

فکر کنم امسال یرای کاردانو بتونه خیلی عالی باشه و حتی قیمتش رو چندین برابر کنه و تمام ویژگی های این ارز امسال به کمکش خواهد امد

39

خرید ارزهای پرسود2022

مجتبی66

22/بهمن/1400

چند ارز معرفی میکنم امیدوارم سود خوبی داشته باشه براتون Fbs, fds, sfc, quack, woj, cup, taboo, babydogo, algo, solo, wsg, mtdr, lat همیییییشه پر سود باشید

6

کیفیت بالای مطالب

vahid.kaveh

20/بهمن/1400

با تشکر از اساتید محترم بخاطرنصایح، نکات و توصیه های مفید و آموزندشون. بهترینهای این حرفه تونستن پیشبینی بادرصد وقوع بالا کنن،رو ارزی که هزار درصدرشد داشته سرمایه‌گذاری حتی اندازه هزار دلارشون شده یک میلیون دلار!!!!

8

سرمایه گذاری

pariimahhoseiinii777

06/بهمن/1400

سال ۲۰۲۲ در نگاه اول برای دنیای متاورس و رمز ارزها به خوبی استارت نخورد و قیمت رمز ارزها ازجمله بیت کوین کاردانو و اتریوم و .... ریزش داشت اما این همیشگی نخواهد بود و باید بخاطر داشت که سرمایه گذاری رمز ارز تازه درمیان بسیاری از افراد جا بازکرده و مورد استقبال بسیاری از مخاطبان این عرصه قرارگرفته و خیلی ها از همین راه به سرمایه های خوبی دست پیداکردن

8

FEG TOKEN

2250031401

28/دی/1400

دوستان سیگنال نمیدم ولی اساتید گرامی FEG TOKEN رو یه بررسی کنید و تو واچ لیستتون داشته باشید. طبق ادعای تیمش داره خودشو واسه SmartDefi آماده میکنه

17

بیت کوین برترین ارز در سرمایه گذاری

سیدحسین11

29/دی/1400

بیت کوین همان طور که می دانند پادشاه ارزهاست وفعالان حوزه ارزها در مورد سرمایه گذاری بر روی بیت کوین مثبت است

17

ada cardano

Kianjavan

28/دی/1400

بنظر من کاردانو الان بهترین ارز برای سرمایه گذاری هستش و پتانسیل رشد انفجاری رو هم داره . خودم الان کلی کاردانو دارم که به امید خدا سرمایم چند برابر بشه

13

...

konjed

11/بهمن/1400

اگه شما یه هولدر صبور باشین شک نکنین که با گذر زمان نتیجه صبرتون رو خواهید دید ولی اگه چشمتون به حرف این و اون باشه باید بگم که سرمایه رو به باد میدی برای خودم اتفاق افتاده که با خوندن کامنتا تو فضای مجازی یا یهو ترسیدم ارزمو فروختم یا خیلی احساسی و در زمان نامناسب ارزی رو خریدم شک نکنین رمز موفقیت در بازار ارز صبر و کنترل احساس. پر سود باشین.

6

فری ..........ارز

farejoon

28/دی/1400

ارزهای زیاد خوبی د ر بازار هست که ما نمیدانیم نقطه اوج انها کجاست فقط به این نتیجه رسیدم که هر چه مطالعه کنیم کمه مطالعه سود داره ولی ضرر نداره از کویینگرام سپاس دارم که باور کنید از کتاب خودنمو گرفته چون چند بار شده میخونم و خیلی برام مفید بوده به شما هم همینو سفارش میکنم مخصوصا امار و جدولها ارز های خوب را هرچند کم سود بده ولی اینده خوبی دارن

26

سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال سال۲۰۲۲

زارع

28/دی/1400

سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال مخصوصا حوزهNFTها وحوزه دیفای وقراردادهای هوشمند برروی اتریوم وسولانا وهمچنین بیت کوین وقراردادهای حوزه غیرمتمرکز دائو برای سرمایه گذاری هدف ومورد توجه باشند هرچه دنیای اطراف با فناوری های نوین درحاِل گسترش می باشند

20

دانلود اپلیکیشن موبایل کوینگرام

با اپلیکیشن اندروید کوینگرام از آخرین مطالب بازارهای مالی و رمزارز ها با خبر باشید، قیمت تمامی رمزارز ها در لحظه چک کنید و نرخ آنها را با مبدل ارز کوینگرام به یکدیگر تبدیل کنید، با دیگر افراد در مورد تحلیل ها و مطالب گفت و گو کنید، سبد دارایی ارزهای دیجیتال خودتان را بسازید و از سود و زیان خود در بازه های زمانی مختلف با خبر باشید و با شرکت رایگان در مسابقات پیش بینی رمزارز جایزه ببرید.
coingram
coingram
کوینگرام

استارتاپ کوینگرام به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه بازار های مالی وارز های دیجیتال ، فعالیت خود را از تیر 1398 شروع کرد. هدف ما از ابتدا آموزش وآشنایی مردم با علم و فناوری آینده یعنی بلاک چین بوده است. آشنایی با انواع ارز های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، آدا کاردانو و بقیه رمزارز ها میتواند ما را در انتخاب خرید و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار بیشتر کمک کند. همان طور که سرمایه گذاری ها و ورود پول به این حوزه روز به روز بیشتر می شود، مسئولیت ما برای آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بیشتر می شود تا کسی درگیر پروژه های کلاه برداری و طرح های پانزی نشود.

برگزیده ها

درآمد از کوینگرام

شرایط و قوانین

مفاهیم پایه

آشنایی با بلاکچین

آشنایی با بیتکوین

آشنایی با اتریوم

کوینگرام

درباره ما

ارتباط با ما

شبکه های اجتماعی

اینستاگرامتلگرام

کلیه ی حقوق این سایت نزد کوینگرام محفوظ بوده و بازنشر محتوای اختصاصی با ذکر منبع بلامانع است.